Nu ești un membru încă? Înregistrează-te acum!
Creează un cont nou  

Detective Conan

#1
[Imagine: 1091.jpg]

Detective Conan, sau Case Closed este un foarte popular shounen japonez creat de Aoyama Gosho.
E una dintre cele mai lungi manga-uri, avand deja 69 de volume (740 de capitole) si fiind inca On-going (nu mai stiu sigur, dar e posibil sa fie a 3-a manga ca lungime, dupa Hajime no Ippo si Jojo' Bizzare Adventure).

Manga-ul se axeaza in jurul lui Kudo Shinichi, un foarte faimos tanar detectiv japonez (e inca liceean), considerat de multi un Sherlock Holmes modern. Intr-una din aventurile sale este capturat de doi barbati misteriosi, Gin si Vodka, pe numele lor de cod, care il leaga si il drogheaza cu o substanta misterioasa. Cand se trezeste, descopera cu uimire ca a redevenit copil.

Incercand sa ii descopere pe cei care i-au facut asta, si sa gaseasca astfel si un antidot care sa il transforme la loc intr-un tanar adolescent, isi asuma o identitate falsa si, sub numele de Edogawa Conan, ajunge sa locuiasca cu Mouri Ran, o prietena din copilarie, si tatal ei.

Dupa cum puteti banui, intre Ran si Shinichi exista inainte o oarecare atractie amoroasa, insa acum ea nu stie ca tanarul Conan e de fapt Shinichi, acest lucru generand o multime de scene comice in manga. De asemenea, pentru ca nu doreste sa dea de banuit, Conan rezolva foarte multe cazuri cu ajutorul tatalui lui Ran, un detectiv alcoolic de mana a doua, pe care il adoarme, dupa care ii imita vocea ascuns in spatele lui, dezvaluind de fiecare data cine este criminalul (reuseste sa faca acest lucru cu ajutorul unor inventii facute de unchiul sau).

Manga-ul Detective Conan/Case Closed nu este numai pentru amatorii povestilor cu detectivi, ci si pentru cei care doresc sa citeasa un shounen simpatic si comic.

In caz ca doriti sa il descarcati, eu l-am luat de pe Mangatraders.
Poate fi si citit online pe Onemanga




Utilizatori care citesc acest subiect:
1 Vizitator(i)