Nu ești un membru încă? Înregistrează-te acum!
Creează un cont nou  

Boston Legal

#1
BOSTON LEGAL



Boston Legal este o serie TV americana ce apartine genului dramedy, difuzata original incepand cu 2004 (-2008) pe canalul ABC si este relativ o continuare a seriei The practice, introducerea plotului fiind facuta prin ultimele episoade a celei din urma.

Premiza pe care Boston Legal se bazeaza este pe departe cea a unei drame legale obisnuite. Alan Shore se gaseste a fi protejatul unui om a carui comportament oscileaza atat de virulent intre briliant si bizar incat colegii sai ii pun la indoiala sanatatea mentala. Ambitiosul blondin, Brad Chase, intra in actiune cand se muta tocmai din Washington pentru a lua in primire clientela si a salva-o de pagubele pe care excentricitatea lui Denny Crane le-ar produce, rol care il forteaza sa intre in conflict cu Alan.
E in general putin complicat de facut o recenzie bazandu-ma doar pe firul din Boston Legal intrucat este numai o parte din The Practice, de aceea au fost la inceput si dubii ca acest cuplu ciudat ar putea sa sustina un show lung de 60 de minute.
Ca sa nu lasa raul sa se intample producatorii au avut grija sa aleaga un cast la fel de puternic si sa se foloseasca de o intriga riguros construita pentru a sustine punctele forte ale celor doi, la fel si un dialog acerb indeajuns de extravagant pentru a contrabalansa vidul negru afectiv din interiorul fiecarui personaj.
Si ca sa nu mai continui mult cu o recenzie ce o sa dea in spoilere daca voi merge mai departe, voi da un citat de pe wikipedia:

Citat:A spin-off of the long-running series The Practice, Boston Legal followed the personal and professional exploits of a group of attorneys working at the law firm of Crane, Poole & Schmidt. In its five-year run, it won five Emmy Awards.

La nivel personal..., este una din seriile pe care le pot reviziona fara sa ma treaca prin aceleasi stari ca privitul lavabilei uscandu-se pe pereti incat sa-mi dau ochii peste cap mai rau ca centrifuga. Mai simplu spus, imi place foarte mult, in mod special din cauza umorului atat de bine plasat si dozat.

Ca si personaje ar trebui sa ii aleg pe Alan, Shirley si Denise, pentru personalitatile lor si felul lor de a se tine; sa nu mai mentionez ca am avut un crush pentru James Spader in rolul lui din Stargate.

Alan Shore/ James Spader
Denny Crane/ William Shatner
Shirley Schmidt/ Candice Bergen
Paul Lewiston/ Rene Auberjonois
Denise Bauer/ Julie Bowen
Brad Chase/ Mark Valley

Producatori: David E. Kelley/ Bill D'Elia/ Mike Listo

Cateva citate:

Brad: I outrank you.
Alan: And I'm such a slut for authority.

Assistant Attorney General Doug Beecham: What if somebody wanted to get frozen to avoid the draft?
Denny: Let him move to Canada, freeze his balls off. [Judge James Billmeyer looks at him] Denny Crane!

Shirley: I know you recently retired. Is this...
Milton: And please do not proffer psychological counsel. I came in here in search of legal and intellectual acuity.
Shirley: And you sought out Denny?

Alan: I promise you. By the time I finish tomorrow, those judges - every last one of them - will rise up and say "Never mind executing Ezekiel Borns. Let's kill Alan Shore instead."

Shirley: I make over a million dollars a year, and I'm in a basement looking for a dead midget.

Denny: When God strips you of your talent, He should at least have the decency to strip away the memory of having had it.
[Imagine: sigforme.png]


probabil n-ai primit niciodata
telegramele mele sau poate
nu credeai ca e vital cand
lumea mea se descompunea
in ceasuri si goluri
de mine

au imbatranit in cadente
si sentimentele mele
sub greutatea
atator vieti netraite...


Clicky




Utilizatori care citesc acest subiect:
1 Vizitator(i)