Nu ești un membru încă? Înregistrează-te acum!
Creează un cont nou  

Chestii scrise in momente de curata nebunie

#2
Interesant text, cu exceptia unor mici greseli gramaticale, oricum ce voiam sa spun de fapt, este faptul, cum afirma un clasic in viata " Everybody lies, what differs is the motive or the porpose"( Hugh Laurie aka Greg House). Pana la urma toti mintim mai mult sau mai putin atunci cand vrem sa ne atinge scopurile. Asta e adevarat, dar aici problema nu este doar de minciuna, de fapt este tradarea si lipsa de onoare pe care ai simtit-o atunci cand ai descoperit adevarul( din ce inteleg din textul tau probabil este vorba de iubitul tau sau o persoana foarte apropiata). Miniciuna a adus la lumina tradarea lui sau ei sau cine o fi pana la urma, conteaza prea putin. Dupa mine tradarea si lipsa de onoare este cea mai murdara trasatura a unei persoane. Indiferent cine ar fi sau ce ar face, de aceea ultimul cerc din iad, este rezervat tradatorilor, il merita pe deplin, pentru ca nu cred ca exista o fapta de gravitatea mai mare decat tradarea.

Acum nu incep sa ma laud ca stiu cum e, ca te inteleg sau alte chestii inutile. Fiecare percepe in feluri diferite, mai intens sau mai slab, depinde de persona, fiecare trecem prin asa ceva, mai tarziu sau mai devreme.

Cat despre depresie si suferinta si alte chestii la fel, nu ma pronunt pentru ca la fel depinde de persoana si de starea sa psihica( fara insinuari aici, doar ca unii au emotii mai intense sau mai slab, la fel, intelegi ideea), doar iti spun ca nu este ceva sa merite prea multa agitatie, tot ce trebuie sa intelegi ca fiecare luptam sa supravietuim zi de zi, ca sa putem lupta in urmatoarea, asta e viata. "Welcome to the real world, Mr. Anderson".

Si inca ceva, asa de incheiere, iti las un motto dupa care eu prefer sa ma ghidez in viata :" Cel ce nu are speranta ca va castiga, deja a pierdut". Sper ca intelegi ideea si daca mai vrei sa dezvoltam ideea, te astept.
QUOD ME NON NECAT ME FORTIOREM FACIT



Răspunsuri în acest subiect
RE: Chesti scrise in momente de curata nebunie - de Panzer - 18-11-2010, 02:36 PM


Utilizatori care citesc acest subiect:
1 Vizitator(i)