Nu ești un membru încă? Înregistrează-te acum!
Creează un cont nou  

~Three Days Grace~

#1
Well m-am gandit sa fac un topic destpre o formatie de muzica rock foarte indragita de mine:Three Days Grace
So:
[Imagine: 90aabdc47c1fb0_full.jpg]
[Imagine: facc4f9f01ebb0_full.jpg]

Biografie


Membrii formatiei Three Days Grace au inceput sa cante in adolescenta, abordand inca de la inceput interpretarea live. Trupa a fost infiintata in Norwood, Ontario, Canada, in anul 1997, din initiativa solistului Adam Gontier, basistului Brad Walst si tobosarului Neil Sanderson. Initial, grupul era format din 5 oameni si se numea Groundswell. Gontier si Walst s-au nascut in Norwood, multe din piesele lor fiind inspirate din viata traita in acest mic orasel. Pe cand studiau la liceu, cei doi tineri au inceput sa compuna melodii, interpretandu-si repertoriul in orice club sau bar si cu orice ocazie.

Three Days Grace s-a mutat in Toronto si a fost prezentata producatorului Gavin Brown. Brown a selectat melodiile potrivite si a decis sa le inregistreze un demo pentru EMI Music Canada. Baietii au lansat piesa �(I Hate) Everything About You� si au semnat apoi un contract cu Jive. Brown si Three Days Grace au fost trimisi la studioul din Boston, pentru a realiza materialul ce avea sa constituie un prim album. Influentati de Kyuss si Sunny Day Real Estate, grupul a lansat �Three Days Grace� pe data de 22 iulie 2003.
În prezent, trupa este formată din Adam Gontier, Neil Sanderson, Brad Walst şi Barry Stock.

Odată cu completarea albumului omonim trupa l-a recrutat pe Barry Stock având nevoie de ajutor la chitara principală, astfel permiţându-i lui Adam frâu liber pe scenă şi în tur.[1]

Principalul single, "I Hate Everything About You" a ajuns pe locul 1 în topul US Modern Rock şi topul Mainstream Rock şi pe locul 2 în topul Canadian. Al doilea single "Just Like You" le-a dat un al doilea hit tot pe locul 1 în America şi Canada.

În 2004, Gavin Brown a câştigat un premiu Juno pentru munca sa de producţie a albumului de debut "Three Days Grace". Pe lângă asta trupa a mai fost nominalizată la categoria "New Group of the Year", pierzând în favoarea lui Billy Talent.

Pe data de 30 martie 2006, trupa a lansat primul single de pe cel de-al doilea album intitulat "Animal I Have Become", care a reuşit să ocupe poziţia I atât în topul US Modern Rock, cât şi în topul US Mainstream Rock. Albumul One-X a fost lansat pe 13 iunie 2006, clasându-se pe locul 5 în Billboard 200. În prima sa săptămână a vândut peste 78000 de exemplare.

Al doilea single, "Pain", la fel a reuşit să se claseze pe locurile I în majoritatea topurilor rock. "Never Too Late" a fost lansat ca cel de-al treilea single în aprilie 2007, ocupând pentru a treia oară prima poziţie în topurile Active Rock şi ce-a de-a cincea melodie pe locul 1 din cariera lor. Din august 2007, albumul a fost recompensat cu Platina pentru vânzări de peste 1 milion de exemplare.3DG au lansat ca cel de-al patrulea single melodia "Riot"

Desi trupa a lansat nenumarate piese
Animal I Have Become
Are You Ready
Born Like This
Burn
Drown
Everything About You
Get Out Alive
Gone Forever
Home
I Don't Wanna Know
I hate everything about you
I Hate Everything About You (Real)
In Front Of Me
It's All Over
Just Like You
Just Like You (
Let It Die
Let You Down
Like This
Never Too Late
Now or Never L
Now Or Never(
On My Own
One-X
Over And Over
Overrated
Pain
Riot
Running Away
Scared
Take Me Under L
This Is Not A Home
This Movie
Time Of Dying
Tv
Wake Up
Wake Up (acoustic)
,doar la 6 melodi s-a facut si vodeoclipuri:
1) I Hate Everything About You--http://www.youtube.com/watch?v=1t9K9rM1SVE&feature=related

2) Just Like You
http://www.youtube.com/watch?v=bmWY28ITG...re=related

3)Home--
http://www.youtube.com/watch?v=Fdu0-SX1E...re=related

4)Animal I Have Become
http://www.youtube.com/watch?v=jbHn1Pgj6...re=related

5)Pain
http://www.youtube.com/watch?v=poalTChx2...re=related


6)Never Too Late
http://www.youtube.com/watch?v=iQH668_eGzU

Parere
Well prima data am dat peste formatie in timp ce ma uitam la Blood+.Cautam niste videoclipuri cu Saya si Haji,iar la un videoclip era melodia ,,time of dying".
De atunci am inceput sa caut melodi catate d ei.Este printre prima formatie la crea mi-au placut toate piesele.
Si o sa ramana una din trupele mele preferate de rock.
So eu recomand tuturor piesele lor.
[Imagine: c2a0c0530aa349b5ea812cc0f25d1c261282427224_full.png]
Tnx nibbles:X
[Imagine: ss-sig.png]
[Imagine: ss34ef-sig.png]
In the deep darkness the only light is you.
I am lost in my dark memories and in my foolish illusions.
In my dark world full of suffering and tears you are my way to happiness.

