Nu ești un membru încă? Înregistrează-te acum!
Creează un cont nou  

Accesul parintilor la lucrurile ce tin de intimitatea copiilor

#39
Fiecare cu parerea lui. Unora nu le convine, ca vai de mine e viata mea si fac ce vreau. E aiurea sa te controleze parintii, e stanjenitor si multe altele. [ vorbesc in general]
E normal ca un parinte sa te controleze si sa stie ce faci, cu cine umblii, pe unde esti etc. Esti copilul lui. Cand o sa fiti si voi parinti o sa-i intelegeti. Ei ne-au facut pe noi, nu noi pe ei. Traim pe bani lor, mancarea lor si acceptam ce ne impun. Nu suntem pe picioarele noastre.
Si eu am avut parte de controale de astea, acum cinci - patru ani sau trei. Ma rog. Nu era vai de mine: sa-mi umble prin dulapuri, insa pe calculator se mai uitau din cand in cand, prin caiete nu - ca asta o faceau cand eram in I - IV. Cu cine ies, unde umblu, la cat sa fiu acasa. De doua ori mi-a umblat tata prin mesaje si agenda telefonului, ca... eh, nu conteaza partea asta intunecata. Acu ii multumesc, adica le multumesc. Daca nu ma aparau ei, cred ca acum, eram undeva pe centura intr-o alta tara -.-
Chiar si acum, cand am 17 ani, ma mai controleaza, dar mai putin si nu asa exagerat. Adica nu sunt pe picioarele mele, nu sunt la casa mea ca sa fac ce vreau.

Deobicei aceste "controale" apar cand dam nas in nas cu adolescenta, cand intram la pubertate. Atunci apar cele mai multe probleme si e normal ca un parinte sa-si protejeze odrasla. Vedeti si voi ce este acum, cum sunt cu aceste anturaje, drogurile, tigarile, furturi si multe altele. Nu cred ca e necesar sa zic de ce sunt asa protectori, mai ales cand vine vorba de baieti, fetelor.
Nu v-ati intrebat niciodata: de ce ai vostri doresc sa-l cunoasca, sa afle cum v-ati cunoscut? si multe altele. Din cauza ca va/ ne dezvoltati/ dezvoltam si traficu pandeste pe la orice colt. De aia se uita pe facebook, telefon si ce a-ti mai mentionat voi. Acum nu poti avea incredere nici in animalul de companie, dar in prieteni.
" Vai ma controleaza in fiecare zi, e enervant. Ii urasc etc" aud asta pe la scoala- in bai - non-stop. O sa vedeti mai tarziu si o sa le multumiti. Sau " Nu au nici un drept asupra mea" Oho, da cate drepturi au.

Nu va inceta nici cand va ve-ti marita. Va controleaza si atunci, dar foarte putin.
Spuneti ca nu va controleaza, pe unii, ca au incredere in voi. Va inselati. Mereu va "urmaresc" pasi, doar ca din umbra, exact ca un vanator ce isi pandeste prada.
E mai bine sa stie tot, totul. Ganditi-va ca altii ar da orice sa aiba parte de astfel de parinti, sa se simta protejati.

Nu prietenii, iubita / iubitul iti vor binele, ci parintii. Numa, ei stiu cat au suferit pentru noi, cand eram bolnavi sau chiar luati cu salvarea, pentru ca intra copilul in coma din cauza bolii pe care o are, cate nopti au pierdut si cat s-au rugat la capataiul nostru ca sa deschidem ochii si sa nu murim.

Decat sa va plangeti mai bine multumitile ce fac pentru voi.
Parerea mea.
[Imagine: h8v.gif]
 



Răspunsuri în acest subiect
RE: Accesul parintilor la lucrurile ce tin de intimitatea copiilor - de Rose ^^ - 18-11-2011, 08:12 PM


Utilizatori care citesc acest subiect:
2 Vizitator(i)