Nu ești un membru încă? Înregistrează-te acum!
Creează un cont nou  

Dubstep

#1
Trist ca nimeni nu a facut pana acum un topic despre Dubstep.Totusi,nu vorbim despre un gen subtire gen Screamo sau deathcore/metalcore bla bla.

Genul a explodat in 2009, in UK,apoi si peste hotare.
Caracteristici:
- bpm la ~ 140
- ritm sincopat
- heavy bass
- riddim
- wobble
- si din nou...mult bass

Origini:
- Contopire a 2-step (subgen al UKGarage) cu dub (subgen al reggae)
- Grime
- Drum and bass
- Tehno


A aparut in Londra, in 2003,dar pana sa ajunga aproape de mainstream, a durat ceva.


http://www.youtube.com/watch?v=ivW8f8hfb...re=related
http://www.youtube.com/watch?v=1S35THmZD_E
http://www.youtube.com/watch?v=IIhZLr5B8kE&fmt=18


P.S. Fara Borgore,cat sunt eu aici. 21
Însă cand, ocupat cu Alida, Ama fuse atatcata, pentru a ma asigura că nu o sa fie ranita grav, scosei pumnalul, desi era destul de tocit... moment in care atacurile se Oprira, moment in care toti au ramas blocati(?) si cineva a spart linistea asurzitoare, spunand...

#2
Eu am dat prin dubstep prin cei de la Specii (Youtube dupa asta si o sa vedeti despre ce-i vorba, merita) care au influente din zona asta.
Am momente cand ascult in mod obsesiv 21

Imi place mult ce face Silent Strike, desi nu cred ca piesele lui sunt 100% dubstep.
stiu, nu-ti iese totul mereu, dar azi intra

#3
Piesele lui Silent Strike au prea puţină influenţă dubstep, ci mai degrabă trip hop (caută Gloanţe Oarbe ft Deliric 1)
Şi-n plus, cei de la Specii nu au mai deloc influenţe dubstep, poate în proiectul "Kazi Ploae şi Specii" unde de producţie s-a ocupat Kazi şi Silent Strike.

Am început să ascult gorestep la un moment dat, care are bitrate-ul de 2 ori mai mare ca la dubstep-ul obişnuit.

Problemă:
Credeţi că dubstepul trebuie asemuit cu iarba/LSD-ul în modul în care este acum ?
[Imagine: subpagenav02_r1_c1.gif]

I am a lying asshole and a troll.

#4
Pai primele piese ascultate au fost din colaborarile cu Kazi, apoi au venit cumva haotic (n-am mers pe albume sau alta clasificare) si nu mai sunt capabil sa le impart "aia are dubstep, aia nu".

Gloante Oarbe a fost prima piesa de la Silent Strike, pe care am ascultat-o pentru ca era o colaborare cu Deliric1.
stiu, nu-ti iese totul mereu, dar azi intra

#5
Oamenii din zona aia si-au pierdut farmecul. Ramane ce a facut Dre, si uneori ceva G-Unit ca sa fie caterinca. Acum Gucci Mane si Waka Flocka gangsta, si nu vrei sa asculti ce fac astia.
Plus ca in timp cauti versuri mai complexe.
stiu, nu-ti iese totul mereu, dar azi intra

#6
Eu am dat de dubstep la dans. Prima coregrafie pe care am învaţat-o a fost una de dubstep. Nu am să uit niciodată cât de mult mi-a plăcut piesa în sine..despre mişcările de dans nu mai vorbesc. Eu una ascult mixaje. Singura trupă pe care o ascult este Modestep. Nu toate piesele lor sunt dubstep 100%, dar cele care sunt, mi se par reuşite.
.
Where is the love?
[Imagine: 14uuh6x.gif]
Does love have a reason?

#7
Prima oara, creierii mi'au fost zburati de acest gen in clasa, intr'o pauza. Bun, a trecut. Pauza urmatoare, aceeasi poveste si tot asa, pana a inceput sa imi cam placa.
Aceasta e melodia cu pricina pe care o ascult continuu cam vreo ora cateodata fiindca... habar n'am care e motivul, dar m'a prins.
O alta ar fi aceasta .
Momentan astea imi plac, sunt la inceput.

"Do you really want me dead or alive/ To torture for my sins? "

Caz inchis, joc terminat, trage-ti fermoarul. Pana si un orb vede asta!
(George Rathbun)

[Imagine: 18m8pl.jpg]

#8
Am primit prima melodie dubstep de la un prieten cu un an mai mare ce asculta numai dubstep. De fiecare data cand treceam pe sub fereastra lui simteam bass-ul asa ca l-am rugat sa imi spuna ce asculta. Sincer, a fost dragoste la prima vedere. Am ascultat obsesiv, pentru o perioada o singura melodie apoi m-am aruncat in gen.
Nu il ascult foarte des, de cateva ori pe saptamana, cand imi aduc aminte. Pe langa asta, nu imi permit sa surzesc. Numai pentru ca nu il pot asculta fara casti si cu volumul la minim. Nu il pot compara cu nici un alt gen si nici nu imi pot face prietenii sa asculte.
Anywho.
[Imagine: ak8THBQ.png]


#9
Am dat de dupstep printr-un coleg, asta dupa ce imi aratase niste d'n'b-uri. Mi-a placut de prima data si cred ca prima melodie a fost ceva de la Borgore. Dupa am inceput sa ascult din proprie initiativa, dar nu am facut o obsesie, mama si acum se plange ca bassul zgaltaie ferestrele.

Credeţi că dubstepul trebuie asemuit cu iarba/LSD-ul în modul în care este acum ?

Nu. Sunt foarte multi idioti de nu depasesc nici 15 ani, care se trezesc sa comenteze si ei pe YouTube crezand ca arata "cool" si "rasta". Nu am vazut la nici-o petrecere, unde se asculta dubstep, macar un gram de drog.
Things i don't have:
-Money
-A f**k to give



#10
Nu pot spune ca ador dubstep-ul. Dar imi place 106
Totul a inceput de la genialul Skrillex [ desi in ultima vreme am auzit ca s-a dat mai mult pe house 39 ] ''My name is skrillex'' era chiar si ringtone-ul meu la telefon *laughs*
Am inceput sa ascult din ce in ce mai mult , cum majoritatea din scoala mea erau innebuniti [ si inca sunt] dupa dubstep ^^
[Imagine: tumblr_m8w2we1JGd1rpgt3co1_500.png]
[Imagine: tumblr_m8moi9oWXo1r8iaaao1_500.gif]
forever a baby




Utilizatori care citesc acest subiect:
1 Vizitator(i)