Nu ești un membru încă? Înregistrează-te acum!
Creează un cont nou  

Iron Maiden

#1
Dacă tot s-au făcut care mai de care topicuri cu formaţii, de ce să nu fac şi eu unul cu Iron Maiden? 39

O imagine cu ei: clik.

Scurtă istorie

Iron Maiden există oficial din ziua Crăciunului 1975, când bassistul Steve Harris şi cei patru colegi ai săi în acea vreme Paul Day (voce), Terry Rance (chitară), Dave Sullivan (chitară) şi Ron Matthews (baterie) aleg titulatura ce avea să devină celebră mai târziu, inspiraţi fiind de numele unui instrument de tortură medieval (folosit in special de Inchiziţia spaniolă), dar şi de succesul pe care îl inregistra pe atunci filmul "Omul cu masca de fier".

Anii de inceput au insemnat dese schimbări de componenţă, stând însă sub semnul voinţei lui Steve Harris de a impune grupul cu orice preţ, excluzând totuşi orice compromis în privinţa muzicii. În urma concertelor susţinute, Iron Maiden işi atrage notorietatea pe plan local, însă casele de discuri, deşi perfect conştiente de valoarea grupului, preferă să nu rişte, cerându-le celor cinci muzicieni să treaca la punk în schimbul unui contract discografic. Faptul este de neconceput pentru Steve Harris, care crede cu tărie în viitorul genului heavy metal, astfel că trupa ramane în circuitul underground.

Discografie

Albume de studio
Iron Maiden (1980)
Killers (1981)
The Number of the Beast (1982)
Piece of Mind (1983)
Powerslave (1984)
Somewhere in Time (1986)
Seventh Son of a Seventh Son (1988)
No Prayer for the Dying (1990)
Fear of the Dark (1992)
The X Factor (1995)
Virtual XI (1998)
Brave New World (2000)
Dance of Death (2003)
A Matter of Life and Death (2006)

Albume Live
Live!! +one (1980)
Maiden Japan (1981)
Live After Death (1985)
A Real Live One (1993)
A Real Dead One (1993)
Live at Donington (1993)
Rock in Rio (2002)
Death on the Road (2005)

Componenţă

Membrii actuali
Bruce Dickinson voce (1981-1993, 1999-prezent)
Steve Harris bas (1975-prezent)
Dave Murray chitară (1976, 1977-prezent)
Janick Gers chitară (1990-prezent)
Adrian Smith chitară (1980-1990, 1999-prezent)
Nicko McBrain baterie (1983-prezent)

Fo?ti membri
Paul Day voce (1975-1976)
Dennis Wilcock voce (1976-1977)
Paul Di'Anno voce (1978-1981)
Blaze Bayley voce (1993-1999)
Dave Sullivan chitară (1975)
Terry Rance chitară (1975-1976)
Bob Sawyer chitară (1976)
Terry Wapram chitară (1977)
Paul Cairns chitară (1979)
Paul Todd chitară (1979)
Dave Mac chitară (1979)
Tony Parsons chitară (1979)
Dennis Stratton chitară (1980)
Ron Matthews baterie (1975-1977)
Thunderstick baterie (1977)
Doug Sampson baterie (1977-1980)
Clive Burr baterie (1980-1983)
Tony Moore clape (1977)

Componenţa iniţială
Paul Day voce
Dave Sullivan chitară
Terry Rance chitară
Steve Harris bas
Ron Matthews baterie

Diverse

Mascota Iron Maiden este zombie-ul Eddie, prezent pe toate coperţile, posterele, şi încarnat pe scenă, la concertele Iron Maiden. Eddie are inclusiv un joc video, "Ed Hunter".
În 2002 formaţiei i-a fost acordat de către Academia Britanica a Compozitorilor premiul "Ivor Novello" pentru realizări internaţionale.

Sursă : Wikipedia

Mie mi se pare una din cele mai bune formaţii de heavy metal, daca nu chiar cea mai bună. Presupun că aţi observat şi voi că stilul lor se recunoaşte uşor, iar melodiile lor cam bat multe alte formaţii.
Mie cel mai mult mi-a plăcut albumul "Piece of Mind", deşi cam toate mi-au plăcut la fel de mult. Iar ca melodie preferată cred ca le am pe "The Trooper" si "Dance of Death".

So, any other fanz? ^^


Edit: "primul user" postase, n-ai grijă, da' erorile parcă mi-au mâncat numai mie posturile.

#2
Da, sa nu uitam ca Maiden l-a avut pe Paul Di'Anno initial vocal, cu care a scos primele 2 albume, Iron Maiden si Transylvania. Insa marketingul s-a nascut odata cu aparitia lui Bruce, care avea o voce mult mai buna decat cea a lui Paul. Deasemenea, sa nu uitam ca B. Dickinson e genul de metal guy ceva mai pozitiv, adica iubeste scoala si limbile straine si nu consuma bauturi alcoolice si tigari. XD Are licenta de doctorat in franceza, de pilot profesionist (conducand chiar avionul trupei) si una pt tancuri! Ba chiar daca imi aduc bine aminte, in perioada in care a fost inlocuit de X-Factor (ma rog, Blaze//insa eu asa ii spun, de la numele albumului) scrisese poezii in franceza. Probabil ati auzit si de piesa "Ce Soir", ce are cateva versuri in lb. franceza.
Revenind in centrul discutiei, melodia mea preferata de la IRM este The Evil That Men Do. Si totodata, o consider cea mai puternica piesa de HV din istorie. Chiar m-am suparat ca nu au cantat-o la Bucuresti. >_<

#3
Lol , primul user nu a postat nimic iar al doilea...22
In rest, nimeni? NIMENI?! Iron Maiden nimeni?
E penibilut asa, avand cont ca ma uitandu-ma putin pe celelalte pagini de Hannah Montanna, Linkin Park si alte dracii d-astea de doi banii sunt uper-duper-postate. E evident ca voi pustilor habar nu aveti ce inseamna muzica buna, what's kinda sad.

Ca sa fiu scurta, formatie buna, comerciala- dar buna, e echivalenta cu Metallica in my eyes, as ceva fundamental, dar in heavy metal.
Favorite songs: number of the beast , fear of the dark ,the trooper, hallowed be thy name etc.


Presupunand ca a auzit cineva de concertul in Romania, se viziteaza Clujul prin august?



Subiecte de discuție similare...
Subiect: Autor Răspunsuri: Vizite: Ultimul răspuns
  Concert IRON MAIDEN keisuke 3 2.990 15-05-2013, 10:21 PM
Ultimul răspuns: Stormrage


Utilizatori care citesc acest subiect:
1 Vizitator(i)