Nu ești un membru încă? Înregistrează-te acum!
Creează un cont nou  

Cosplay la Nijikon. O sa faceti ?

#1
Sunt curios daca sunt pe aici persoane care vor face cosplay la Nijikon.
In caz ca nu stiati, regulamentul va fi ceva mai strict anul acesta [ http://www.anime-club.ro/nijikon2010/ ] asa ca va fi nevoie sa va pregatiti din timp si sa va adaptati la noile conditii.

Stiu ca am mai avut pana acum useri de pe Zup care au participat la Cosplay. Amy parca a facut in fiecare an, daca nu ma insel 39

Sincer sa fiu, as face si eu cosplay daca as gasi un costum usor de facut si care sa mearga purtat si pe strada, macar partial, sau sa fie usor de carat. Nu am de gand sa si particip la competitie, dar as sta asa pe la stand, sa mai atrag lume 4

#2
Euuuuuu … cred că voi face . Şi na , va fi pentru prima oară şi chiar mi-ar făcea plăcere să îmi fac costumul singură , pentru că am mai lucrat odată la un costum şi chiar îmi ieşise bine . Oricum cred că acum aş fi pregătită pentru a face cosplay şi nu numai asta , dar se vede că e ceva frumos.
Nu ştiu dacă aş participa la concurs xD , poate , poate într-un grup , am mai multe idei pentru scenete , chiar începusem să mă axez pe una la începutul lui iunie . Plus că trebuie să îmi fac loc în program pentru pregătire , cum la otaku nu am putut face cosplay pentru că nu am avut timp >.<. Dar cred că aş face faţă , e de dragul a ceva frumos . Baka me , nici nu ştiu ce personaj aş putea interpreta .
Btw , am citit regulamentul şi pare … acceptabil ca să zic aşa .
În principiu , voi face dar nu cred că particip la concurs ^^ . Sau cel puţin nu de una singură 8D .

#3
Eu am sa fac cosplay, la grup, pe scena eu singura nu ma bag, sau poate, poate, cine stie XD
Eu o fac pe Madam Red din Kuroshitsuji si am deja peruca, nu-mi sta rau roscata. :]] Este prentru prima oara cand fac cosplay si evident ca sunt incatata, azi ma duc la o colega de grup [ ca sa ii spun asa ] sa exerseze pe mine machiajul de Madam Red, wah, cat am putut sa rad aseara cand mi-a spus asta. =]]
In fine, regulile mi se par cam stricte dar neah, cati draci am avut cand am citit regula 2.c partea aia cu "3-5 participanti = 4 minute" waah, ce urat am facut .__." in fine, mi-a mai trecut de atunci dar tot mai comentez chestia asta cand sunt suparata. 21
Deci daca o sa vedeti vreo Madam Red pe acolo nu ezitati sa ma bagati in seama, doar sa imi spuneti cine sunteti de pe Zup, mi-ar face placere sa mai cunosc si eu niste useri de pe aici.

Sper ca mai sunt useri de pe zup care fac cosplay, mai multa concurenta. 15
[Imagine: 9qh35v.jpg]

#4
@Elusive wolf: Heh, tu stiu ca ai avut costum misto data trecuta, la Otaku, asa ca banuiesc ca si la Nijikon vei veni cu ceva frumos 4 Mult succes, sunt tare curios sa iti vad costumul!

@Rx~: Faci parte din vreun grup de cosplay? Ca ma gandesc sa fac ceva pe Zup care sa promoveze grupurile de cosplay din Romania.
Si o sa faceti toti cosplay in Kuroshitsuji sau vor fi si din alte anime-uri?
De asemenea, succes si voua! O sa va vedem la Niji 4

Hmm, as face si eu cosplay dar nu stiu in ce 39

Stiti vreun personaj mai cunoscut din anime care sa aiba par saten si lung si care sa nu necesite un costum prea complicat?

#5
Eu daca ajung la Nijikon [ pray for me ;_; ] vreau sa fac in Chrome Dokuro din Katekyo Hitman Reborn. :3 Dar in varianta mai simpla, unde are o rochie alba cause I don't have the skills to make her school uniform e_e
Singura chestie e ca nu prea stiu cum o sa-i fac arma,haha D:

@ Flaw : DO THIS
http://fc05.deviantart.net/fs38/f/2008/3..._shuui.jpg





OKILIED.Nu are parul saten ;_; But if you made cosplay in Mukuro you could be the one that gave me iluussionary organs [Imagine: hurrplz.png?1] Did that just sound weird?[I bet that will make you watch Katekyo Hitman Reborn]
Sau sau sau :
http://fc03.deviantart.net/fs70/f/2010/1...e3f11b.jpg
Doar ca nu are parul lung D:
Hnnn, nu imi mai vine nimeni altcineva in minte.
LOLNOPE

#6
Hmm, eu acum am parul putin mai lung decat era aici -> link (ignora-mi fata din poza, eram cu ochii inchisi). Pana la Nijikon posibil sa mai creasca (sau sa "scada", in functie de cum mi se nazareste). Oricum, hai sa zic ca pana aproape de umeri o sa il am indiferent de ce ar fi. Deci nu e nici foarte lung. Si e saten inchis... in alta culoare nu ma vopsesc 4

A doua sugestie ar fi draguta, dar ar presupune sa ma mai tund si nu stiu ce sa zic 39 Eu m-as tunde dar deh, cine stie in cat timp imi va creste la loc parul.

