Nu ești un membru încă? Înregistrează-te acum!
Creează un cont nou  

Pe aripile vantului

#1
"Pe aripile vantului" Filmul a fost facut dupa recunoscuta carte care ii poarta acelasi nume: "Pe aripile vantului" scrise de Margaret Mitchell
Am vazut acest film cu ceva timp in urma si m-a lasat placut impresionata, mai ales finalul.

In film este vorba despre o femeie puternica Scarlett O'Hara, care locuia in tinerete la Tara si care avea sclavi pe domeniu.
Viata pe care a duso Scarlett la Tara a fost o viata frumoasa, in care avea o mare libertate, citea, cosea, ajuta in casa si mergea la petreceri.Ea avea multi pretendenti.
Un bun prieten era Ashley Wilkes, care tocmai s-a insurat cu Melanie, o verisoara de-a lui. Scarlett, care isi facuse vise sa ramana cu Ashley, a fost foarte dezamagita.
Putin mai tarziu a inceput razboiul dintre nordisti si sudisti si majoritatea barbatiilor au fost incorporati. In lipsa lor, sclavii lucrau la pamant cum puteau.
Scarlett se indragosteste fara sa isi deie seama de Rhett Butler, un configurat care de multe ori sparsese blocada si adusese marfa pentru toti sudistii.Pana la urma, Scarlett se casatoreste cu Rhett, ii naste o fetita, iar aceasta moare intr-un accident.
Suparat, Rhett o paraseste pe Scarlett, invinuind-o de moartea fiicei sale si de faptul ca inca il iubea pe Ashley.
Scarlett se intoarce la Tara cu speranta de a-l readuce inapoi pe Rhett...

(Desigur acesta este un mic rezumat pe care eu l-am facut, al filmului)

Pe mine m-a impresionat foarte mult la acest film finalul > Scarlett ramane cu speranta ca il va readuce inapoi pe Rhett....

Este un film foarte bun si foarte frumos.
Astept pareri despre film de la cei care l-au vazut...
:bye:

#2
Pe aripile vantului e un film clasica vechi foarte cunoscut 4 .
La fel si cartea bye cu acelasi nume ..
Povestea are fericiri si momente triste .
Finalul mi sa parut destul de trist au murit cateva persoane mai ales fica lui Scarlett O'Hara ...

Un clasic de nota 9'99 4

#3
Da, un film clasic, dar foarte frumos. O poveste de dragoste ce inca mai impresioneaza prin frumusetea ei - poate cea mai frumoasa poveste de dragoste a americanilor.
"Si maine e o zi" - un final frumos, perfect, pentru un film la fel de frumos.
Ce m-a impresionat pe mine cel mai mult a fost imaginea lui Scarlett pe campul de la Tara cand isi jura ca, orice s-ar intampla, ea nu va muri. Mi-a placut si m-a impresionat aceasta Scarlett precum si puterea de a trece peste toate greutatile vietii care nu au fost usoare: moartea mamei, razboiul, moartea tatalui ei, a lui Bonnie [fata ei], faptul ca Rhett a plecat etc.
Isi merita toate Oscarurile castigate ^^.

#4
filmul este putin spus superb...
este perfect!!
este un film care chiar merita toate cele 9 premii oscar:d...
m`a impresionat atat de mult incat am vorbit de el si in unu` dintre ficurile mele71:d...
ah...apropo de final, sunt sigura ca Scarlett a reusit sa`l aduca inapoi pe Rhett, ptr ca el o iubea f mult, si ptr ca de fiecare data ea il "pacalea"...stiu ca nu o suporta pe Melanie Hamilton, insa la sfarsit au devenit prietene chiar daca ea nu recunostea. viata ei ar fi fost mult mai usoara daca ar fi lasat deoparte orgoliul! si multe pers orgolioase au de invatat din filmul acesta!
cuvintele mele referitoare la acest film sunt extraordinar de multe, insa toate numai de bine. daca as spune tot ar insemna sa scriu ore`n sir...
vreau sa zic ca filmul acesta este pe locul 1 in topul meu, si am vzt foarte multe filme frumoase...
pur si simplu imi place TOT!38...
....
destiny is for losers. it's just a stupid excuse to wait for things to happen instead of making them happen.

