Nu ești un membru încă? Înregistrează-te acum!
Creează un cont nou  

Andromeda

#1
[Imagine: andromeda03.th.jpg]



O serie foarte complexa ce se complace in propria lume, fictionala desigur. Pentru a face un summary trebuie sa creez un fel de arbore sau o intreaga retea de conexiuni. Ca si gen apartine science-fictionului si detine un numar de 5 sezoane, de aici si nivelul ridicat de complexitate. Personajele principale insa nu se schimba aproape deloc, deci e relativ usor de urmarit pe masura ce progreseaza.

Bun, si acum sa incepem.

Actiunea se petrece intr-un viitor setat cam la cateva mii de ani de prezentul actual si se invarte in jurul Systems Commonwealth, o monarhie constitutionala avand baza undeva intr-un sistem solar numit Tarn Vedra, fiind formata din 3 galaxii : Calea Lactee, Triangulum si Andromeda.

Commonwealth-ul pretinde a fi o societate utopica, insa se afla intr-o lupta constanta cu rasa Magog, o specie de creaturi asemantoare liliecilor , dedicata complet razboiului. Pentru a ajunge la o oarecare pace si a da semne de buna vointa, aceasta a cedat Magog-ilor una din lumile cheie si anume cea a Nietzchenilor modificati genetic. Cei din urma nemultumiti de situatie planuiesc uzurparea Commonwealth-ului, propulsata si de ideea Supraomului. Din sistemul de protectie al Commonwealth-ului, High Guard, face parte si nava Andromeda condusa de Captain Dylan Hunt, al carei AI are un rol important ca personaj.

Intreaga flota High Guard este luata prin suprindere si aproape eradicata total, Dylan este fortat sa isi evacueze echipa insa ramane blocat in timp fiind prins la marginea unei gauri negre.

300 si ceva de ani mai tarziu, Eureka Maru localizeaza nava respectiva, insa pana atunci toate sistemele politice cazusera in era numita the long night . Capitanul doreste sa aduna forte si repuna pe picioare Commonwealth-ul.

Personajele ar fi acestea:

Dylan Hunt, capitanul navei Andromeda Ascendant, in mod evident personajul principal a carui poveste am mentionat-o mai devreme.

Rebecca “Beka” Valentine, capitan al lui Eureka Maru si prim-ofiter pe Andromeda. Incapatanata, un super-pilot, de asemenea contrabandista, foarte protectiva cu echipajul si care are foarte putin respect pentru reguli si formalitati. Cea care l-a salvat pe Seamus Harper de pe Pamantul inrobit de Nietzcheeni, un inginer geniu care se poate conecta la interiorul oricarui calculator.

Seamus Haper, specificat mai sus. Copilaros si egocentrist, dar o persoana de treaba in general – ca sa-i zic asa -. A crescut pe Pamant, de unde a dobandit calitatile de supravietuitor si uraste cu patos cele 2 rase care l-au ocupat.

Tyr Anasazi, un Nietzcheean din clanul Kodiak, aproape exterminat. Fost mercenar, este egoist si inteligent, devotat complet numai sie insusi -desi se schimba pe parcurs acest lucru- , foarte precaut, de asemenea planificand totul cu grija.

Trance Gemini, personajul meu favorit, mai ales in primul aspect mov, pixie like, aratand tanara si naiva. Se schimba in mod significant cam in sezonul doi, dobandind un glow mai matur, stapan pe sine si foarte feminin, dar empowering. Este avatarul soarelui, sau mai bine zis o stea in sine. Tinde sa schimbe subiectul cand este intrebata de origini.

Andromeda, AI-ul ce controleaza nava si care este prezenta sub forma umana pe ecrane sau ca holograme. Poseda diferite personalitati.

Rommie, primul avatar al Andromedei, un android autonom care nu se distinge in niciun fel de un om. Are o personalitate diferita fata de a navei, mai emotionala si cunoaste chiar si sentimentul de dragoste. ( amintind de o anume relatie si de reprogramarea pe care ar fi trebuit sa o sufere).

Rev Bem, un Magog pacifist care s-a familiarizat cu o religie de gen taoist numita the way, neobisnuit de inteligent, refuza orice violenta si se uraste din cauza rasei din care face parte. Suport moral pentru diferite persoane din echipaj.

Doyle, un android construit de Harper dupa distrugerea lui Rommie, cu diferite parti din fostul avatar. Chiar mai umana decat cea din urma, a fost programata sa se creada om ( imi aduce aminte de Pinnochio intr-un fel).

Telemachus Rhade, reincarnarea genetica a lui Gaheris Rhade, un prieten al lui Dylan care l-a tradat in batalia de la Hephaistos.

Cam asta a fost, ar fi futil sa insir celelalte personaje secundare sau episodice, fiind prea multe bineinteles, si fiindca nu mi le aduc aminte pe multe din ele.

Ce as mai putea preciza sunt modurile de transport, slipstreams si worm holes. Descoperita de Vedrani, urmeaza diverse traiectorii destul de nesigure la o viteza mai mare decat cea a luminii.

Si mai sunt foarte multe detalii, dar cred ca am oferit desule spoilere pana acum.

Seria mi-a placut foarte mult, atat incat sa o urmaresc pe toata si de cateva ori, difuzata pe Axn sau Axn Sci-fi. Mi s-a parut mult mai buna decat Star Trek (nerd series) pe care am detestat-o total.

*kills Spock*

Meh, mai sunt fani 5 ?
[Imagine: sigforme.png]


probabil n-ai primit niciodata
telegramele mele sau poate
nu credeai ca e vital cand
lumea mea se descompunea
in ceasuri si goluri
de mine

au imbatranit in cadente
si sentimentele mele
sub greutatea
atator vieti netraite...


Clicky

#2
o.O a fost destul de obscura seria asta, nu multi au vazut-o, dar si eu, ca si tine am inceput sa o vad pe AXN< si ofticat ca dadeau numai din sezonul 4 am descarcat seria de pe net Smile ^_^

oricum, by far si personajul meu favorit e trance gemini... also, coada ei era foarte sexeh 4
scuza-me ca nu voi face un post lung, ca nu e stilul meu, asa ca voi incheia scurt, seria a fost marfa 113

(edit: omg, tre sa modific emotes... brb)
(edit2: lol, trebuie sa il adaug cu totu...)
works now ^_^




Utilizatori care citesc acest subiect:
1 Vizitator(i)