Nu ești un membru încă? Înregistrează-te acum!
Creează un cont nou  

Vot - luna iunie

#1
Desenele:

Desenul Nr 1

Desenul Nr 2

Desenul Nr 3

Desenul Nr 4

--------------------------------------------------

Se va vota în felul urmator.
Cei care vor sa voteze trebuie sa comenteze fiecare desen în parte si la sfârşit dând o notă de la 1-10, fără sutimi gen 9.90 sau 5.70 etc. Ceva de genu’ :

Numărul x – îmi place la desenul tău deoarece ... , nu îmi place că ... . Nota y.

La sfârşitul perioadei de votare voi face o medie si cel/cea cu media cea mai mare va câstiga, destul de simplu nu ? ^^
Deasemenea voturile care nu se încadrează în ce am scris eu mai sus nu vor fi luate în calcul.

Concurentii NU au voie sa voteze, altfel vor fi descalificati.

Succes tuturor.

Perioada de votare de azi 18 iunie până pe 3 iulie.

Câştigătorul trebuie să îmi trimită un PM cu tema pentru ediţia următoare după terminarea perioadei de votare!
[Imagine: chibi_907.gif]
, chibi-ul lui candy_cane

"Furiile Iadului sunt mai blande decat femeia badjocorita" - SK-'Apocalipsul'
[Imagine: sc95oz.jpg][Imagine: 100.png]

#2
Cred că e evident cine va câștiga, nu ? Părerea mea.
Desenul 1 este cel mai bine lucrat dintre toate. Este reprezentarea cea mai decentă a unui zeu, deși încă nu pricep ce-au avut concurenții cu Egiptul. Zei sunt în mai toate culturile... pff...
E destul de nasol că... deși era „ Noaptea zeilor ” cel mai reușit desen dintre toate a reprezentat un singur zeu. Nu mi se pare că exprimă în totalitate tema competiției. Îi dau un 9.50.
Desenul al doilea în schimb, da, e mai ok din punctul ăsta de vedere, dar nu e așa de bine realizat. Bine, sunt eu obosită acum și nu am să stau să enumăr greșelile și aspectele negative ale desenului, dar ideea este că acestea există și trag în jos desenul, iar în ochii mei este pe locul doi, chiar dacă trebuie să spun că i-a ieșit super partea cu (,) coloratul. 8.
Desenul numărul trei este fain, ok realizat. Fata e bine făcută, nu prea am văzut greșeli la ea. Nici la... Ra parcă îi zicea zeului ăluia?... cunoștințele mele legate de Egiptul Antic sunt cam învechite, recunosc. Îmi place că a redat zeii din profil, chestie specifică egiptenilor. Dar. Apa aia e extrem de prost realizată, la fel și munții și... vai... ăla e un șarpe ?! Îmi pare că a lucrat mult la personaje, la detalii, și a ajuns spre final să se plictisească și nu și-a mai dat silința la restul desenului. Trebuia să se ridice de pe scaun / pat / covor / whatever, să abandoneze desenul și să revină când îi revenea și cheful, pentru că acel scurt moment de lipsă de chef care a intervenit a stricat tot desenul. Putea să iasă ceva super. Îi dau un 8, cu indulgență.
Ultimul desen nu prea îl... descifrez... e foarte mică imaginea și nu prea pot să îmi dau seama de mare lucru, dar faptul că nu e colorat îl trage imediat în jos. Ăăă... 7 ?


Edit: Scuze că nu am pus notele din prima, eram super-obosită când am postat și am uitat complet xDD... Am pus acum totuși.
oh hi there.
[Imagine: tumblr_m2qvzsPdP51qi23vmo1_r1_500.gif]
Stairway to heaven?
Gurrrrrrl, I ain't got no time for that, I'm taking the elevator.

#3
As vrea sa ma fi abtinut sa nu fi trecut pe aici, dar cum tentatia e prea mare, ma depaseste si pe mine.

Desenul numarul unu: arata ca o reprezentare feminista a lui Anubis. Neh, nu e de rau, imi place,ma face sa ma simt mandra, doar ca desi nu vad extrem de multe greseli tehnice [desigur sunt chestii minuscule de care nu o sa ma iau], ceva ma deranjeaza, oare pentru ca e prea simplist? Ideea generala e redata intr-un mod prea direct, fara nici o meticulozitate care sa o scoata in evidenta. Tehnic, well e aproape flawless, si probabil de aceea sare si mai tare in ochi lipsa oricarui alt detaliu. Reprezinta tema, insa ii fura din farmec...
[Ca nota i-as da un 9/10, ca detalii tehnice, ca desen in sine.]

