Nu ești un membru încă? Înregistrează-te acum!
Creează un cont nou  

Coboară-mă în Rai ~ Alerim's poems.

#1
Eu întotdeauna am crezut că sunt făcută pentru proză şi n-am încercat deloc să scriu poezii ştiind că nu sunt pentru mine.
Dar astăzi am spus să încerc să scriu ceva, cât de rău poate fi ?
Åži am scris...


Declin

Nu este doar albastru tonic,
Este cer nemărginit în care eu mă rătăcesc.
Şi-un zâmbet strâmb, fantasmagoric
Îţi luminează faţa-ncet, mă amăgesc.

În decepţie mă scufund lent, frapant
Şi te privesc, orbesc, lumina mă-neacă,
Apoi acoperindu-mi ochii te iubesc absent,
Dar tu nu-mi cunoşti declinul, pleacă.



Da, asta este. Are 2 strofe. E scurtă, dar vreau păreri, merită sau nu să mai scriu ? ^^
Data viitoare voi pune mai multe, I guess.
Xoxo, AlerimxD.

P.S. Postul 150 trebuia să fie special, nu-i aşa ? :>
[Imagine: 73m8sj.png]


#2
Ohayoooo dearh. Ma bucur pentru ca ai incercat si chiar ti-a iesit.
In primul rand, dupa cum spui tu, e prima data da? Daca e asa, sper ca nu te superi daca te 'judec' nu? :))
Ai folosit neologisme cum ar fi 'deceptie' sau 'frapant'. Nu e un lucru rau dar ai folosit si un cuvant 'fantasmagoric' si eu nu stiu ce inseamna :)) baka.
Chiar daca are doar doua strofe, poti sa intelegi ce vrea sa transmita poezia aceasta.
'Lumina ma-neaca' asta e partea mea preferata.
Ca sa iti raspund la intrebare, da, continua, incearca si pariez ca o sa te depasesti pe tine. Sper sa ma anunti la urmatoarea ta poezie. Bafta !!!
Ja ne !!!
[Imagine: ak8THBQ.png]


#3
Dap...e draguta, in orice caz ca prima data dupa atita fic, te cred...e bine cind folosesti neologisme insa ele uneori fac sa se ingreuneze versurile>>>dar rima cu fantasmagoric chiar imi place...nustiu daca e asa cuvint, dar dupa sensul fantasma si alegoric, e un fel de a ride fals, aproape invizibil O.O...om...nustiu...dar e bine!
Succese la scris>>>asteptam^^

#4
D'oh ştii tu că lenea m-a împiedicat să trec pe aici mai devreme * smile *.
E drăguţă şi da evident merită să mai scrii, ce întrebare a fost asta, dear ? Eu una vreau să-ţi văd talentul şi la capitolul poezie ;;). Asta pe care ai făcut-o acum e superbă şi ai folosit câteva cuvinte care sunt ciudate, adică eu nu auzisem de ele :)) * ruşine să-mi fie *. Totuşi nu mi-a plăcut la nebunie pentru că nu a avut rimă. Poţi încerca pe viitor să adaugi şi aşa ceva, dacă vrei ofc.
Spor la scris >:D<.
[center][Imagine: 2isxfr.jpg][/center]
Mulţumesc, Abbeh. Ly <3.

[center][Imagine: lh4lc.gif][/center]

#5
Sigur că mai merită să scri.
Eu ştiu şi singură că nu sunt făcută pentru poezie, dar tu chiar eşti. Păcat că este cam scurtă, dar merge şi aşa, iar ultimu` vers îmi place foarte mult. *smile* Titlul ales, hm, nu ştiu ce să spun [ glumeam ] , serios acum, chiar se potriveşte cu conţinutul poeziei. Foarte bine ales, my diăr .
Well, aştept să aduci mai multe lucrări, aşa o să-mi placă şi mai mult.
Spor la scris şi multă imaginaţie în continuare.
Cee Ya !
[Imagine: gambar-emo.jpg]
Enough for me ...

The past is history.
The future is a mystery.
And the time we have now is a gift, that's why we call it "the present."



He`s cute <3 !
[Imagine: weeping_face_by_mental_remix.jpg]

#6
Mersi tuturor pentru comentarii. Am folosit neologisme pentru că par pretenţioase şi îmi place cum sună xD
Şi pentru Snowy am făcut rima împerechetă de data asta. La Declin era rima încrucişată, apropo =]
Ştiu că nu e chiar aşa reuşită, dar nu aveam ce face în 10 minute şi am zis de ce nu o poezie ?

Divinitate

Cuvinte captivate-n caldă închisoare
Åži rime pierdute de neagra uitare,
Stele sparte în asfalt,
Reci ÅŸi triste cioburi calc.

De ce trebuie să zbor,
Munţi înalţi şi ape tulburi să dobor
Când visele-mi înguste şi solitare
Sunt sufocate în plutire, amăgire ?

Nu vreau cer senin şi blând
Soare pasionat, cald sau rotund
Ci doar pe tine, zeu statuar
Măreţ, atrăgător, imaginar.

Şi te ador, puternică divinitate
Care trăieşti în pură vanitate.

