Nu ești un membru încă? Înregistrează-te acum!
Creează un cont nou  

Serj Tankian

#1
http://i.realone.com/assets/rn/img/6/6/5...slarge.jpg
Serj Tankian e un cantaret armean-american de alternative metal. De-a lungul carierei sale muzicale a scos 5 albume cu System of a Down, unul cu Serart, doua albume solo ( Elect the Dead si Imprefect Harmonies ) precum si un Dvd cu concertul sustinut alaturi de AUCKLAND PHILHARMONIA ORCHESTRA.
Parerea mea e ca e unul dintre putinii cantareti din zilele noastre care chiar "fac muzica". Vocea lui e incredibila, iar in melodii stie sa combine unele parti lente cu anumite "bucati" care te trezesc ( uneori intr-un mod brutal ), reusind sa te readuca cu picioarele pe pamant.
Imi e destul de greu sa aleg niste melodii "preferate" dar sa zicem ca ar fi : The Charade ( Elect the Dead Symphony ), Feed us, Baby, Empty Walls, Saving Us, Fears, cover-ul Beatles ( Girl ), Gate 21 ( Elect the Dead Symphony ), Lie lie lie, Honking Antelope etc.
Albumul cel mai reusit pe care l-a scos e pe departe Elect the Dead Symphony, care nu e chiar un album - de fapt e inregistrarea unui concert. L-am ascultat de zeci de ori si nu m-am plictisit de el. E ceva diferit fata de ce scoate Serj, insa diferit in bine.

Bonus : http://www.youtube.com/watch?v=XLTUOYEvd...re=related

http://www.youtube.com/watch?v=P-6FLQliz84&ob=av2e

http://www.youtube.com/watch?v=QfCiad6Tm...re=related

http://www.youtube.com/watch?v=QKAlXY_S1...re=related
Btw, a fost cineva la ARTmania? Eu nu am reusit sa ajung xD.
[Imagine: p4KKzIN.png]
You could be the best of me when I'm the worst for you.
golden tragedy


#2
Ai citit pe wikipedia, nu? Ei nu sunt alternative, de altfel alternative nici macar nu se poate numi metal, desigur daca ai putin respect de sine, pot fi mai degraba incadrati in experimental/progressive metal insa nici asa, nu au un subgen anume de care apartin total.

Acum sa-l luam pe Serj separat, desi cariera lui e solo acum, muzica a ramas aceeasi, indiferent de diferentele care au dus la despartirea formatiei. Cele doua albume nu se ridica totusi complet la performantele fostei trupe, dar sunt melodii care sunt la acel nivel.

Nu o sa mai zic nimic de Serj separat, muzica lui imi place, dar discutia despre asta tot apartine unui thread despre S.O.A.D..

O sa zic doar ca pentru cei care nu stiu, a infiintat o organizatie non-profit numita Axis of Justice impreuna cu Tom Morello de la Rage against the Machine, al carui scop este de a aduce impreuna artisti, muzicieni [nu cantareti] si fanii ai muzicii pentru a lupta pentru justitie politica.

Favoritele mele de pe Elect the dead sunt: Lie, lie, lie, Empty Walls, Sky is over, Baby si Honking antelope.

Si nu e vorba de a te plictisi sau nu, ci daca intelegi mesajul sau asculti ca suna bine. Imi pare rau sa vad ce gen de fani au Serj Tankian si Soad.

Artmania is bullshit lately, anyway. Go to real concerts people xD

Ah si History, hun, daca tot deschizi thread-uri la muzica, macar fa-o cu un review decent si cu mai multe surse de informare.
[Imagine: sigforme.png]


probabil n-ai primit niciodata
telegramele mele sau poate
nu credeai ca e vital cand
lumea mea se descompunea
in ceasuri si goluri
de mine

au imbatranit in cadente
si sentimentele mele
sub greutatea
atator vieti netraite...


Clicky

#3
hey, here's a fan ;D

pai in primul rand puteai sa gasesti o poza mai putin ciudata :]] ma rog, nu conteaza asta. nu de mult am inceput sa ascult, am auzit de el la artmania, desi nu am stat in ziua in care a cantat el. uite ca ti-am raspuns si la ultima intrebare, da, am fost la artmania ^^ pacat ca n-ai ajuns...dar oricum nu s-a auzit prea bine, mie una nu mi-a placut asa mult, dar era placut pentru ca in sfarsit pe strazile sibiului nu mai misunau pitipoance si cocalari xD ma rooog, am schimbat subiectul...sa revenim la serj. dupa artmania, acasa, m-a ros curiozitatea sa vad cine e serj tankian asta. caut pe google...neinteresant. mai tarziu pui tu (History xD) o melodie, la rate the song parca,Feed Us. si eu cum vad ca e de la tipul asta imediat sar pe ea. si ghici ce! mi-a placut mult. videoclipul si melodia erau ciudate 8D, dar mi-a placut vocea lui, asa, mai pe nas.apoi am cautat mai multe melodi, si am inceput sa ascult. bine, nu sunt "mega-fan-serj", dar imi place. sincer, nu prea mi se pare ca e metal ce canta el, dar nici departe nu-i. merge, chiar merge. cred ca am sa-mi cumpar noul sau album, am ascultat o melodie de pe el si e bunicica, probabil ca si celelalte sunt. so, serj rocks. :]
[Imagine: 72802840.png]
Merci Mimi ^^
[Imagine: 28940614.png]
"Imagine all the people
Living life in peace"
[Imagine: Shiny_La_by_SmilingMuffin.gif]
[spoiler]
so cool like
[Imagine: tumblr_lgw3mu5Ho51qatkou.gif]
[/spoiler]

