Nu ești un membru încă? Înregistrează-te acum!
Creează un cont nou  

Manwha

#1
# eu am cautat daca mai era un astfel de topic dar nu am gasit so.. in orice caz daca mai exista unul, rog un moderator sa-l stearga pe acesta ^^

Manwha/manhwa sunt manga'urile coreene si nu cele japoneze. Se pot identifica usor dupa grafica [destul de frumoasa zic eu ^^] sau numele personajelor [foarte.. complicatoase XD]. Here you go more info~ http://en.wikipedia.org/wiki/Manwha
Eu personal m-am apucat de citit manwha acum ceva timp [citeam si inainte fara sa stiu exact ca sunt manwha si nu manga, insa oricum nu atat de mult ca acum] si sincer imi plac foarte mult, mult mai mult decat manga'urile japoneze. Asta datorita faptului capovestile sunt mai credibile, exista mai putine clisee iar fetele au mai multa atitudine si nu sunt asa cry-baby like in japanese manga >.>; Sunt si comice [note Goong, unde atunci cand este o discutie serioasa urmeaza o pagina in care te prapadesti de ras ^^;], iar pe mine numele personajelor ma amuza mai mult decat ar trebui D: Mi-e cam greu sa le retin ce-i drept but I try to do my best DD:

Other manwha fans around? :3
Love me or hate me. Either way I'm on your mind.

#2
Pot sa zic ca am si eu portia mea de manwha citite pana acum si pot sa ti zic sunt si ele destul de cliseice ca manga urile japoneze, o parte din ele cum si o parte din manga uri sunt cliseice, in special cele tip shoujo( nu stiu care i echivalentul pentru cele coreene) In schimb recent mi au atras atentia manwha urile tip web comics care pare destul de interesante, iti recomand daca n ai apucat sa le citesti, Remnant, Green Boy, 19-21 si Cactus and Radio.
QUOD ME NON NECAT ME FORTIOREM FACIT

#3
Prima mea Manwha a fost Teen Spirit. De care pot sa spun cu sinceritate ca m-am indragostit de la primul capitol. Alta citita de mine a fost Noblesse. Totusi, prefer de mai mult Manwha decat manga. I mean, manga e destul de ... wired. Tre`sa te chinui ca sa o intelegi pe deplin. In fine. Imi place ca povestile mai "supra naturale" sunt mult mai realiste decat cele din manga. Desi am citit mai mult Romance si Shonen-ai [am scris bine? la coreeni cum se spune oare?] citind Noblesse am realizat asta. Povestea fiind mult mai delicata si acriunea nu e gugarita de gaste. Cam asta am avut de spus. VA recomand cu placere Tenn Spirit si Noblesse daca nu le-ati citit.

Punct.
[Imagine: 8x3VTT8.png]
© Hachiyuki - deviantArt

#4
Citesc orice manhwa de Han Yu.Rang şi de Hwan MiRi, până în prezent am devorat câteva. De asemenea manhwa mea favorită rămâne Love in the Mask alături de He's Dedicated to Roses. În general citesc de autoarele de mai sus căci îmi e mai accesibil, dar sunt open la multe altele. Sinceră să fiu ador manga în aceiaşi măsura ca şi manhwa, însă grafica e diferită, dar frumoasă. În general găsesc genderbending la greu ce e şi genul meu favorit. Când doresc un GB mă duc cu gândul spre manhwa. Cel mai mult am citit de pe mangafox.
-

