Nu ești un membru încă? Înregistrează-te acum!
Creează un cont nou  

Easy A.

#1
Citat:Dupa ce o minte pe buna ei prietena Rhiannon ca si-a pierdut virginitatea in bratele fictivului student George cu scopul de a evita o excursie cu cortul in compania ciudatilor parinti ai fetei, eleva de liceu Olive Penderghast dobandeste nedoritul statut de tarfa a scolii si este ostracizata de catre colegii puritani pentru existenta asa-zis promiscua pe care ar fi imbratisat-o. Inteligenta, vicleana si cu un simt al umorului foarte dezvoltat, Olive decide sa manipuleze aceasta morisca a zvonurilor nefondate in avantajul ei pentru a obtine foloase materiale si a deveni populara in scoala. Pe masura ce viata ei cotidiana incepe sa semene cu cea a eroinei Hester Prynne din romanul "The Scarlet Letter" al lui Nathaniel Hawthorne, Olive Penderghast este parasita de prieteni, se simte din ce in ce mai singura si intelege ca intentia sa nevinovata de a-i ajuta pe colegii homosexuali, supraponderali sau fara succes la femei sa para atragatori sau pe psihologa liceului sa iasa basma curata dupa ce si-a inselat sotul cu elevul Micah se poate intoarce ca un bumerang impotriva ei si ii poate ruina sansele de a deveni iubita lui Todd.

Parere personala + spoilere.
Cu siguranta filmul se afla in topul meu treizeci. Nu ma asteptam sa-mi placa atat de mult, am crezut ca o sa fie un film tipic american cu si despre adolescenti. De fapt, fost amuzant si decent, nu ma asteptam la o poveste atat de interesanta fara ca protagonistele sa de dezbrace. Deci se poate, dragi regizori americani. Tin minte aproape toate scenele pe de rost, doar l-am vazut de trei ori. O data la cinema cu niste prieteni, apoi acasa cu familia si altadata la o prietena. Si de fiecare data mi-a placut. Cat am ras la faza cu fratele ei negru. Oare cum si-a dat seama ca e adoptat? : )) Dupa ce am auzit cantecul ala oribil de la felicitare, am inceput sa fiu obsedata de el. Inca il am ca sunet de apel la telefon. *laughs* Filmul a fost genial + plin de sex imaginar. Cat am putut rade cand a mimat cu tipul ala (am uitat cul il chema.) scena de sex, iar ea l-a lovit in zona sensibila ca sa para credibil. Desi filmul este o comedie, mesajul transmis este foarte serios si adevarat. La fel ca-n zilele noastre, popularitatea vine odata cu scandalurile si barfele negative. Oamenii te condamna, imprastie zvonuri despre tine.

Emma Stone este foarte talentata si carismatica in rolul adolescentei clasice si foarte sexy in rolul pacatoasei. Amanda Bynes m-a cucerit in rolul de blonda. A jucat un rol neobisnuit si i-a venit ca o manusa. Mi-a dovedit ca poate juca o gama larga de roluri. Fie ele principale, pozitive ori negative. Alyson Michalka a jucat bine, mi-a placut de ea ca intodeauna. Si sa nu uit de Dan aka Penn Badley aka Todd; a jucat bine, sincer nu stiu ce sa aleg. Diavolul albastru or Castorul ? jk. A fost singurul alaturi de Olive, asta mi-a amintit de Dan.
Dupa parerea mea e cel mai bun film cu adolescenti aparut in ultimul timp.

Am cautat, nu am gasit un topic despre film. Daca mai este, scuzele mele si stergeti-l pe acesta.

[Imagine: tumblr_lmvc2mI9Fg1qcr1eb.gif]
Ohana means family. Family means nobody gets left behind, or forgotten.

#2
L-am vazut la cinema cu o prietena si mi-a placut al naibii de mult. Momentan, Emma Stone este actrita mea preferata. Este atat de dulce, de frumoasa, de amuzanta :]] Dupa ce am urmarit Easy A, am cautat si alte filme in care a jucat aceasta. Chiar este o actrita excelenta, din toate punctele de vedere.
Filmul merita nota 10, dupa mine. Actorii si-au facut treaba, mi-au placut absolut de toti. Au fost scene extrem de amuzante in film :]] Si mi-e mi-a placut cand a mimat cu tipul ala scena de sex, lol >.< A fost penibila faza ! Si toata lumea statea si asculta la usa. Mi-a placut si ca a jucat tipul acela din Gossip Girl ( I forgot his name ). Este personajul meu preferat din serial si probabil acest lucru a fost un bonus, sa zic asa, care m-a facut sa urmaresc filmul. Fac o pereche foarte draguta, le sta bine impreuna.
Yea, cantecul din felicitarea aceea :]] Olivia il canta pana si in baie xD. Pe langa scenele amuzante, au fost si unele faze lacrimogene, sa le zic asa. Mi-a placut cand s-a dus la preot sa se spovedeasca. Donno, a fost trista faza si muzica de pe fundal. Si cand a vazut ca nu era nimeni s-a dus apoi la o alta Biserica si a dat peste tatal tipei aleia blonde.
Mi-a placut ca a aparut in film si actrita aceea care a jucat in serialul Friends. Nu am vazut-o in alte filme, iar aparitia ei m-a uimit sa zic asa. Nu mai era nebuna fara minte din Friends :]] Chiar i-am adorat rolul.

