Nu ești un membru încă? Înregistrează-te acum!
Creează un cont nou  

Accesul parintilor la lucrurile ce tin de intimitatea copiilor

#49
Poate ca ma bucur sa fi gasit topicul asta.Acum sunt la bunici,deci nu-mi prea pasa.Adica,daca mama sau tata ma intreaba prin telefon ce fac pe calculator eu mereu zic "MA joc la jocuri" de parca as fi copil mic, dar nu fac asta toata ziua,ci doar i fac sa creada asta.CU exceptia faptului ca ma cred mica penrtu ca ma uit la anime, n-am mai vrut sa le zic ce faceam, mereu imi spun ca toate alea n-o sa-mi faloseasca la nimic, ca n-o sa rezolv nimic cu ele si in final mi le interzic. De aceea,mai bine pastrez secretul.De fapt, ai mei nici nu stiu ca am cont pe ZUP.CAteodata ma mai da de gol soramea si ii zic ca ZUp este site de jocuri online,iar cand vrea sa-l acceseze,eu ii zic ca intra virusi(mereu merge !)Si-acuma ca parintii tot iau raul in fata si daca ar sti ca am cont pe site,ar incepe sa caute pe-acolo si ar gasi topicuri yaoi si le-ar citi si dupaia n-as mai intra never pe calculator si n-as mai folosi calculatorul.Si nici macar nu-s fana yaoi !!! DAr normal,cu sa ma asculte?Si tin minte ca pe-a cincea am avut un jurnal in care am scris un fic naruto foarte dramatic si sever pe care urma sa-l public,tata l-a descoperit si mai bn nu zic ce-a urmat.In fine,mi-am pierdut toata munca si m-am ales cu o cearta in care,normal, eu am pierdut.Si atunci cand ma cert cu soramea, primul lucru pe care-l vrea tata sa-l faca este sa-mi stearga din memoria televizorului toate canalele pe care le urmaresc.Si daca nu ma lasa sa ma comport ca atare sau cel putin sa ma lase in pace, dupaia vin si imi spun ca de ce nu invat sa gatesc, ca de ce nu ma apuc si pun mana pe matura ...? Adica nu-i bine nici cum.Si de aceea, saptamana viitoare vin parintii in vizita si trebuie sa sterg tot history ca nu vreau sa risc sa intre tata si ... apoi trebuie sa ma deloghez,sa sterg mesajele de pe telefon si sa le las doar pe alea de la Orange (ca sa nu-si ea seama).Atunci, chiar daca isi da seama , nu ma va certa si scap bazma curata.Si nu ca as fi o bad girl ca sa aiba parintii de ce sa fie dupa mine.Adica,sunt tocilara pe care fiecare parinte il vrea,care nu iese afara si nu se omoara cu sportul etc.DAr nu-i inteleg.Si stiu o data ca aveam pe spatele caietului desenat chestii si vine tata si m-a pus sa rup tot si mi-a zis ca daca mai desenez ceva pe spate, nu-mi mai da bani sa-mi cumpar caiete nici pentru scoala.Si apoi scriam ok o compunere la romana si ca sa nu mai sterg atata am taiat,iar tata mi-a spus ca-mi rupe pagina sa transcriu din nou.Noroc ca a intervenit mama atunci ca altfel mai stateam sa copiez trei pagini A4.In plus, n-am voie pe facebook,twiter,chat,iar adresa mea de yahoo este mereu monitorizata(defapt, nus h daca tata intra sau nu pe adresa mea ca stie parola)
Cred ca este bine sa-ti protejezi coplul sa nu fie sau devina un idiot, dar nu cred ca este nevoie si in cazul meu, ceva ce parintii mei nu pot intelege.
[Imagine: ItachiSig.jpg]








Răspunsuri în acest subiect
RE: Accesul parintilor la lucrurile ce tin de intimitatea copiilor - de Mykoto - 14-07-2012, 10:41 PM


Utilizatori care citesc acest subiect:
2 Vizitator(i)