#5
Am citit cateva (yaoi, logic, si una "Two cupe of caffe" -neyaoi- pe care trebuie sa-l traduc si sa-i fac type ^_^ -alegerea a fost a mea) si mi-a placut mult "Running on empty" care o sa fie tradus de... un grup de manga in romana (nu zic, poate nu e voie) 65 si... daca tot mi-a zis de el, l-am apucat, mai tarziu, dupa ce mi-am dat seama ca am uitat sa citesc din stanga in dreapta, m-am mai prins si ca e TOT (cinci capitole, parca, or something like this) colorat -am crezut ca doar inceputul, cum se mai intampal de obicei sau doar unele pagini. 43 Unele peisaje m-au impresionat, numele (nu chiar), felul personajelor si toate cele. *lovely* Pozele pe care tipul "rau" le faceau erau... =p~ Pasari si toate chestiile. Desi am avut aceasi nelamurire ca si Blforever "De ce poarta aripi in spate? " o.o, dar ce sa-i faci *laughs*. Cand l-am terminat, i l-am indesat ei pe gat, dar i-am zis ca nu-i mature, smut, ci e manhwa si e romance *laughs*. Anyway, a fost foarte frumos, si partea cand s-a dezbracat si a facut baie, apoi s-a dus si l-a luat in brate ca sa ii scada temperatura... *faint* I-am bagat-o pe gat si lui Alex (de pe mangazup) *laughs*. Bietul de el (yaoi maniace ca si amice, rau). :[ Oricum, tot la manga raman, chiar daca vreo doua manhwa m-au atras si vreau sa le vad continuarea (cum s-a intamplat cu alte trei mangauri). *burning eyes* Cum sunt obisnuita cu numele coreene, fosta k-popista (un an de nume ingramadite in cap de catre M.z >.>), nu mi se par cine stie ce, dar nici nu ma obosesc sa la retin, ca si la manga, de altfel (si cand o fac, le uit, sau raman doar cu unul >.<). Ati inteles voi -dar nu mi se par chiar cele mai originale (nu ca am citit si multe) si nici nu au atatea manhwa yaoi *sad*. :[
"Forgive you? Why? It's not like I'm mad or anything. You were the one who got angry; just like you said, I was being too nosy. I've always been like that, not knowing my boundaries. I'm the type who'll water a plant til it drowns."
- Yokozawa Takafumi no Baai, vol. 2

#6
Am descoperit manhwa din gresala, dar pana acum am apucat sa citesc cateva din acest gen, majoritatea sunt inca ongoing, dar am terminat de citit Crazy girl Shin Bia - mi-a placut idea cu fata ce calatoreste in timp, e puternica si incearca sa isi gaseasca un loc in acea noua lume. Acum astept capitole noi din Bride of the water god - iubesc stilul autorului si povestea e captivanta; Goong - e un pic dusa la extrem povestea, mai ales intrigile regale, dar fazele amuzante sunt chiar geniale, personajele principale sunt epice; Lost in London si webtoon-ul Noblesse care sunt despre vampiri, sincer in Noblesse putem spune ca sunt creaturi cu puteri speciale pentru ca nu prea se hranesc cu sange... si cred ca mai era ceva, dar nu imi amintesc... 10
Cat despre alte manhwa, am mai incercat Vampire Boyfriend, Advent of Snow White of the Hell, She's scary, New Sexy Simpleton, The Sexy Simpleton si The Guy Who Will Give a Kiss for 5000 won, dar m-au plictisit amarnic... poate voi incerca sa le termin, dar sunt slabe sansele, grafica e buna, dar povestile sunt prea plictisitoare si complexe intr-un fel in care te plictiseste ... my point of view.
Inca nu am gasit nimic foare si extraordinar de captivant pe planul manhwa in afara de cele enumeate care sunt fie shojo fie shonen ... me want something more interesting!!! But meh, I'll still search! Smile
[Imagine: Anime_Vector_Signature_by_iNegacion.jpg]

#7
[Imagine: 558l.jpg]

Ai sa va recomand un manhwa horror pentru halloween...

Priest este un manhwa creat de Hyung Min-Woo si reda povestea unui preot care lupta impotriva umanitatii a celor 12 ingeri cazuti. In ciuda faptului ca a luptat pentru Dumnezeu in lupta impotriva lui Lucifer, Temozarela si cohorta lui, isi dau seama ca Dumnezeu si-a pierdut interesul fata de creatie.

Sincer sa fiu "Priest" intra in topul meu ca fiind cel mai tare manga horror si mai ales iti suceste putin mintea. Povestea razbunatoare in care fostul preot Ivan Isaacs, un om care a facut un pact cu diavolul Belial, in scopul de a cauta razbunare impotriva unui inger cazut - Temozarella - si pe cei doisprezece ucenici ai sai. Afacerea lui Ivan il va transformat in strigoi (prin inviere din morti), acordandu-i rezistenta si durabilitate inuman. Din pacate, afacerea pentru el, este costul sufletului sau/si corpului care se erodeaza lent in mod inevitabil. Din pacate, seria este oprita la volumul 16 (care este, probabil, mai putin de jumatate de marca povestii)...............READ MORE




Utilizatori care citesc acest subiect:
1 Vizitator(i)