Desenul numarul doi din cate observ e singurul care a abordat o alta dimensiune a zeitatilor, si imi place, e indraznet. Ma intriga, ma face sa gandesc, imi place partea de constelatie [daca asta e, sau sunt singura care vede asa ceva- aici referindu-ma strict la gemenii aia.] In schimb, si din pacate, observ in partea dreapta jos un detaliu care nu stiu daca sa imi placa sau nu; nestiind cat de relevant e pentru lucrare ca un tot. Eu il vad ca un detaliu care [my pov ]nu isi are rostul.
[Ca nota 8/10, tot ca realizare tehnica.]

Desenul numarul trei. Nu stiu daca sa fiu stupefiata sau nu. De ce? Pai tema mi se pare cel mai bine redata aici desi tehnic...ma frapeaza anumite detalii [mai mult sau mai putin din perspectiva tehnica] intr-un mod cat se poate de negativ. Nu intelegeam ideea apei, asta inainte sa il vad pe Ra si sarpele...dar partea de respectare a legendei nu schimba cu nimic faptul ca nu imi place sarpele. Dar -si aici e un mare dar- imi place ideea de invaluire, e absolut o eclipsare totala a fiecarui detaliu tehnic, pentru ca modul in care e simbolizata noaptea e izbitor.Tipa, again, imi place, e elementul cel mai sesizabil din intregul desen, si de asemenea si pasiunea pe care o pune in ceea ce face- desi intr-o oarecare masura poate parea lipsita de expresivitate, o papusa a noptii invaluita in mantia intunericului. Sarpele totusi, imi aduce a un ananas, iar luna a banana. Ciudat, si poate chiar abstract.
[Ca nota 8/10, mai mult pentru modul de reprezentare al ideii decat pentru realizare tehnica.]

Desenul numarul patru: in general nu critic chestii pe care nu le disting dar ceva aici mi se pare strigator la cer. Incerc sa imi dau seama cine e cel din stanga Memphian Ptah sau Throth, dar cred ca asta depaseste pana si cunostiintele mele in materie de zeitati. No intention of being mean, dar la primul contact vizual cu desenul creierul meu incepuse sa zbiere "aia e reproducere in masa? ", iar animalutele alea de pe fundal? Sunt dragute, absolut adorabile, dar cel din dreapta arata ca Rudolf, renul Mosului. So, desenul da, respecta tema in intregime, oarecum, insa ca detalii tehnice, e extrem de mult de munca la "tremuratul" ala, lipsa de precizie in folosirea creionului, and so on.
[Sunt indecisa in acordarea unei note aici. O sa zic un 7/10, dar e unul extrem de chinuit.]

Hm in final, desi ochiul imi spune ceva creierul imi spune altceva, votul meu merge catre desenul numarul trei.

Ma opresc aici...I might have been a little mean but criticism may not be agreeable, but it is necessary. It fulfills the same function as pain in the human body. It calls attention to an unhealthy state of things.
Strangers have the best candies
[Imagine: 9B19F2F8D024899728F06BF94F09CF3B.gif]
Out of my mind...back in 5 minutes.


#4
Oameni buni, dar notele? 21 Nu e ca la FOTM... sa alegeti un desen care va place. Dati-mi si niste note!
[Imagine: chibi_907.gif]
, chibi-ul lui candy_cane

"Furiile Iadului sunt mai blande decat femeia badjocorita" - SK-'Apocalipsul'
[Imagine: sc95oz.jpg][Imagine: 100.png]

#5
Lucrarea unu este cel mai bine realizata dintre toate in aceasta competitie. Sa fiu sincera, nu se incadreaza mult in tema. Este doar o zeita. Unde-i noaptea zerilor? Adica... ma gandema sa fie gen... petrecere, oameni buni. o.o'' De aceea nici n-am participat. Yondaime Oricum, i-as da un 9.
Al doilea desen, da, se incadreaza destul de bine in cerinte, daca era mai bine realizat, iar culoarea nu iesea de pe linie, cred ca era foarte bine. T_______________T Ii dau un 8, totusi... Desi cred ca asta e alegerea mea.
Celalalte doua desene: no comment. T__________T Prea multa osteneala pentru nimic. 46
Numarul 3: Nota mea e cinci. Cat de cat... Imi place cum ai cumprins ideea cu mana care trage cerul. T___________T
Numarul 4: Patru ca sa nu dau trei. T______________T
Cred ca se intelege de ce am dat asemenea note. 46