#5
Film clasic intr-adevar. imi doresc sa citesc si cartea desi am inteles ca este oleaca plictisitoare, cred ca trebuie sa incerc s-o lecturez.
Filmul chiar a fost de exceptie, l-am vazut de cateva ori bune si mi-ar face o imensa placere sa-l revad. Chair si azi. Un film bun pur si simplu ramane in ' istorie ' si ori de cate ori l-ai revedea, nu te deranjeaza s-o mai faci odata. Mi-a placut cum a fost jucata Scarlet, desi nu stiu cum apare aceasta in carte, a fost foarte ok. Personalitatea ei ma dadea pur si simplu pe spate. Era o femeie foarte frumoasa, curtata, egoista [ oh da ] si foarte plina de sine. Narcisista sa zicem. Avea incredere in fortele proprii si vroia toti barbatii la picioarele ei, sau asta e doar parerea mea?
in fine mare i-a fost uimirea cand a vazut ca nu totul a iesit asa cum a vrut ea : )) sincer nu mi-a parut deloc rau. Mi s-a parut rautacioasa pentru acea reactie. Tipa era verisoara ei, trebuia sa aiba mai multa consideratie. Faptul ca s-a casatorit cu un alt tip m-a dat peste cap. Asta dovedeste cat de slabe sunt femeile uneori.
Ceea ce i-a dezvaluit personalitatea si mai tare a fost atunci cand tinea doliu [ din pacate si nefericire pt. ea ] pt. ca ii murise sotu' lol si ea nu putea sa se distreze din cauza asta. Era pur si simplu devastata. Oricum este un personaj ceva mai modern pentru acele timpuri si vrea sa se dezlantuie, sa fie altfel. sa invinga orice zid. Lol. si se pare ca viata ii ofera aceasta ocazie, prin acel razboi, desi se pare ca ea nu vede acest lucru ca pe un privilegiu vai - de -vai de . : )) a fost de fapt chiar tare reactia ei . si totusi, a dovedit ca este puternica. De la cusut si flirtat, a trecut la ... aa , sa zicem la ' arme ' . Da. Asa se potriveste. Este un personaj foarte interesant <3 chiar unul dintre favoritii mei [ damn I wish to read the book ].
Filmul este foarte reusit, si foarte impresionant. Pentru cine nu l-a vazut, its a MUST. Clasic de-a binelea. Grafica buna, la fel si soundtrack, avand in vedere timpurile : ) . I like it <33 its one of my favs . [ if I were tot talk about clasics . ]

