Nu ești un membru încă? Înregistrează-te acum!
Creează un cont nou  

Press it.

#1
Pozele le fac cu un Canon 400D. So, here we go :

Nu am editat`o deloc .

Casa Presei .

Budapesta .

Arata cam aiurea poza, parca .

Tot Budapesta .

Idem .

Prin spatele Casei Presei .

Hera .

Umbra pica binisor .

Tot Hera .

Budapestaaa .

Idem . : ]]

Vaci . xP

La Unirii . Cred .

Cam atat. Pe data viitoare. xD
Intunecand intunericul,
iata
portile luminii.

#2
Nyo 26, tu ai un anume simt artistic, doaaar ca... In unele cazuri cazi spre banal; un copac, o barca si pam-pam, aia e poza. In orice caz, ai poze mult mai bune spre deosebire de ce am mai vazut in zona asta. Unele sunt chiar breathtaking si te fac sa ramai pe ganduri, asa, si sa te gandesti la una si la alta.

Ce mi-a placut... Poza asta este foarte tare; sau, ma rog, macar conceptul. Si peisajul in sine; desi mai putea lucra la incadrare. Un crop, ceva... Intelegi tu.

Din ciclul "pentru ca ador reflexiile"... Asta este perfecta! Nici nu am ce reprosa - mai rar mi se intampla asta, lulz. Din cate vad iti permite si aparatul. Si daca tot suntem la capitolul "arhitectura"", desi nu ma dau eu in vant dupa el, si asta este simpatica.

Pe asta, din nou, nu as vedea-o schimbata in vreun fel. Merge de wallpaper.

This one avea o idee draguta, doar ca... Nu ti-a prea iesit. Cu un unghi diferit ar fi fost altceva.

Well, go on and post. Imi place ce am vazut si... Mai astept.
[Imagine: trexwalkn.gif]

#3
let to see
Nu am editat-o deloc:
Intradevar are un simt artistic, si chiar n-ai editat-o, e uimitor. Contrastul e placut, mereu rosu cu negru s-au combinat efectiv. Luminitele de pe fundalul negru(al caselor presupun) s-au incadrat destul de bine, parca sunt gize luminescente. Am impresia ca cerul nu e cer ci o para de foc. Te-ai descurcat, bravo.)
Casa presei:
Asta nu-mi prea place, desigur tonal e dragut, compozitional nu prea.
Budapesta:
Asta si tonal si compozitional e buna.
Perpectiva care ai folosit-o sa redai inaltimea e interesanta, aici tonurile sunt asemeni celor din Casa presei, dar aceasta e mai reusita decit precedenta. Arhitectura e foarte frumoasa.
Tonalitatea e construita dupa principiile artelor, de la inghis(de jos), la deschis(in sus).
Arată cam aiurea poza, parcă .
Parca putin, cred e din cauza reflexiei pe geam, fara ea tonurile roze ar completa poza. Dar vaza cu ierburi din coltul drept focuseaza cit de cit atentia asupra ei, astfel nu totul e pierdut. Vaza e chiar un element atragator(cel putin in ochii mei).
Tot Budapesta:
Aceleasi tonalitati sumbre dar la tema. Ce pot sa spun, arhitectura e ceva ce ma atrage si nu pot sa o las nevizionata. Ms de priveliste.
Idem:
De, panorama dragutaaa. In special, a iesit bine ultimul plan, (podul si cladirile in departare). Insa primul plan dupa parerea mea, nu e chiar cel mai. Tematic e bun(dupa denumire), insa compozitional ma deranjeaza ca coboara privelistea in jos, apoi vertical spre orizont se vad acele cladiri.
In spatele Casei Presei:
Compozitional, Pamint+, Cer -, a iesit bine, culorile la fel, nu sunt pete farimitate reci/calde, ci o pata mare rece, si deja citeva nuante calde, diferite. Adica general peisajul e bine.
Hera:
Daca de intredeschis ochii, peisajul are valoare mai mare decit privindu-l direct. Astfel se observa trei dungi de nuanta. Pamintul(1), gama rece, cea mai inchisa, Copacii(2), gama calda, cea ai deschisa, Cerul(3)gama iar rece. Astfel avem o "zebra coloristica", fte favorabila,)nice.
Umbra pica misto
Nustiu exact unde pica, dar cred ca de cea de la gratii ai invedere(*joke), sigur e cea de pe fundita. Insa lalelele sunt frumoase, se combina cu geamul, adica mov plus brun, combinatie interesanta. E o poza chiar simpla, dar ginditoare.
Budapesta:
Aceeasi ideie cu trei linii de nuante. Focusarea luminii la centru, e bine, aceeasi mici licurici reflectati in apa, la fel satisfacator.
Idem:
Wa...nice.
Am doar impresia ca cladirea se afla deasupra podului, tinind cont ca e si intuneric dedesupt.) Imi place reflectia in apa, astfel cerul ii cedeaza, el fiind uniform, parca special, sa atraga atentia ce e in miez.
Vaci:
Interesant de unde ai facut poza, pesemne era vre-un delusor abrupt, sau ai taiat din poza pentru ca constatind dupa semivaca ce ar nimeri dedesuptul tau, pari a poza de sus.
General e bine, vacile cum sunt ele aranjate, parca stiau ca le fotografiezi.X). Chiar nu stiu ce sa spun aici, peisaj rural dragut.
La Unirii. Cred:
Imi place havuzul si ornamentul din prim plan cum l-ai prins. Cladirea din spate nu se incadreaza cu stilul acesta mai vechi, clasic. Desigur nu e vina ta. Sunt multe dezbateri asupra plasarii in cadru. Aici e la centru, unii ar spune ca deranjeaza, dar atita timp cit nu e la mijloc, poza e buna.
It's done.