Alegerea mea merge spre desenul 2 pentru ca e incadrat mai bine in tema si imi plac demonasii aia. Desi... cum ai dat cu albastru pe parul fetei alea... T___________T Se putea si mai bine. 46
"Forgive you? Why? It's not like I'm mad or anything. You were the one who got angry; just like you said, I was being too nosy. I've always been like that, not knowing my boundaries. I'm the type who'll water a plant til it drowns."
- Yokozawa Takafumi no Baai, vol. 2

#6
O sa-mi spun parerea sincer

1-dragut...imi place moaca....culoarea e ok...broavo si bafta in continuare nota care ti-o ofer eu cu respect este 8 sper sa nu te superi

2-reusit,dar cam incarcat si ramai confuz cand te uiti la el si unele personaje sunt urate de ex: bebelusii aia....culoarea...e destul de buna nota 6 cu pupici

3-Fata e ok dar corpul sincer naspa rau ....ar mai trebui sa lucrezi la anatomie,in rest e ok...sper sa nu te superi de nota 7

4-Oribil....sincer e naspa,culoare nu-i....e pur si simplu doar o schita,macar da ingrosai putin pe acolo sa nu arata ca niste linii aruncate aiurea...dar sunt buna si dau 5
"Pazeste-ti inima mai mult decat orice,caci din ea ies izvoarele vietii"

#7
1. Desi e un singur personaj si culorile sunt bine combinate, coloratul lasa un pic de dorit -scuze dar se putea si mai bine. In rest proportiile sunt bine facute inafar de burta, care nu se prea vede si pare cam distorsionata. E pacat ca desenul se termina asa si ai fi putut adauga si un background ca sa se poata lega de tema. La o prima vedere pare bun, insa trebuie lucrat un pic mai mult. 8

2. Ideea e foarte tare din punctul meu de vedere, si chiar rede un pic din atmosfera de Noapte a zeilor.. insa mai mult imi da impresia de imagini lipide decat de petrecere sau distractie cum imi inspira titlul. Chair daca e un pic mai incarcat asta e farmecul lui,din punctul meu de vedere e cel ma apropiat de tema, avand in vedere ca era vorba de mai multi zei, dar doar atat. Ai grije la ce mesaj vrei sa transmiti.. ca nu prea se intelege, iar fata ce priveste, dupa cate imi dau seama, nu prea au ce cauta in "Noaptea Zeilor" dupa parerea mea. Nu prea creaza atmosfera ce mi-o imaginam, ci mai mult sunt scene adunate la un loc. La colorat un pic mai multa atentie, caci poate strica o bunatate de desen, mai ales cu spatiile albe.. stiu ca e greu dar incearca sa le umpli sau sa nu le lasi.. planifica-ti mai bine ce ai de gand sa iasa. Ai o imagine unica in legatura cu zeii si de aceea iti dau nota 9

3. Fata este realizata destul de bine, insa celelalte detalii par facute mai mult in graba si fara chef.. daca incepi ceva termina cu aceeasi determinare. Mai multa rabdare!!! Cand trebuie sa colorezi o suprafata mai mare sa nu faci apasas.. si mai degraba faramiteaza un varf de creion si imprastiel cu un servetel Smile. Nu prea ai tehnica, si mai ai de invatat, iar desenul trebuie sa fie mai echilibrat, daca sunt 3 obiecte, trebuie sa le pui in evidenta pe cele importante, am inteles, insa nu disproportiona in halul asta desenul caci iese o harababura.
Fata e reusita..insa nu vad rostul zeului din spate si a sarpelui si nu prea inteleg actiunea.. cand te apuci de un desen de obicei trebuie sa evidentiezi o faza anume, un conflict,o intriga, si sa fie si bine conturat.
Mai ai de lucrat la animale - nici eu nu ma pricep prea bine- insa trebuie sa te decizi in ce directie vrei sa o iei cand te apuci de un desen: spre cea realistica ( sa redea personajele si sa semene cat mai mult cu 'fotografia', 'realitatea' sau propriul tau stil SF, insa aici ar trebui sa ai multa imaginatie si sa creezi practic o lume intreaga dupa propriul plac.. si asta e mai greu. Revenind, sarpele ala nu arata prea bine.. si pare total alta mana fata de zeita, cel mai bine e sa iti valorifici 'specialitatile' sau ai putea incerca sa copiezi animale.. ajuta. Fara suparare, asta ar cam fi parerea mea. Idea in sine e destul de simpatica ^^ 7

