Nu ești un membru încă? Înregistrează-te acum!
Creează un cont nou  

Manowar

#1
Manowar sunt o trupa de Heavy Metal din Auburn , New York . Trupa este cunoscuta pentru versurile bazate pe mitologie ~ in mare parte Nordica ~ si sunetul foarte puternic ( ' loud and bombastic ' ) . In 1984 trupa a fost inclusa in Guinness Book of World Records pentru cea mai zgomotoasa prestatie de pe scenele muzicale , un record pe care ei insisi l-au doborat de doua ori , iar altii au încercat sa il doboare de mai multe ori . Monowar detine de asemenea recodul celui mai lung concert de muzica heavy metal , dupa ce au concertat 5 ore și 1 minut în Bulgaria în 2008 . Fanii sunt denumiti de trupa „Manowarriors” sau „Immortals” . Colectiv , li se mai spune si "Army of Immortals" .
Trupa a vandut circa 9 milioane de albume in intreaga lume .

Membrii actuali

Eric Adams - vocals (1980–present) , guitar (1980 , pentru o perioada scurta de timp)
Joey DeMaio - main songwriter, bass guitars, guitars, keyboards, classical guitar (1980–prezent)
Karl Logan - guitars, keyboards, classical guitar (1994–prezent)
Donnie Hamzik - drums (1981–1982, 2009 (sessional), 2010-)

Former members

Scott Columbus - drums, percussion (1983–1991, 1995–2008)
Ross "The Boss" Friedman - guitar (1980–1988)
David Shankle - guitar (1989–1993)
Carl Canedy - drums (1980)
Kenny Earl "Rhino" Edwards - drums (1992–1995, 2008 sessional)

---- Trupa Manowar este preferata mea , in sensul in care nu exista melodie de la ei care sa nu-mi placa si sa nu ma atraga . Am aflat de ei inca din copilarie , de pe la vreo 6 ani , dar atunci nu m-au atras atat de mult ~ inca eram in faza soft ~ .
Un " top " al melodiilor ar fii : The gods made Heavy Metal , Sons of Odin , Thor , Warrior of the World , Hearts of Steel .
Cam atat . Ce parere aveti de ei ? \m/

[Imagine: MANOWAR.jpg]
Brothers everywhere
raise your hands into the air
we're warriors, warriors of the World !

#2
Hehe, Manowar a fost una dintre primele trupe peste care am dat cand am tranzitionat de la Trance la Metal acu multi multi ani. Army of Immortals imi amintesc cu placere ca ascultam in casti la o sala de computere unde proprietarul imi era prieten (greu sa nu devii prieten cu omu cand mergi des pe acolo), apoi am luat o buna parte din discografia lor de acolo. The gods made Heavy Metal si cu Warriors of the World au fost instant preferate pentru mine.

Pacat totusi de formatie ca in ultimele albume suna destul de asemanator si nu prea mai variaza si ei.
Gasisem la un moment dat un live genial al lor, in care cantau o balada cu publicul. A fost nimerit bine momentul, ca publicul era complet vrajit, solistul nu cred c-a apucat sa cante trei versuri.
[Imagine: 14wyiz6.jpg]

Pentru intrebari sau orice alte interactiuni cu mine, folositi cu incredere mesajele de profil. Contrar opiniei populare eu nu musc...si chiar daca as musca, am toate vaccinurile facute.

#3
Manowar este o trupa geniala. Stiu muzica lor de pe la 4-5 ani cand asculta tata. Imi amintesc ca mereu punea The Crown and The Ring si imi zicea mie ca refrenu este cantat doar de 4 oameni. Oricum, canta foarte bine si imi plac versurile mitice. Si, cu vocea solistului, nu cred ca exista o melodie care sa nu.mi placa. Recunosc ca nu stiu atat de multe (adica nu am discografia or smth) dar stiu destule cat sa spun ca.mi place trupa.
Melodiile mele preferate sunt Defender (deci cand tipa pe la mijlocul melodiei mi se inmoaie picioarele), Master of the Wind, The Crown and The Ring si Guyana (decat respect ptr soloul de la inceput).
Plus ca trupa asta isi iubeste atat de mult fanii, incat e uimitor. Asta vara au tradus melodia Father in nu stiu cate limbi, inclusiv romana, ceea ce mi s.a parut un gest de nota 20.
[Imagine: careless.jpg]
And I don't realy care if you think I'm strange, I ain't gonna change.




Utilizatori care citesc acest subiect:
1 Vizitator(i)