#4
1. Prima : So...that sunset's like Hell. Adoooor poza asta, credeam ca arde ceva in prima clipa cand am vazut-o. E absolut geniala [seamana cu tine], culorile foarte bine scoase in evidenta si-mi plac cladirile alea cam moarte care abia se vad. Se vede ca n-ai editat-o, parca'i lipsesc niste retusuri, but i wanna keep seein' stuff like this.

2. A doua : Locul asta...nu ma fascineaza. Si totusi poza e destul de reusita, cerul arata foarte bine si cladirea e prinsa dintr-un unghi destul de oke. Dar totusi, imi aduce aminte de politica 21.

3. A treia: Poza asta îmi aminteşte de-o poză de-a mea. Clădirea arată genial [I think i saw it before [wtf, acuma'm am văzut că'i din Budapesta 21]], iar unghiul din care-ai făcut poza e perfect, adaugă o doză de măreţie clădirii.

4. A patra : Budapesta, ai? Să moară Jibii, locul ăla seamănă genial de bine cu Viena [cel puţin pozele mele seamănă cu ale tale 21]. Vitrina şi păpuşa...so chiut [am şi vreo două poze similare 15], îmi place că te-ai gâdit la aşa ceva, ideea e prea tare. Lumina...parcă reflexiile alea de pe vitrină's cam ciudate, dar oricum nu prea ai ce face cu ele; unghiul din care-ai făcut poza e destul de oke, planta aia cam completează vitrina.

5. A cincea : Asta-i o catedrală, o clădire istorică sau ceva de genu' construită în stil gotic [so like in Viena]. Şi-mi aminteşte de altă poză de'a mea 21; arată foarte bine, another good idea from you, iar unghiul ales e genial [i mean şi eu am făcut la fel].

6. A şasea : Ei bine...poza asta mi se parte prea tare. Ador panorama din spate, iar lumina e foarte bine proporţionată.

7. A şaptea : Hmm, copacul ăla arată destul de mişto, dar aşa în mare nu mi se pare o raritate. Plus că poza mi se pare cam prea lumiată.

8. A opta : Heeeră?! Waaii, de când n-am mai fost p'acolo 21. Poza asta totuşi mi se pare cam neclară şi puţin întunecată. Dar copacii ăia arată destul de mişto [şi după podul ăla parcă se găsea vată pe băţ 105]

9. A noua : Umbra aia...mi-a luat ceva s-o văd. Dar chiar pică mişto, plus că-mi plac lalelele alea mov, deşi sunt cam întunecate.

10. A zecea : Debarcaderul din Heră, prins destul de mişto. L-ai fotografiat de pe pod, cred. Şi norii arată că ploua [wtf, când mergem în Heră, soarele e obligatoriu]. Unghiul e foarte bine ales, îmi place cum bărcile aşezate frumos sunt parcă înrămate de copaci.

