Nu ești un membru încă? Înregistrează-te acum!
Creează un cont nou  

ReGenesis

#1
Desi a trecut ceva vreme de cand am vazut aceasta serie, si inca nu complet, cred ca nu ma va lasa memoria atat de rau inca sa nu pot oferi un summary decent sau macar o parere.

Aceasta serie a trezit in mine destule intrebari, impulsuri pentru a cerceta si a cunoaste mai multe despre biologie, biochimie, virusologie si tot ce tine de acest domeniu pana la a trece pe acest profil ca si cariera. O obsesie ce a durat o vreme si inca pulseaza pe ici, pe colo.

Ca si realizare mi s-a parut superba si fascinanta, niciodata exagerata sau trasa de par. Imbina nu numai lumea stiintei, cat si situatia personala a cercetatorilor. Inca stiu cat de rau mi-a parut cand cainele adorabil a lui Bob a trebuit pus la somn, ca sa zic asa. Trist.

Mi-a placut cel mai mult intruziunea lui Lilith in toata situatia, fiica cercetatorului David Sandstrom, jucata de Ellen Page, care de atunci a devenit actrita mea preferata, si legatura ei cu Mick, alt personaj secundar.

In genere povestea se invarte in jurul cercetatorilor de la NorBac ( North American Biotechnology Advisory Commission), o organizatie fictiva cu laborator localizat undeva in Toronto. Organizatia investigheaza probleme de ordin stiintific cum ar fi bioterorismul, boli misterioase si letale ca gripa spaniola, virusi hibrizi si afiliatii acestora cum ar fi Ebola, Margburg si cele de tip Pox ( am stat zile intregi sa cercetez despre ele, inca imi aduc aminte conversatia cu profa de biologie asupra prionilor umani), schimbari radicale in mediul inconjurator pe teritoriul Canadei, Statelor Unite si Mexicului. Personajul principal este David Sandstrom (interpretat de Peter Outerbridge, had a crush on him, ofc I remember the name), lead scientist and molecular biologist. Prin caracterul lui de cele mai multe ori se adreseaza probleme de natura sociala, politica si etica relationate in primul rand cu stiinta.

Ce mai pot spune este ca a avut momente memorabile si pana in ziua de azi este seria mea preferata. De acolo am preluat motto-ul : Only you know the whole story. Be a part of it.

Ador ending-ul, desi nu il gasesc nicaieri, lucru ce ma enerveaza la culme.

Sper ca mai sunt persoane care il vizioneaza/ l-au vizionat.

Cheers.
[Imagine: sigforme.png]


probabil n-ai primit niciodata
telegramele mele sau poate
nu credeai ca e vital cand
lumea mea se descompunea
in ceasuri si goluri
de mine

au imbatranit in cadente
si sentimentele mele
sub greutatea
atator vieti netraite...


Clicky




Utilizatori care citesc acest subiect:
1 Vizitator(i)