Nu ești un membru încă? Înregistrează-te acum!
Creează un cont nou  

Cea mai infricosatoare carte citita

#15
Una din cele mai axate carti pe thriller si horror pe care le-am citit a fost "Chinuieste-i pe copii" de john Saul si, presimt ca, "Umbra" de acelasi autor are aceeasi cantitate de scene macabre. Cartile lui sunt unele din cele mai... Nu infricosatoare. As putea spune chiar captivante, pentru ca e absolut imposibil sa nu iubesti felul simplist si ideile de bun gust imbinate cu umorul satiric si cateva linii pshilogice. Nu e infricosatoare/horror doar prin prezenta scenelor terifiante demne de orice film thriller bun, e si atmosfera ce ti-o da intreaga carte. Eu una sunt indragostita de felul de a descrie cu atat mult sange rece o astfel de scena; si cred ca si asta te face sa te intrebi: "Wow... He is a murderer or something?" Because Saul's books are really creepy and full of mistery. <3 Cine nu iubeste misterul presarat cu momentele de suspans si replici comice? Is just too perfect to me. ^_^
Nu e ca m-a speriat in mod special vreo carte de-a lui, dar chiar iti da niste fiori. E ceva mai presus de cuvinte sau lectura, iar coperta si cartea in sine parca striga numele lui. E inevitabil sa nu recunosti stilul acela, chiar daca ai citi trei sute de paragrafe de autori diferiti. Tot ai sti care e a lui; "miroase" a funebru si macabru. So, if somebody wants a good book with thriller and paranormal, sa incerce John Saul. Orice carte e recomandabila, din punctul meu de vedere. Si alt autor care chiar trezeste in tine anumite sentimente este bine-cunoscutul Stephen King, of course. The king of the horror books, right? Si el merita citit. De fapt, e genial si trebuie citit. Cartile bune nu prea au nevoie de introduceri, dar va pot recomanda din suflet cei doi autori. Si, daca preferati literatura autohtona, va recomand o carte foarte simpatica, cu un stil destul de simplist si niste actiune tare interesanta si supranaturala, bineinteles. Se numeste "Cosmarul" si este scrisa de Alex Marinescu. Am citit-o in urma cu ceva timp, vazand-o pe colega-mea ca rasfoia o carte rosie. Coperta nu parea interesanta si nici titlul nu atragea, insa m-a indemnat ceva s-o citesc. Si nu regret in nici un fel. Este o poveste foarte interesanta care contine mistere, secrete familiale, spirite, demoni, posedari, morti si crime ciudate, mistere, lumi ciudate, MISTERE, nazism si, nu in ultimul rand, horror. E genul de carte pe care o citesti stand pe banca in parc sau vorbind la telefon, dar te captiveaza cu totul si eu una sunt amorezata pana peste cap dupa ea.
So, cam astea ar fi recomandarile la capitolul "horror". ^.^
Nando  mo kimi no moto e...
No matter how many times it will be, I will go back to you
[Imagine: 346l2lx.jpg]



Răspunsuri în acest subiect
Cea mai infricosatoare carte citita - de Ang. - 11-05-2011, 10:47 AM
RE: Cea mai infricosatoare carte citita - de Teh - 15-05-2011, 08:07 PM
RE: Cea mai infricosatoare carte citita - de Zwai - 26-05-2011, 11:32 PM
RE: Cea mai infricosatoare carte citita - de Ryuu - 28-05-2011, 04:42 PM
RE: Cea mai infricosatoare carte citita - de DiZ - 26-02-2012, 12:08 PM
RE: Cea mai infricosatoare carte citita - de Clau~ - 10-09-2012, 12:14 PM
RE: Cea mai infricosatoare carte citita - de TLDR - 06-05-2015, 11:01 PM

Subiecte de discuție similare...
Subiect: Autor Răspunsuri: Vizite: Ultimul răspuns
  Ce carte citesti acum? Lia 373 232.107 04-01-2016, 10:56 PM
Ultimul răspuns: TLDR
  Recomanda o carte JavaLeen 52 37.265 02-02-2014, 09:52 AM
Ultimul răspuns: tattva
  Ce carte alegi? Teh 29 17.824 30-08-2013, 12:46 AM
Ultimul răspuns: Teh
  Pentru orice cautatori de carte CyBeR 30 15.580 16-01-2013, 01:49 PM
Ultimul răspuns: Fiction


Utilizatori care citesc acest subiect:
1 Vizitator(i)