Nu ești un membru încă? Înregistrează-te acum!
Creează un cont nou  

Cea mai infricosatoare carte citita

#8
* da dupa 12 la culcare 10 nu cred ca are vreo importanta ora ,mai ales ca a scris anne rice care scrie despre vamp si vrajitoare dar nu este in adevaratul sens al cuv vrajitoare sau practici oculte.
Cred ca atunci cand esti mai mic traiesti altfel cartile . La vreamea actuala nu cred ca m-a infricosat nimic,adica citesc cu placere mare fara emotii de spaima toate romanele dark gotice,gore&bloody recunosc ca nu am citit prea multe de acest gen

Dar DA , a fost o carte cand eram mai mic,cam printre primele carti citite , era o carticica mica se numea NOAPTEA FANTOMELOR - Julien Green este o cartea mai veche , o citeam cand aveam vreo 10 ani cred de craciun intr-o seara si actiunea se petrece in iarna,seara si m-a cuprins ,chiar si in ziua de azi mi se pare bizara.Cuvintele si mai ales desenele din carte sunt ciudate,si asta stiu ca mi-a ramas in minte. , am citi chiar acum recent si mi se pare ca toate povestea cartii pare a fi visata decat gandita,actiuni prea rapizi si fara sens,chiar si pentru o carte de copiii si face referiri multe la vis.SI au mai fost autori care dupa ce au visat ceva au publlicat carti.

Si daca e sa mergem mai departe ar mai fi vreo 2-3 carti care se spune ca ar avea repercursiuni in viata reala a cititorului atunci cand le citeste. De ex :

1.Necronomicon ( cartea numerelor moarte)- se spune ca oficial a scris Lovecraft si ca numele i-a venit intr-un vis , altii zic ca Nathaniel Hawthorne ,cartea ii se mai zice Book considering the dead ...Se mai spune ca a fost scrisa de Abdul Alhazred - un arab din Yemen prin anii 700' se zice ca dupa ce a scris Al Azif a murit misterios si ca Al Azif a fost tradusa in greaca sub numele Necronomicon cei care au tradus cartea au ars pe rug.According to Lovecraft, the Arabic version of Al Azif had already disappeared by the time the Greek version was banned in 1050, though he cites "a vague account of a secret copy appearing in San Francisco during the current [20th] century" that "later perished in fire".
Se spune ca , cu ajutorul cartii poti obtine informatii -blesteme in general care pot dauna persoanelor din jur,cu care le poti face rau.

2.Codex Lugubrum- nu se stie de cine a fost scrisa, o carte interzisa si acuma in RO si in europa.foarte foarte rara,originalul..poate cea mai "blestemata carte" (blestemata real din cauza ca multe carti au fost otravite, paginile au fost otravite,otrava avand o rezistenta de peste 3000 de ani). In evul mediu a fost considerata cea mai periculoasa si interzisa carte pentru biserica. Nu vb de demoni si alte chestii, vb despre niste "povesti"si despre Il Separatio (anonymus ) - de care multi oameni nu stiu si se mentioneaza in foarte putine carti. (are si o statuie in Praga) Acest Il separatio este Separatorul puterii intre Dumnezeu si Lucifer si ar fi entintatea cea mai suprema care pastreaza balanta.e o poveste intrega mai interesanta legate de viata de dupa si niste sfaturi practice pentru cei care ajung in iad...,dar vedeti dc biserica a interzis cartea

3.Testamentul lui Marub - vb despre un cristal care l-a gasit un arab in antichitate,cristalul avea forma de craniu si s-au gasit mai multe zeci de-a lungul timpului pana acum nu se stie ce sunt cu ele.Cartea este sub forma de pergament (peiel de animal) si extrem de rara nu aveti cum sa dati de ea.

4.As spune ca Ostoih sau Ostoich - se spune ca aceasta carte nu exista desi cateva persoane spun ca o au. O sa va mire ca este vorba despre muntii Transilvaniei ,si spune despre o relatare a unei prabusiri a unei "nave". Nu aveti cum sa va documentati , maj referirilor dp google sunt altceva,eu am aflat de la alta sursa.
5.As spune ca Incantatii - sunt diverse carti foarte rare, nu replici si copii , ci unele originale cu care poti incanta 2 demoni : Succubus - pt barbati si Incubus - pentru femei. Demonii sexuali sau ai visului.Se spune ca ofera ritul prin care poti invoca acesti demoni si este FOARTE periculoasa. ( eu nu stiu ce sa cred)
6.Compedium Demonologicum - cartea de torturi a inchizitiei "crestine"
* ar mai fi o carte banuita ca ar fi fost scrisa de Lucifer /Satan insusi -biblia intoarsa.... salutare Smile
[Imagine: az0mngb5mdgfkyb5sq_thumb.jpg]
Eu port cu mine o eterna insomnie
Intr-o imensitate sinistra de lunga agonie.


[Imagine: chibi_7356.gif]
Daphnis, chibi-ul lui



Răspunsuri în acest subiect
Cea mai infricosatoare carte citita - de Ang. - 11-05-2011, 10:47 AM
RE: Cea mai infricosatoare carte citita - de Teh - 15-05-2011, 08:07 PM
RE: Cea mai infricosatoare carte citita - de Zwai - 26-05-2011, 11:32 PM
RE: Cea mai infricosatoare carte citita - de Ryuu - 28-05-2011, 04:42 PM
RE: Cea mai infricosatoare carte citita - de daphnis - 17-08-2011, 02:22 AM
RE: Cea mai infricosatoare carte citita - de DiZ - 26-02-2012, 12:08 PM
RE: Cea mai infricosatoare carte citita - de TLDR - 06-05-2015, 11:01 PM

Subiecte de discuție similare...
Subiect: Autor Răspunsuri: Vizite: Ultimul răspuns
  Ce carte citesti acum? Lia 373 232.064 04-01-2016, 10:56 PM
Ultimul răspuns: TLDR
  Recomanda o carte JavaLeen 52 37.262 02-02-2014, 09:52 AM
Ultimul răspuns: tattva
  Ce carte alegi? Teh 29 17.823 30-08-2013, 12:46 AM
Ultimul răspuns: Teh
  Pentru orice cautatori de carte CyBeR 30 15.577 16-01-2013, 01:49 PM
Ultimul răspuns: Fiction


Utilizatori care citesc acest subiect:
1 Vizitator(i)