Nu ești un membru încă? Înregistrează-te acum!
Creează un cont nou  

Breaking Benjamin

#1
Am inceput sa ascult BB datorita unui coleg care mi-a trimis un link cu The diary of Jane. Mi-a placut melodia, asa ca am inceput sa caut cat mai multe piese. In curand am facut rost de toate albumele si BB a devenit trupa mea favorita, devansand LP 9. Daca ar fi sa recomand niste piese, ar fi cam urmatoarele: The Diary of Jane, Breath, Evil angel, Dance with the devil, Saturate, So cold, Anthem of the angels, Crawl, Fade away, Hopeless, I will not bow, What lies beneath, Without you.
Some other infos:
Breaking Benjamin este o formaţie post-grunge, metal alternativ din Wilkes-Barre, Pennsylvania, formată in anul 1998 de catre Benjamin Burnley şi Jeremy Hummel. Mark Klepaski si Aaron Fink s-au alăturat formaţiei după ce au plecat de la Lifer, formaţia predecesoare. Jeremy Hummel a fost inlocuit in 2004 de către Benjamin, iar acesta a depus plângere pe motiv că nu i se acordau banii cuveniţi pentru că a ajutat la scrierea melodiilor de pe primul şi al doilea lor album. Plata de despăgubire era estimată la cca. 8 milioane de dolari. Între timp s-a ajuns la stabilirea unei sume decente pentru despăgubire. Înlocuitorul lui Jeremy, care s-a alăturat formaţiei in anul 2005 a fost Chad Szeliga. Numele trupei se trage de la un incident, in care Benjamin a distrus un microfon cand canta un cover de la Nirvana. In 1999 trupa si-a schimbat numele in Plan 9, dar in 2001 au revenit la vechiul nume, Breaking Benjamin.
In prezent au 4 albume: Saturate(2002), We are not alone(2004), Phobia(2006) si Dear Agony(2009).
Saturate: Home, Medicate, Natural life, Next to nothing, No games, Phase, Polyamorous, Shallow bay, Skin, Sugarcoat, Water, Wish I may, Saturate.
We are not alone: Away, Believe, Break my fall, Breakdown, Firefly, Follow, Forget it, Rain, Simple design, So cold, Sooner or later.
Phobia: Intro, The diary of Jane, Breath, You, Evil angel, Until the end, Dance with the devil, Topless, Here we are, Unknown soldier, Had enough, You fight me, Outro, The diary of Jane(Acoustic).
Dear Agony: Anthem of the angels, Crawl, Fade away, Give me a sign, Hopeless, I will not bow, Into the nothing, Lights out, What lies beneath, Without you.
Breaking Benjamin au produs 6 videoclipuri: Polyamorous, So cold, Sooner or later, The Diary of Jane, Breath, I will not bow.
More you can find on google or wiki. Smile
Pareri? 4
[Imagine: akv4ok.png]
So sacrifice yourself, and let me have what's left.
I know that I can find the fire in your eyes.
I'm going all the way, get away, please.

#2
Uuuuh, Breaking Benjamin.Am auzit de trupa asta de la ... tine. 21 Prima dată am refuzat să ascult, din orgoliu, dar acum vreo lună şi ceva le-am luat un album (Dear Agony), care mi-a plăcut, iar apoi mi-am luat şi celelalte 3 albume.Din păcate, încă nu consider această trupă favorita mea, pentru că ... E cam 'slow'.Dar, ocupă un loc bunicel, în topul meu 5 de trupe preferate, pe locul 5.
Ce-mi place la trupă ... Umn, nu-i prea ştiu pe nume, dar îmi place solistul.Are o voce superbă care chiar îmi gâdilă timpanele.Nu prea sunt mulţumită de cum ţipă (Exemplu : Hopeless, refren).
Dacă ar fi să aleg, cel mai bun album este Dear Agony, poate pentru că a fost primul album ascultat şi a avut un pas înaintea celorlalte albume.Melodia mea preferată este, evident, de pe albumul Dear Agony, Crawl.Dar este urmată de 2 melodii de pe albumul Phobia (care deasemenea-mi place) the diary of Jane şi topless.
Celelalte albume nu mi se par impresionante, deşi au câteva melodii drăguţe : de pe albumul Saturate : Next to nothing şi saturate ; de pe albumul We Are Not Alone : so cold, follow, forget it, rain şi sooner or later.
I've only been in love with a beer bottle and a mirror.
(Sid Vicious)

#3
Åži mie-mi place trupa, e destul de ok.
Ştiu că am ascultat odată la un coleg Diary of Jane, mi-a plăcut, am notat undeva numele trupei şi al melodie, numai că am uitat până să ajung acasă. Dar am ascultat Breath cu altă ocazie, şi pot spune că vreo trei zile eram nedespărţite (eu şi piesa 21 ).