#2
uuuuuuuuuuuuuu
My fav band
yaay ^^
Omfg they so pwn XDme loveess theemmm to the end and further \m/
Hmmm....toate melodiile sunt super tari...dar in special :
Time of dying, Never too late,I hate everything about u ,Gone forever, and Pain
Three cheers 4 em ^^

#3
Well...
canta bine in esenta,nimic de comentat, imi place cum sunt accentuate cuvintele [nu intrebati zapaceli a la Jigoku 78 ]
baietii sunt super draguti,au o atitudine faina in videoclipuri...
voce au,fani au,sustinere au,cu instrumentele se descurca...ce mai trebuie?^__^"""

melodii care imi plac de la ei...
I hate everything about you e cea mai tare...apoi ar fi Home Pain si Never too late

#4
una din trupele mele preferate,prima data am ask de la ei i hate every thing about you,apoi am inceput sa ask tot soiul d emell de la ei 4 preferatele mele sunt:three days grace,over and over,home,i hate every thing about you,burn,riot,time to don,gone forever,never too late...etc... 4

#5
oh three days grace :X datorita acestei formati am ajuns acum un rock freak
prima melodie a fost animal i have become cautam un amv cu itachi si a fost dragoste la prima vedere cu three days grace...
am devenit atat de obsedat de formatia asta incat mi-am adoptat acest nick(long story)
melodi preferate well: animal i have become(normal ) pain, never to late, let it die, running away, gone forever
[Imagine: 359k875.png]
I will fight, one more fight
Don't break down in front of me.
I will fight, one more fight
I am not the enemy.
I will try one last time
Are you listening to me?
I will fight, the last fight
I am not your enemy.

Fiction:
Memento Non Mori
Iris Infinit
Midnight Waltz
Retroversus

#6
hm... sunt tari... imi palce melodia pain.. o ador..

in general la ei imi plac versurile si negativul melodiilor, ca si trupa sunt destul de buni...la infatisare nu pot sa spun ca sunt niste splendori.. dar totusi... fata de altii.. sunt frumosi... nu sunt fana.. dar in schimb imi plac catvea melodii.. pe langa pain mai e si i hate everything all about you, over and over, riot si just like you4
[Imagine: asdsadfu.jpg]
Sank you, Valkyrja *hug*


#7
Si eu iubesc muzica celor de la Three Days Grace.
M-a initiat o colega, practic obligandu-ma sa ascult 'I hate everything about you', iar restul a venit de la sine. Am adorat-o relativ repede, apoi am cautat pe youtube cat mai multe melodii.

#8
a fost trupa mea preferata acum un an mai ales i hate everything about you -am adorat melodia asta dar din pacate din cauza celor cu care umblu am incetat sa mai ascult rock si am dat-o pe hip-hop
Dar oricum inca e trupa mea preferata de rock-i love him a lot

#9
Mie sincer chiar imi place cum canta tipii astia.
Ca melodii pref cred ca ar fi :
Never too late- era foarte nervoasa ca nu imi iesise un desen (OMG O.o am inceput sa plang din cauza asta) si cel mai bun prieten asculta muzica la casti si face: Geo, asculta asta sigur iti va placea si te va calma, si asa a si fost.
Hate everything about you- versurile chiar se potrivesc cu starile mele > <
Gone Forever- este o piesa pe care eu personal nu o pot descrie in cuvinte.. o ador :X
Si ar mai fi: Over and Over, Riot si Get Out Alive.
Hmm mnush ce ar mai fi de spus despre ei...
Sunt tari!!
Well there's a million other girls who do it just like you
Looking as innocent as possible to get to who
They want and what they like it's easy if you do it right
Well I refuse, I refuse, I refuse!

[Imagine: 365634ruvpqmirb5.png]

[Imagine: logosimple.png]


#10
e una dintre trupele mele favorite,ador vocea solistului,ritmul,absolut totul,melodiile au o semnificaţie
primul lor album nu mi s-a părut mare chestie,dar restul mi s-au părut geniale
îmi plac multe melodii de la ei,dar în special îmi plac: The good life,Animal I have become,Going down,Never too late,Just like you,Riot,Break,Pain,Hate everything about you
melodiile lor chiar ma calmează.merită nota 10 Smile
[Imagine: joker.png]
___________________________________________________
My Manga list xD




Utilizatori care citesc acest subiect:
1 Vizitator(i)