#6
Un film clasic foarte frumos si care a reusit sa ofere o perspectiva a vietii din acele timpuri.
Prima data am vazut o parte din el pe Tcm si apoi l-am cautat sa il vad pe tot si cand l-am vazut m-a impresionat atat de tare incat am cautat cartea si am citit-o.
Desi filmul reuseste sa redea in mare personalitatea lui Scarlett, daca veti citit(sau poate ati citit deja cartea) veti vedea ca totusi la anumite evenimente ea are un comportament putin diferit. Este intr-adevar un personaj puternic, dar la inceput nu este decat o fata razgaiata care vrea sa atraga toata atentia barbatilor din comitat, sau oras, ce o fi, nu imi mai amintesc exact. Ea nu l-a vrut niciodata pe Ashley, acea dorinta a ei, acea "iubire" s-a nascut in momentul in care a aflat ca el se casatoreste cu Melanie. Si pentru ca el continua sa o refuze, ea continua sa il vrea si face lucruri nesabuite, cum ar fi casatoria cu fratele lui Melanie doar ca sa ii faca in ciuda lui Ashley. Si apoi cand razboiul incepe stau cu Mel numai pentru a-l vedea pe el. Toate actiunile ei sunt bazate in prima parte pe dragostea ei enorma pt cavalerul blond cu ochii albastri. Ceea ce nu spune in film este ca ea are un baiat cu fratele lui Mel si il lasa pe acesta sa fie ingrijit de dadaca ei. Continua sa fie egoista si narcisista chiar si dupa ce are un copil. Si apoi de abia atunci cand fuge la Tara i se vede cu adevarat personalitatea aceea puternica, acea dorinta de supravietuire, iar pentru catva timp Ashley cade pe planul al doilea.
Merita citita cartea pentru ca in carte anumite lucruri si aluzi sunt conturate mai bine si poti vedea transformarea lui Scarlett din o persoana narcisista si egoista intr-un supravietuitor, apoi intr-o femeie de afaceri de succes si intr-un final in cineva care si-a dat seama ca a gresit.
Exista si o continuare a aceste carti scrisa de o alta scriitoare, dar nu mai stiu cum se numeste, stiu ca numele carti este "Scarlett" si desi nu are acelasi farmec ca Margaret este totusi o carte care merita citita. Va recomand sa cititi, asta daca vreti sa vedeti o varianta a continuarii vietii lui scarlett.

#7
Am citit mai demult cartea, si saptamana trecuta am recitit-o apoi am cautat filmul . Sincer...am ramas cam dezamagita dupa ce l-am vazut . Au sarit peste multe secvente importante, si au schimbat multe scene .
Ma asteptam sa fie mai bun broken heart: .
In schimb, mi-au placut costumele si decorul...chiar au fost reusite .

#8
Desi actorul nu arata traznet, trebuie sa recunosc ca distributia a fost perfecta. Am citit si cartea si, desi majoritatea filmelor facute dupa carti bune sunt proaste, asta nu e pt ca am descoperit acelasi Rhett (care mi-a parut intotdeauna un model masculin ) si aceeasi Scarlett, frivola si incredibil de frumoasa. Da, au trecut peste cateva scene importante, dar, per total, filmul a fost foarte bun.

#9
Un film super...se spune ca este cel mai bun film din toata istoria.
Am vazut filmul acum 2 luni pe ProCinema ...o fost date ambele parti.

#10
Eu inainte de film am citit cartea si probabil de aceea spun ca mi-a placut mai mult cartea, donno :]] La un momendat ajunge sa te plictiseasca, deoarece descrie lucruri neinsemnate. Peste unele parti de genul acesta am sarit oricum :]] La momentul respectiv Pe aripile vantului se afla printre cartile mele preferate. Mi-a placut extrem de mult, personajele, actiunea, suspansul.
Iar filmul a fost si el foarte bun, bine realizat. Mi-au placut mult actorii, desi nu ii cunosc :]] Lol. Doar pe cel care a jucat in rolul lui Rhett, desi nu ii stiu numele o_O L-am mai vazut jucand in doua filme. Ceea ce mi-a placut la film a fost faptul ca actorii si-au intrat foarte bine in rol, deoarece caracterul personajelor din carte a aparut foarte clar in film, ceea ce in majoritatea filmelor nu se intampla acest lucru. Ceea ce nu mi-a placut a fost faptul ca mi s-a parut actiunea putin( poate putin mai mult ) grabita si au sarit peste multe faze importante din carte, parerea mea.
Insa si filmul merita aplauze, caci este foarte bine realizat. Ce pot sa mai spun, o poveste geniala. M-am regasit extrem de mult in Scarlett, se aseamana atat de mult cu mine.
[Imagine: tumblr_lw7j04DPq01r5ikx8o1_400_large.gif]
My mama always says that I'm cute. I don't believe her. I'm more than that !

Shake, shake that booty for Beckha !





Utilizatori care citesc acest subiect:
1 Vizitator(i)