Nu ești un membru încă? Înregistrează-te acum!
Creează un cont nou  

Nirvana

#1
Nirvana was an American rock band that was formed by singer/guitarist Kurt Cobain and bassist Krist Novoselic in Aberdeen, Washington in 1987. Nirvana went through a succession of drummers, the longest-lasting being Dave Grohl, who joined the band in 1990.Cobain described the sound of Nirvana when it first started as "a Gang of Four and Scratch Acid ripoff". Later when Nirvana recorded Bleach, Cobain felt he had to fit the expectations of the Sub Pop grunge sound to build a fanbase, and hence suppressed his arty and pop songwriting traits while crafting the record in favor of a more rocking sound.
copy/paste

Tipi astia sunt tari. With or without Kurt.

Some fav songs? (maybe something else than Smells like teen spirits)
[Imagine: 302xdzc.jpg]
Voi, nepasatori de moarte, dispretuitori de viata,
Ce-ati probat cu-avantul vostru lumii pusa in mirare,
Ca din vultur vultur naste, din stejar stejar rasare!

#2
Nirvana are un stil care te ameteste (in sens bun).
1.Membrul preferat.
Kurt presupun.
2.Melodia preferata.
Smells like teen spirit si Lithium. Pur si simplu m-am indragostit de ele 10
3Ati fost la vre-un concert?
Nope
[Imagine: 61516723.png]
LSHTCCOMNAIWEDA
Which translates to: Laughing so hard that coke came out my nose and I wasn't even drinking any.



Thanks Mimi x3 !


#3
Nirvana este si va fi intotdeauna trupa mea favorita. Nu ma voi putea opri vreodata din a iubi melodiile trupei asteia.
1. Membrul preferat
Clar Kurt, e idolul meu.
2. Melodia preferata
Le iubesc pe toate, insa cred ca cel mai des ascult Smells Like Teen Spirit, Lake of Fire, Lithium, Blew, Come as you are..
3. Ati fost la vreun concert?
Nu, nici macar pe Cobain nu l-am prins.

E atat de greu sa vezi cum trupele bune sunt lasate in urma, iar cantaretii care nu sunt in stare sa faca ceva original, nou si cat mai corect [fac referire la versuri care-s total pe langa gramatica] sunt din ce in ce mai apreciati... si imi pare rau ca nu s-a investigat suficient de mult cazul Cobain, desi dadusem acum ceva timp de 2 site-uri care numai cu asta se ocupau -insa nu am apucat sa citesc ceva-. Heh, parerea mea e ca [,] Courtney l-a ucis.

#4
Nu mai tin minte cum am dat de trupa, dar mai auzeam discutii despre ea si daca nu ma insel, am auzit-o si la TV. Oricum, la inceput nu vroiam sa ma apropii de trupa, fiindca imi displacea, si am zis "Mie nu imi plac trupele vechi de rock", dar dupa aceea am fost "Oh, God, f**k everything!" si ascultam trupa aproape in fiecare zi.
Nu am un membru favorit, dar am melodii care imi plac.
Comes as you are, My girl (melodia ce m-a facut sa vreau sa ascult trupa), Something in the way imi plac in mod special (cu tot cu "Smells like teen spirits" pe care o ascultam in spatele clasei cu inca doi baieti) si cam tot albumul Nevermind.
"Forgive you? Why? It's not like I'm mad or anything. You were the one who got angry; just like you said, I was being too nosy. I've always been like that, not knowing my boundaries. I'm the type who'll water a plant til it drowns."
- Yokozawa Takafumi no Baai, vol. 2

#5
1.Membrul preferat.
Kurt Cobain.
2.Melodia preferata.
Lithium.
3.Ati fost la vre-un concert?
Ma bucuram daca ii prindeam.

Trupa sta mi-a deschis pur si simplu mintea, cum nu a facut-o nici o alta trupa. Am auzit de ea de la tata, acum 3 ani parca. Gasise niste casete vechi si printre care era si Nirvana. Am auzit fara sa vreau si tinand cont ca de pe atunci ascultam rock, am ascultat cu el. La inceput eram: "Yeah... imi place cum se aude, tipul are vocea draguta." Apoi cand am mai prins din engleza am inteles in sfarsit versurile alea care faceau toata melodia, si eram "Wow...". Am ramas fara cuvinte. Kurt Cobain e idolul meu, si imi pare foarte rau, ca la fel ca in cazul Sid Vicious, ca nu prea a fost lumea interesata sa afle ce s-a intamplat defapt. Si desi in cazul Vicious a mai fost ceva, in Cobain nada.

Melodiile inspira al naibii de mult, ador trupa. *ce as fi vrut sa traiesc cu 25 de ani in urma*
[Imagine: vriska_serket_signature_by_sardonicincubus-d5kkvn3.png]
You don't have to 8e a good person to 8e a hero.

#6
Nirvana e pentru mine trupe perfecta de ascultat in perioada liceului si la care ma reintorc mereu cu placere de fiecare data cu o noua perspectiva asupra pieselor. Nu are rost sa mentionez piese preferate fiindca imi plac toate, chiar si cele mai dubioase dintre ele[mai ales].

Citat:3.Ati fost la vre-un concert?
Nu stiu de unde a aparut intrebarea asta dar nu cred ca cineva de pe forumul a fost. Probabil multi nu erau inca nascuti cand Kurt s-a sinucis[spoiler alert].
"You got no business questioning a thang"

#7
1.Membrul preferat.
Pe langa Kurt, mi se pare ca Dave este genial. Este si baterist, dar si solist al trupei Foo Fighters.
2.Melodia preferata.
Heart Shaped Box. As putea s-o ascult incontinuu si sa nu ma plictisesc.
3.Ati fost la vreun concert?
As fi vrut sa fi fost nascuta mai devreme...

Este pur si simplu incredibil faptul ca sunt una dintre cele mai bune formatii din istorie, si cea mai buna a genului grunge, desi au lansat doar cateva albume, cand Kurt inca mai era in viata. Si inca mai au o mare influenta si in ziua de azi.
Expect nothing, appreciate everything.
[Imagine: l09NJ79.jpg?1]




Utilizatori care citesc acest subiect:
1 Vizitator(i)