Nu ești un membru încă? Înregistrează-te acum!
Creează un cont nou  

Bokura ga Ita

#17
Mi-a placut anime-ul, a fost dragut, desi in unele momente aveam impresia ca ma uit la o telenovela pt ca au existat tot felul de intorsaturi dramatice de situatie si faze in care se exagera sentimental pana cand intamplarea se transforma in ceva cliseic. Si poate totusi, avand in vedere ca am plans in cateva dati, anime-ul a atins o coarda. Am vazut comment-uri cum ca ar semana cu Lovely Complex si sunt de acord, Nanami parca avea parul facut exact ca Risa, iar Yano are mutra lui Otani. Bineinteles, si grafica e la fel, facuta foarte asemanator, big eyes, same colours, etc., dar mi se pare ok stilul.
Nanami e o fiinta sensibila, usor naiva, dar nu o consider prostuta din punct de vedere sentimental si consider, la fel ca ea, ca sinceritatea e cel mai important lucru intr-o relatie. E adevarat ca uneori avem tendinta de a ascunde lucruri pt a nu-i rani pe cei dragi, dar mi se parea firesc ca, atunci cand ea i-a cerut lui Yano sa fie onest, el sa nu incerce sa schimbe subiectul cu o glumita in scopul de a o face sa se simta mai bine si, pana la urma, de a se salva pe el. Mi-a placut ca a incercat sa ramana obiectiva in momentele in care erau despartiti si ca a decis sa accepte ca el sa plece in Tokyo pt binele lui. In plus, l-a respectat pe Takeuchi si a apreciat prietenia lui si tot ce a facut el pt ea, chiar daca nu i-a putut raspunde cu aceleasi sentimente. Nu mi s-a parut ceva anormal sau aiurea ca ea nu a vrut sa ii asculte pe cei doi baieti cand ei urmareau sa ii spuna ce simt pt ca, daca ea nu stia ce era in sufletul ei in acele momente si ce sa le raspunda, era mai bine sa nu le arunce niste cuvinte lipsite de importanta sau care ar putea face mai mult rau decat bine. Nu a fost ea personajul meu preferat, a avut momente in care mi se parea ca gandeste ca un copil, iar sentimentele ei sunt exagerate, dar acum nu mi le amintesc, so I'll stick to her good side. 10
Despre Yano am spus deja ca nu a fost destul de sincer pt gustul meu, as fi preferat ca el sa fie mai direct cu Nanami atunci cand ea l-a rugat sa faca asta. El chiar nu stia cum sa reactioneze ca sa o faca sa il ierte si sa ii arate ca tine la ea. Si cel mai urat moment a fost cand a parasit-o ca sa fie alaturi de Yamamoto. Da, se simtea vinovat fata de ea pt moartea surorii ei si pt faptul ca se culcase cu ea si a vrut sa ii arate putina sustinere si prietenie, dar totul era fals, el nu tinea cu adevarat la ea. Si, chiar daca initial se ducea la spital sa o tina de mana, nu trebuia sa faca asta intreaga zi si sa isi lase prietena cu ochii in soare.
Daca ar fi sa aleg un baiat din anime-ul asta, l-as alege pe Takeuchi. Din pacate pt el, e genul baiatului "fraier" care sufera pt o fata si care ar renunta la binele lui pt binele ei. A dat un exemplu de adevarata prietenie fata de Yano, fiindca ar fi putut sa ii spuna lui Nanami ce simte pt ea de 100 de ori si totusi nu a facut-o, ci doar a "amenintat" ca o va face, intotdeauna cu zambetul pe buze si fara vreo intentie rea, ci chiar pt a-l determina pe prietenul lui cel mai bun sa actioneze. Saracul, mi-a parut rau atunci cand i-a marturisit in sfarsit lui Nanami, dar a rugat-o sa nu ii dea un raspuns imediat deoarece se astepta la un refuz. Poate ca a gresit cand a iesit cu o fata care chiar il placea, a ajuns sa o raneasca, desi nu intentionat, dar e ok ca a fost sincer cu ea intr-un final.
Yamamoto a fost un personaj ingrozitor, nu a facut altceva decat sa ii raneasca pe Yano si pe Nanami. La inceput am crezut-o ok, nu ma asteptam sa se dovedeasca a fi o persoana atat de neplacuta. Stiu, a suferit mult din cauza lui Yano, dar cred ca a reusit sa il si faca sa plateasca pt asta. Nu inteleg cum a putut sa se culce pur si simplu cu el, fostul prieten al surorii ei moarte si sa incerce sa ii faca rau baiatului pe care se presupune ca il place si prietenei lui care e cea mai nevinovata persoana din toata povestea. Cele doua prietene ale lui Nanami erau simpatice si amuzante, mai ales cea "forever alone" care voia sa auda toate barfele cu Yano. 21
In ceea ce priveste finalul, eu nu am continuat sa citesc manga ca sa aflu ce se intampla, asa ca ma voi rezuma strict la ce am vazut in anime. E trist ca au trebuit sa se desparta asa, nu a fost neaparat alegerea lor, situatia a cerut-o si uneori se intampla. Probabil ca, in realitate, ar fi si finalul povestii de iubire, pt ca, dupa parerea mea, relatiile la distanta nu prea rezista si poate ca nici nu isi au rostul uneori.
Ca sa mai si concluzionez azi, Bokura ga Ita mi s-a parut un anime frumos si deja l-am recomandat unei persoane care a si inceput sa il vizioneze si a avut o reactie pozitiva in privinta lui. Il recomand cu drag consumatorilor de romance si povesti triste asa ca mine. Smile
[Imagine: sig_reinoir.png]



Răspunsuri în acest subiect
Bokura ga Ita - de Nana - 15-07-2007, 08:13 PM
RE: Bokura ga Ita - de Juliet - 16-07-2007, 10:21 PM
RE: Bokura ga Ita - de Hanako Misaki - 02-08-2007, 04:47 PM
RE: Bokura ga Ita - de irisim - 06-10-2007, 05:27 PM
RE: Bokura ga Ita - de Red Baron - 14-02-2008, 09:58 PM
RE: Bokura ga Ita - de DiDi - 30-03-2008, 11:02 PM
RE: Bokura ga Ita - de PowerPacPax - 19-11-2008, 02:58 PM
RE: Bokura ga Ita - de Heratcher.21q - 30-11-2008, 11:06 AM
RE: Bokura ga Ita - de Elusive wolf - 23-06-2010, 03:24 PM
RE: Bokura ga Ita - de Itsumi - 07-11-2010, 10:06 PM
RE: Bokura ga Ita - de SooMin - 11-11-2010, 09:55 PM
RE: Bokura ga Ita - de Rinnie - 22-12-2010, 12:54 PM
RE: Bokura ga Ita - de MimiÅŸor - 10-01-2011, 03:02 PM
RE: Bokura ga Ita - de Teh - 22-01-2011, 01:23 AM
RE: Bokura ga Ita - de Vir - 13-09-2011, 10:23 PM
RE: Bokura ga Ita - de andraportocala - 31-10-2011, 11:06 PM
RE: Bokura ga Ita - de Crazy~Tenshi - 27-03-2013, 11:48 PM
RE: Bokura ga Ita - de naruhinasasusaku - 10-05-2013, 09:01 PM


Utilizatori care citesc acest subiect:
1 Vizitator(i)