#4
Ooo, one of my favorite bands ^^ am auzit de ei acum mult timp, dar nu prea am fost curioasa. Apoi am ascultat melodia Diary Of Jane care mi-a placut enorm de mult si apoi am inceput sa ascult mai multe melodii. Preferatele mele, in afara de Diary Of Jane, sunt: So Cold, I Will Not Bow, Breath.
[Imagine: robin-1.jpg]

#5
Inca o trupa pe care n-o mai ascult decat ocazional. Imi placeau mai mult anul trecut, dar acum s-a cam stins pasiunea mea pentru ei. Sunt buni, dar nu mai imi plac cum imi placeau. Inca mai ascult "Dance with the devil", melodia mea preferata, dar n-am avut niciodata toata discografia lor si acum chiar ca nu mai vreau sa o am. Tot o trupa mediocra, dupa parerea mea. Totusi, mai ascult cu placere "Diary of Jane" si "So cold".
Tenderest touch leaves the darkest of marks,
And the kindest of kisses break the hardest of hearts
~Florence + The Machine


#6
Nu sunt o fană înrăită a lor, dar ascult ocazional. Prima melodie pe care am ascultat'o a fost Dance with the Devil. Mi'a plăcut enorm lirica şi a rămas preferata mea. Mai ascult cu plăcere Breath, Tha diary of Jane, So cold şi I will not bow. Vocea solistului sună bine în toate melodiile şi, in my opinion, lirica e superbă. Defapt cred că ascult pentru versuri, pentru că instrumentalul nu e cine-ştie-ce. Oricum, merită ascultaţi. xD

Xoxo, Ang.:bye:
Angilicious|dA
[Imagine: pikachu___batman_by_mnrart-d58f68d.gif]
Nothing I shoot gets back up again.
Drawings.| Photos.

#7
Am descoperit si eu, la randul meu, trupa aceasta in clasa a 6 a. Imi aduc aminte ca refuzam sa ascult si deobicei, colegii mei tot puneau melodii, fara sa spuna cine canta, iar eu ma indragosteam de ele, iar dupa ce-mi ziceau ca e BB plecam din clasa :]]. Au fost momente, pana cand, am ajuns sa fiu innebunita de trupa. Daca incerc sa reconstitui, prima melodie impusa si ascultata de mine a fost Follow me, care pe atunci era favorita mea, urmandu-i Give me a sign, pe care ma descarcam deobicei ^^".

In momentul de fata, BB este una din trupele mele favorite <33. Melodiile mele favorite fiind: The Diary Of Jane, Had Enough si oufff...iubirea mea X3X3 Dear Agony <3333.
" Ce mi-a placut odata imi place intotdeauna, pentru ca optiunea mea este motivata. Fie ca urasc, fie ca iubesc, stiu clar de ce... "


Suntem diferiti atunci cand avem pe cineva care ne iubeste pentru ca... acestia ne ofera sute de motive de a trai.

#8
Breaking Benjamin, una dintre trupele mele favorite <3.
Am început să ascult din cauza lui Berry. Deşi la început când am auzit de ei, am început să râd de numele trupei şi refuzam să ascult, mi-a dat link-ul de la " The Diary Of Jane " şi am ascultat-o până la urmă, altfel m-ar fi zăpăcit xD. [ Şi tnx God! Mi-a plăcut x3 ]
Melodii favorite: The Diary of Jane [ după cum spuneam şi mai sus 15 ], Until The End, Breath, Had Enough, Dear Agony, Give me a sign ;>
Pe melodia The Diary of Jane eu şi Kamy râdem mult, mai ales când pronunţăm Jane exact cum se citeşte 24.
[center][Imagine: 2isxfr.jpg][/center]
Mulţumesc, Abbeh. Ly <3.

[center][Imagine: lh4lc.gif][/center]

#9
Eu prima data am auzit de ei cand eram prin liceu si un user de pe un forum anime (el era din olanda) mi-a trimis melodia Blow me Away. A fost the best shit ever pe care il auzisem pana atunci asa ca m-am pus si mi-am descarcat toate albumele lor de pana atunci. Din ultimul album imi plac doar Anthem of the angels si give me a sign.
[Imagine: 853388ce6bdb7277cc789988ed3b2175_zps2236a6e0.gif]

#10
Nu e chiar trupa mea preferată, dar e printre primele în top, ocupă doi sau trei. xDD
Prima piesă ( care a fost The Diary of Jane ) am ascultat-o acum mult timp în urmă, nu mai ştiu cum am dat de ea. : )) Şi foarte mult timp, a fost piesa mea preferată şi ador vocea solistului, mai ales în melodia aceasta. Şi, cum fac de obicei când îmi place o trupă, am corupt mai multe persoane să o asculte ( printre care şi pe Snowy :3 ) . Îmi plac mai multe piese de la ei, cum ar fi: The Diary of Jane - care e favorita mea de la BB -, I Will Not Bow, Dear Agony, Breath, Had Enough, Dance with the Devil şi altele. xDD
[Imagine: 2uihshu.gif]

[Imagine: TheDream.png?t=1276345103][Imagine: EunHye22.png?t=1284281440][Imagine: 04.png?t=1304468354]
You’ve Fallen For Me.
















Utilizatori care citesc acest subiect:
1 Vizitator(i)