A fost un film genial, mi-e mi-a placut extrem de mult si chiar as dori sa il revad.
[Imagine: tumblr_lw7j04DPq01r5ikx8o1_400_large.gif]
My mama always says that I'm cute. I don't believe her. I'm more than that !

Shake, shake that booty for Beckha !


#3
Descrierea si trailerul m-au facut sa subestimez filmul, crezand ca va fi o alta poveste cliseica si tampita cu adolescenti.,Easy A ne arata ca poti sa faci un film cu adolescenti si fara doza de prostie cu care ne-am obisnuit.Mie mi-a placut mult, e o comedie ce iti induce o stare de buna dispozitie si te relaxeaza, o recomand oricui vrea sa vada ceva diferit.
Sincer, nu ma asteptam ca Emma Stone sa faca un rol asa bun.


[Imagine: tumblr_m8w2we1JGd1rpgt3co1_500.png]
[Imagine: tumblr_m8moi9oWXo1r8iaaao1_500.gif]
forever a baby

#4
Am vazut de doua ori filmul - prima data la recomandarea unei prietenie si a doua oara pentru ca aveam chef de el si de ore bune de ras. Cred ca e singurul film care m-a facut vreodata sa ma distrez asa de bine, in momentele epice din el. O ador pe Emma Stone, imi place foarte mult cum joaca, mai ales aici, in Easy A. Cel mai amuzant moment cu ea a fost cel cu melodia Pocket Full of Sunshine, cand a ajuns s-o cante obsesiv peste tot, pe perioada intregului weekend, cu toate ca la inceput i se parea ca e worst song ever. Also, alt moment care aproape m-a dat jos de pe scaun de la ras a fost acela in care si-a cerut scuze de la Mark Twain, cei care au vazut filmul stiu si de ce. :]]
Dupa cum s-a mai spus, la inceput ai crede ca e doar alt film cu adolescenti, cu o poveste cliseica, insa aici chiar inseala aparentele...

Recomand filmul tuturor si mi-as fi dorit sa-l pot vedea si-n cinema, din pacate nu l-am prins. L-as revedea de inca o suta de ori si tot nu m-as satura.

#5
Cand am auzit de film, nu ma asteptam sa fie atat de bun, ma gandeam ca va fi plin de cine stie ce discutii perverse and all that stuff, dar mi-a placut, a fost amuzant, iar Emma Stone s-a potrivit perfect in rolul principal.
La ce mentalitate au multi adolescenti, Olive a vrut sa arate si ea ca nu e o simpla fata inocenta, dar eu cred ca lucrurile au mers cam departe, din pacate pentru ea. Cei care au rugat-o sa ii ajute pentru a-si imbunatati propria lor reputatie au uitat cam repede imaginea pe care Olive a luat-o asupra ei pentru a le face lor o favoare si nu au mai vrut s-o ajute atunci cand ea avea nevoie recapete respectul tuturor. Cel mai mult m-a deranjat atitudinea psihologului scolar, care ar fi trebuit sa isi faca treaba de a-i ajuta pe elevi si de a-i invata sa fie morali, nu sa isi arunce propriile ei fapte asupra lor. Singurul care a crezut in Olive a fost tipul cu care ea a ramas la sfarsit, ala chiar ii era un prieten adevarat.
[Imagine: sig_reinoir.png]

#6
"Forgive you? Why? It's not like I'm mad or anything. You were the one who got angry; just like you said, I was being too nosy. I've always been like that, not knowing my boundaries. I'm the type who'll water a plant til it drowns."
- Yokozawa Takafumi no Baai, vol. 2

#7
Ce mi-a atras atentia la acest film de la bun inceput a fost sarcasmul personajului principal si faptul ca in ciuda provocarilor si in ciuda gurii lumii, ca deh, fara aia nu putem sa existam, reuseste cumva sa o scoata la capat, fara sa fie nevoita sa se schimbe sau sa renunte la cine era cu adevarat.
Umorul e pretutindeni, de asta nici nu mai are rost sa vorbesc. Si gandindu-ma bine, pare sa fie o prietena buna ce accepta sa ofere ajutor pentru nimic in schimb, chiar daca acest fapt ii afecteaza reputatia si mai tare. Caci, bineinteles, you are a whore if you have fun. So, you know, there's that. Nu vreau sa intru in subiect pentru ca nu are rost.
Pana la urma, cu lacrimi si putina durere si suferinta, s-a ajuns la un final fericit pe care ea il merita. The Easy A. girl.
[Imagine: ak8THBQ.png]





Utilizatori care citesc acest subiect:
1 Vizitator(i)