11. A unsprezecea : Budapesta...noaptea, arată prea mişto [eu am văzut-o numa' din tren]. Luminile pică genial pe apă, tot peisajul îmi aminteşte de nopţile de vară. E preea chiut, luv it <3

12. A douăsprezecea : Nu merge 21. Adică mie personal nu-mi dă decât o tipică eroare.

13. A treisprezecea : Vaci? You make me laugh. Mă întreb de unde ai făcut poza asta trăsnită, arată prea genial. Şi munţii ăia din spate arată mişto, dar parcă vacile's cele mai cool 3. Din punct de vedere al calităţii e ok, adică e clară şi lumina e absolut normală.

14. A paisprezecea : Vaaaaară. Era vară, nu? Dacă nu, poza nu-mi mai place. Îmi amintesc că primăvara asta mă plimbam cu nişte fete prin bazinele alea [erau goale]. În fine, ai prins foarte frumos arteziana aia antică, parcă ai mai înviorat-o.

Am obosit. M-am obosit pentru tine 15

#5
Aaa, da, mi`am adus aminte ca am topic aici. Pozele acestea au fost facute cu un Canon Powershot S3 IS, deoarece aparatul meu il uitasem acasa. -.-

Melk.
Mirabell`s Garden.
Cetatea Salzburg`ului.
Endless.
Neuschwanstein.
Panoramă.
Maximilian`s Castel.
Women - Give them sparkling shoes and they`ll shut up.
Dancing with the dead sun.
Sound of Music cathedral.
Hungarian Parliament.
Intunecand intunericul,
iata
portile luminii.

#6
Uiii..sunt foarte frmoase...se vede ca ai talent ,nu gluma!!Prima data cand ai postat am ramas cu gura-cascata ...omg....ce minuantie!!!Aici la a2-a parte sunt unele reusite ,dar unele mai putin..imi place in mod special Mirabell'S Garden ,Endless& Sound Of Music Cathedral :X
Ai talent si se vede,deci foloseste-l ...
Bravo..tine-o tot asa ..
^^Hugs^^

#7
deoarece ai postat deja cam multe nu voi sta sa le comntez pe toate 21
dar tot zi ca snt foarte frumoase toate, mai ales cele din Budapeste pe timpul noptii, unele sunt putin cam neclare dar se completeaza reciproc, acuma faci pozele in functie e circumstante, decitrebuie sa intelegem 21
pozele sunt frumoase, cum am mai zis nu mai am ce zice, ai inclinatie sin cate am observat si ma bucur ca nu il irosesti,si ca ni le arati si noua Smile
Mai asteptam s alte poze Smile

#8
Hei, hei, hei. ;"D

În primul rând, ai idei, ai talent şi calitate, dar nu ştiu ce'ţi lipseşte. Însă, se vede că pozele tale duc lipsă de ceva.
Lumina [ comentez ultimul post ] la toate trebuia puţin lucrată, te jucai uşuurel cu contrastul şi celelalte şi poate, la unele, puteai să prinzi din alt unghi.
Un exemplu: Cea mai mult mi'a plăcut Endless, atât unghiul cât şi ideea fotografiei au fost bune. Dar totuşi, dacă îi dădeai un aer de mister, umblai puţin la culori şi'o făceai mai închisă, ar fi fost mult mai bună.
Sau Maximilian`s Castel. ; care este destul de frumoasă, să zicem, dar totuuuşi. Lumină zero şi e puţin mişcată, dacă nu mă înşel. Castelul cred că putea fi luat din alt unghi şi focusul nu e foarte 'frumos' .
Sau Dancing with the dead sun - şti ce enervantă e bara aia maro sau ce'o fi? Îţi sare imediat în ochii şi strică fotografia. Aici puteai umbla puţin la constrast şi poate dacă dădeai un macro pe cei doi, ar fi fost mai ok.
Oricum, acum sper că nu te'ai supărat pe comentariul meu. Îţi urez spor la fotografiat şi aştept lucrări!

Love, P.
[Imagine: kooook.jpg]




Utilizatori care citesc acest subiect:
1 Vizitator(i)