4. E mult prea mic asta probabil din cauza ca l-ai fotograafiat cu telefonul sau ceva in genul.. Imi pare rau ca nu ai pus nici umbre nici culoare, ca sa diferentieze ceva, sau sa puna ceva in evidenta..Nu prea am nici ce comenta.
Vad insa ca te-ai straduit sa aduci ideea de noapte cu luna ce se reflecta si doi zei ce par sa o sustina. Nu inteleg insa ce-i cu animalele din mijloc? Presupun ca nu ai avut o idee bine pusa la punct de la inceput, insa puteai sa te straduiesti un pic. Personajele sunt cam disproportionate si te rog, atunci cand faci un desen, incearca sa il faci din placere.. poate o sa iasa altfel. 6.

edit : am citit indicatiile din primul post.. insa credeam ca e indeajus imi pare rau, am modificat10.. daca nici acum nu merge, asta e.
[center][Imagine: 5863530978_e4248f5008.jpg][/center]
[center]Chronicles of a Demon <-blog ~Drawings ~Fotografi~[/center]

[spoiler=Some]
[Imagine: 5385538.png][Imagine: chibi_4451.gif]
[/spoiler]

#8
Primul desen-Îmi place realizarea. Culorile se văd bine, nu sunt şterse. Culorile calde ies în evidenţă, iar punctul 'de interes' cade în zona feţei, din cauza culorilor stridente pe care le are la gât. Asta e foarte bine, bravo. Îmi place forma chipului şi mâna. Corpul este şi el bine realizat. În schimb, îmi displace faptul că pare tăiată. Încadrarea strică absolut tot. Trebuia centrată mai mult pe mijlocul paginii, arăta mult mai estetic şi nu deranja golul din dreapta sus. Oricum, e unul dintre cele mai bune desene-9 (9,50 dacă e voie.)

Al doilea desen-E drăguţă ideea şi e foarte bine realizat, dar la început nu am înteles ce se petrece acolo. E încărcat. Sincer, probabil ăsta e şi 'farmecul' lui aparte. Deci într-un fel e un aspect atât pozitiv, cât şi negativ. Încadrarea e ok şi culorile la fel. Nota este 9.

Al treilea desen-Înclină spre simplitate. Chiar dacă ideea e bestială, zeiţa ţinând cerul asemeni unei pături, ai stricat tot cu apa de jos, care e destul de ştearsă după părerea mea. Dacă lucrai mai mult la funal, era super ok. Realizarea e bunicică. Încadrarea e bună, am mai zis, ai stricat acolo, cu fundalul. Nota este 8.

Al patrulea desen-Ok, aici nu prea reuşesc să disting mai nimic. Faptul că nu e colorat, nu e chiar atât de rău, dar problema e că poza e foarte mică şi nu se prea întelege. Poate dacă era mai bine conturat, s-ar fi putut distinge mai mult, dar nu bag mâna în foc. Luând în considerare că totuşi m-am chinuit să vad ce e pe acolo şi am observat doi zei şi niste animale, iar unul dintre zei ţine ceva în mână..cred că e o planetă. Ok, în fine, 7.
.
Where is the love?
[Imagine: 14uuh6x.gif]
Does love have a reason?

#9
Mel.C.Kuon şi Casandra- comentariile voastre nu vor fi luate în considerare. Nu ştiu dacă aţi citit sau nu indicaţiile din primul post, dar ar fi bine să o faceţi.
Fie schimbaţi ceea ce aţi scris şi puneţi nişte detalii pertinente, fie va fi anulat total.
[Imagine: chibi_907.gif]
, chibi-ul lui candy_cane

"Furiile Iadului sunt mai blande decat femeia badjocorita" - SK-'Apocalipsul'
[Imagine: sc95oz.jpg][Imagine: 100.png]

#10
Rezultatele acestei ediţii:

Desenul Nr 1

Ang. - 8,8(3)


Desenul Nr 2

Budinca - 8


Desenul Nr 3

IuLiia:]. - 7,17



Desenul Nr 4

Madalovenar - 5,8(3)


Câştigătorea acestei ediţii : Ang. Felicitări!
Cel mai bun comment merge către Mel.C.

Aştept tema pentru ediţia următoare 4

Rog un moderator să închidă acest topic! Thank you!
[Imagine: chibi_907.gif]
, chibi-ul lui candy_cane

"Furiile Iadului sunt mai blande decat femeia badjocorita" - SK-'Apocalipsul'
[Imagine: sc95oz.jpg][Imagine: 100.png]



Subiecte de discuție similare...
Subiect: Autor Răspunsuri: Vizite: Ultimul răspuns
  DOTM - IUNIE - VOT Daria v2 5 5.412 30-06-2012, 02:40 PM
Ultimul răspuns: Daria v2
  Concurs - luna iunie candy_cane 11 6.818 18-06-2011, 09:30 PM
Ultimul răspuns: candy_cane


Utilizatori care citesc acest subiect:
1 Vizitator(i)