Păreri ?
Xoxo, AlermixD.
[Imagine: 73m8sj.png]


#7
Oh, ce dragut. Folosesti si inversiuni nu? Parca asa se numeau.
Boon, sa vedem. Imi place cum ti-ai schimbat numele topicului, adica imi place noul nume *prea mult cola*. OK. In rest, imi place pentru ca are mai multe strofe, era sa uit cum se numesc. Asa. Imi plac rimele, imi plac epitetele, imi plac metaforele. Foarte frumoase. Sunt poezii usor de descifrat, intelegi tu ce vreau sa spun. Chiar daca unele cuvinte sunt intunecate, denota fericire si lumina poezia ta. Intelegi tu ce vreau sa spun.
Bun. Sa vii cu una noua repede ca sa iti mai pot da un com. Buh Bye !!!
[Imagine: ak8THBQ.png]


#8
Well, iata-ma aici cum ti-am promis ^^ . Deci sa recapitulam:scrii, fotografiezi, faci Gfx, compui..Altceva ce mai faci?:))..Nu incetezi sa ne uimesti.Te felicit pentru asta si meriti toate laudele din lume>:D<.

Declin

E scurta poezia, dar ai versuri destul de lungi si incarcate de metafore. E scurta, dar nu simpla.Foarte bine din punctul meu de vedere ;)

Divinitate

Asta e putin mai lunga si la fel de incarcata de metafore si personificari.
"Munţi înalţi şi ape tulburi să dobor " Nu inteleg aici, apele se pot dobori?

Trecand peste asta, imi place foarte mult si a doua poezie. Ar fi pacat sa te lasi de scris, pentru ca ai ceva poetic in tine, Spor la scris is multa imaginatie>:D<

P.S.:Scuze ca nu ti-am putut da un comentariu mai elevat, dar sunt putin obosita.^^' Astept si urmatoarele poezii si poate acolo voi avea mai multa inspiratie.
Xoxo Ang.
Angilicious|dA
[Imagine: pikachu___batman_by_mnrart-d58f68d.gif]
Nothing I shoot gets back up again.
Drawings.| Photos.

#9
Yosh , ce bine ca mai trec si eu pe aici . Miri-Miri , te`ai intrecut pe tine xD Proza si acum poezie ? Wow :-O Da`mi voie sa te felicit xD [gezz ce formal :)) ] Ma bucur pentru tine , esti chiar foarte talentata >:D< Da`mi voie sa comentez cele 2 poezii xd

Declin
Sunt de acord cu Ady-chan , poezia asta e plina de mister . AI folosit figuri de stil care accentueaza acest lucru xD CHiar daca e scurta e foarte frmoasa xD

Divinatate
Vreau sa spun ca sfarsitul poezie face totul . Adica asa e parerea mea . Poezia a fost mai lunga si la fel de impodobita cu figuri de stil xD Ma bucur ca le faci usor de inteles ;)

Iti urez spor la scris si gandit pentru poezii xD

#10
DeDal Notorius, da, folosesc inersiuni ca să-mi iasă rima încrucişată. Îmi place asta cel mai mult xD >:D<
Ang., chiar dacă fac atât de multe lucruri, nu sunt expertă. Încerc să mă concentrez pe poveşti, poezii şi fotografii ^^ Iar aceea era o figură de stil, teortic multe lucruri nu sunt posibile... Mersi pentru com >:D<
Ady-chanBS2, mă bucur că îţi plac poeziile >:D<
*ILY Yaoi Maniac*, >:D< Ce să spun, mersi pentru cuvinte şi sper să-ţi placă şi poezia de astăzi.


3. Iubire


Nisip curat şi fin, iubirea-mpărtăşită
Pe malul drept al mării vaste.
Şi-un zâmbet alb, fragilitatea fericită
ÃŽn ale lor clare glasuri nu lipseÅŸte.

În îmbrăţişarea caldă se pierd uşor
Şi se găsesc din nou râzând.
Aripi din pene prind în zbor
Şi cântă deziluzii reci pierzând.

Ei sunt mereu acolo, pe fire de tandreţe
Cu sufletele blânde desluşind secrete,
Primind prin raze de lumină tinereţe
Şi neavând apăsătoare, reci regrete.


E scrisă acum 10 minute, so... ^^
Păreri ? ;;)
Xoxo, AlerimxD.
[Imagine: 73m8sj.png]




Subiecte de discuție similare...
Subiect: Autor Răspunsuri: Vizite: Ultimul răspuns
  My poems MeePew 1 2.200 08-01-2012, 03:38 AM
Ultimul răspuns: MeePew
  My poems + a friend Akane Hime 11 4.825 14-12-2011, 06:27 PM
Ultimul răspuns: crazy little red
  Poems Invictus 16 8.539 24-11-2011, 10:30 PM
Ultimul răspuns: Invictus
  My poems Mariah . 6 3.541 17-07-2011, 06:21 PM
Ultimul răspuns: Mizantropul
  my poems >.< don't die gothic_yumi 3 2.511 17-07-2011, 05:03 PM
Ultimul răspuns: Mizantropul
  ~Poems~ Miss Serenity 7 4.548 17-07-2011, 04:53 PM
Ultimul răspuns: Mizantropul
  ~ my boring poems ~ ~Pufarina~Puff~ 1 2.202 17-07-2011, 03:42 PM
Ultimul răspuns: Mizantropul
  My poems, my first pasion. Kayla. 11 6.768 29-05-2011, 06:32 PM
Ultimul răspuns: Kayla.
  My world, my poems DeDal N. 35 15.434 03-04-2011, 09:11 AM
Ultimul răspuns: Kayla.
  Poems Juneko 2 2.421 27-03-2011, 12:42 AM
Ultimul răspuns: Reveuse


Utilizatori care citesc acest subiect:
1 Vizitator(i)