#4
@ Mittwoch, treaba e ca nu am vrut sa dau copy-paste de pe wikipedia pentru ca cine e interesat cauta pe wiki tot ce vrea sa afle despre Serj. Plus ca am deschis thread-ul asta pentru ca userii sa-si spuna parerea despre Serj ca si cantaret, nu sa inceapa gen "S-a nascut, a copilarit etc" deoarece, cum am mentionat mai sus, cine vrea da un search pe wikipedia. Si eu usnt de parere ca in sectiunea asta numita "Muzica" nu e nevoie de subiecte in care sa scrie despre locul nasterii, varsta si asa mai departe a anumitor cantareti/formatii. Aici e vorba de [b]muzica, sunt apreciate vocea, versurile, instrumentalul, creativitatea daca pot spune asa.
Sper ca nu te-a deranjat ce am spus, a fost doar opinia mea. ._.
Oricum iti multumesc ca ai trecut pe aici.

@Luka - mersi ca ai dat pe aici^^.
[Imagine: p4KKzIN.png]
You could be the best of me when I'm the worst for you.
golden tragedy


#5
Ai inteles complet gresit, eu am zis un review asupra muzicii lor, nu asupra biografiei fiecarui membru al trupei. Scuza-ma, dar parerea mea este ca atunci cand deschizi sa informezi nu zici doar

"Woau, imi place!",

ci si de ce, care sunt motivele care te-au influentat sa gandesti asa, ce crezi despre mesaj, ce intelegi tu din ceea ce spun versurile? Cat despre partea de instrumental ma cam indoiesc ca poti spune mare lucru in afara de

"Imi place cum suna chitara si vocea vocalistului e superba",

deci nu-mi spune ca le apreciezi cand doar mentionezi categoriile si le lasi neclarificate.

Cati din voi stiu ca in versurile lor se gasesc proteste asupra genocidului armean din 1915 pe care turcii l-au comis? Pana la urma el este cel care a scris versurile, chiar daca erau pentru SOAD.

Este o muzica controversata, care merita tratata altfel decat oricare chestie care iti suna bine si 'cul', mult mai in detaliu.

Eu sunt chiar impotriva copierii si alipirii articolelor de pe wikipedia intr-un review, daca nu esti in stare totusi sa faci ceva decent totusi, nu mai fa ^^
[Imagine: sigforme.png]


probabil n-ai primit niciodata
telegramele mele sau poate
nu credeai ca e vital cand
lumea mea se descompunea
in ceasuri si goluri
de mine

au imbatranit in cadente
si sentimentele mele
sub greutatea
atator vieti netraite...


Clicky

#6
@Mittwoch, mda imi pare rau ca am inteles gresit, intr-un fel ai dreptate, ar fi trebuit sa scriu mai mult si da, stiu ca el scria versurile.
Oricum eu nu am vrut sa enervez pe nimeni, cine crede ca deschid thread-uri de mantuiala sa scrie mai mult decat am scris eu, si nu ma refer la tine neaparat. Eu am deschis topicul asta deoarece mi se pare un cantaret talentat, cu versuri elaborate [ si da, inteleg mesajul ], dar care, din cate am observat, nu e prea apreciat daca putem spune asa in tara noastra.
Btw, cred ca SOAD merita un topic separat pentru ca e alta mancare de peste, chiar daca au luat o pauza.
[Imagine: p4KKzIN.png]
You could be the best of me when I'm the worst for you.
golden tragedy


#7
Un solist genial, versuri geniale.
Ii iubesc majoritatea melodiilor dar favorita mea ramane '' Sky is over ''
Am citit acum ceva timp pe un forum/blog [ nu mai stiu exact ] ca a scos chiar si o carte cu poezii. Uhm, interesant ^^ Insa nu stiu daca e si adevarat 39 Nu m-am interesat sa aflu , insa mi-ar placea sa fie asa ~
[Imagine: tumblr_m8w2we1JGd1rpgt3co1_500.png]
[Imagine: tumblr_m8moi9oWXo1r8iaaao1_500.gif]
forever a baby




Utilizatori care citesc acest subiect:
1 Vizitator(i)