Alte idei nu mai ai? 4

Oh, si legat de ce ai spus tu.. Ai putea sa incerci sa faci arma din polistiren. Il slefuiesti cu grija, dupa care il imbraci in staniol dupa care il fixezi pe o coada de matura 65
Ar mai merge si facut din ipsos, daca ai avea rabdare sa il modelezi 39

#7
Oh, well that sounds pretty nice.
Rabdare as avea, cunostine and skills nu e_e
As putea insa sa il rog pe tata sau ceva...s-ar putea sa se priceapa el :\
Si in legatura cu vopsitul, nici eu nu vreau sa ma vopsesc.Incerc sa gasesc o peruca, pentru ca am o prietena care sta in Constanta[eu stau in Mangalia, so it's pretty close] si mi-a zis ca ea si-a gasit peruci de cosplay in oras :\ Si acum daca e vara poate gasesc si eu in statiuni sau ceva.Desi, daca nu gasesc, poate recurg la spray-uri..din moment ce am parul mai mult sau mai putin identic cu al lui Chrome.
Si ai putea incerca si tu spray-uri...Anul trecut o fata din grupul nostru[Mitsukai Yoru,nu stiu daca o stii.E si pe zup de multa vreme,FF writer :"D] a folosit un spray verde care am inteles ca iese dupa prima spalare?Problema e ca nu stiu unde se gaseste...Stiu ca si atunci a luat de la altcineva de la cosplay pentru ca nu gasise...si doar eram in Bucuresti.


Oh,cred ca stiu pe cineva.

http://myanimelist.net/character/16211/Gilbert_Nightray

Gilbert Nightray din Pandora Hearts.Parul lui seamana destul de mult cu al tau.
LOLNOPE

#8
Hmm, nu stiu.. ma mai gandesc. Personajul asta arata misto dar ar avea un costum greu de facut 39
Cred ca o sa iau la mana toate manga-urile si anime-urile pe care le-am vazut 21

Ce vrei tu nu e foarte greu de facut. Decupezi o forma cat de cat similara din polistiren, mai patracioasa, dupa care o iei frumusel la mana cu smirghelul si o rotunjesti. Cam asta ar fi tot 106

#9
http://www.zerochan.net/222405
Incearca asta, desi poarta kimono, este destul de bun la par...

@Rx~: Faci parte din vreun grup de cosplay?
Da. ^^

Si o sa faceti toti cosplay in Kuroshitsuji sau vor fi si din alte anime-uri?
Din diferite anime-uri, nu spun ce anime-uri sau ce personaje, trebuie sa veniti la Nijikon ca sa vedeti. 21

De asemenea, succes si voua! O sa va vedem la Niji
Thx.
[Imagine: 9qh35v.jpg]

#10
Cu siguranta voi face cosplay la Nijikon XD este conventia mea favorita.Mereu m-am simtit bine acolo si distrata 4 nu mai am rabdare *.*... dar totusi ar trebui sa am,pentru ca inca nu mi-am terminat ceea ce mi-am propus >.> + ca mai muncesc pt banii pe care o sa ii folosesc pe anumite materiale & accesorii...21 oricum in afara de niste personaje pe care TREBUIE sa le cosplayez, ma gandeam poate mai fac o alta versiune de la un personaj pe care l-am cosplayat deja..gen Ciel cred,sper daca mai am timp.
Legat de concurs . . . sper sa termin costumul la timp ca sa ma pot inscrie.

Edit:Flaw...am sa ma gandesc la un personaj pentru tine...de fapt am cateva idei dar sunt cam greu de facut la costum ...
~~~~~~

"My angel,my sunSHINe <3.
"
[Imagine: 16lh2lj.gif]
"I still look at you"
[Imagine: 257estt.jpg]




Subiecte de discuție similare...
Subiect: Autor Răspunsuri: Vizite: Ultimul răspuns
  O sa faceti cosplay la Otaku? Shuichi 1 3.209 01-04-2013, 06:58 PM
Ultimul răspuns: Azazel
  Cosplay la Nijikon 2012 Flaw 2 4.365 02-11-2012, 05:56 AM
Ultimul răspuns: Bl4ck Gam3r


Utilizatori care citesc acest subiect:
1 Vizitator(i)