Nu ești un membru încă? Înregistrează-te acum!
Creează un cont nou  

Sonata Arctica

#1
Sonata Arctica

[Imagine: sonataarctica_banner.jpg]

Sonata Arctica is a Finnish power metal band from the town of Kemi, originally assembled in 1995. Their later works (most notably The Days of Grays, Unia and a few tracks on Reckoning Night) contain some elements typical of progressive metal.

Tony Kakko

Vocals (1996-present)
Keyboards (1996-2001), (2003) , (Additional 2007-present)

Elias Viljanen

Guitars (2007−present)
Backing vocals (2007−present)

Marko Paasikoski

Bass guitar (2000−present)
Backing vocals (2000−present)
Guitars (1995-1997)

Tommy Portimo

Drums (1996−present)

Henrik Klingenberg
Keyboards (2003−present)
Backing vocals (2003−present)

Sonata este formatia mea preferata la momentul actual. I love that band. :X Imi place atat de mult incat am facut niste coveruri dupa melodii la pianu electric.
Some of my fav songs are: Flag in the Ground, Victoria's secret, Un opened, Still loving you, The Cage , Fullmoon... de fapt toate albumele. Albumele, aparute in ordine cronulogica, sunt: Ecliptica in 1999 , Silence in 2001, Winterheart's Guild in 2003, Reckoning Night la un an dupa Winterheart's Guild, Unia in 2007 si in anul 2009 The Days of Grays.

Voi ati ascultat aceasta formatie? Astept sa va vad parerile.
Metal was here.

[Imagine: metalsig.png]


I\'ll start to worry when I\'m dead.



#2
Aşa...nu-mi vine să cred că nu's fani Sonata pe aici O_O Este o trupă uimitoare , superbă 8 Trebuie să ascultaţi 8
So... Nu cunosc membrii trupei pentru că... ei bine, eu le ascult muzica în special :d .
Am reuşit să cumpăr toate albumele de la magazinul Muzica şi un tricou de la nu ştiu ce magazin de pe Lipscani.
AÅŸaaa...melodii favorite : Sing in silence, Deathaura, Juliet, The last amazing grays, The truth is out there, My sele, victoria's secret, Letter to Dana, Misplaced, The boy who wanted to be a puppet, Reckoning day, reckoning night... , Aint your fairytale, Flag in the ground, Shy, Draw me, Still loving you, End of this chapter, Broken, Land of free etc.
Jesus, ador toate albumele şi vocea lor este uimitoare, precum şi soundul 8 Şi totul se datorează lui Metal care mi-a zis de trupă 8
Acum , cât pot să mă oftic că am aflat că pe 14 septembrie 2009 [ parcă atât era data 39 ] Sonata Arctica a venit în România şi eu n-am ştiut : (( Cât ghinion poţi avea? >< Shit! Şi sunt slabe şanse să revină în.. "frumoasa" noastră ţară...
Anyway, chiar dacă o să vină sau nu, mie tot o să-mi placă 4
Chiar aţi putea să ascultaţi căci nu aveţi ce pierde. Cântă foarte tare 8

#3
Eh,cum sa nu fie fani ,dar le e lene sa posteze 10
Sonata Arctica...well ce pot sa spun,o trupa foarte buna ,atat din punct de vedere vocal cat si instrumental,iar viteza cu care canta e mai mult decat impresionanta(see Wolf and Raven).Ce imi place la ei e faptul ca versurile nu sunt doar niste propozitii care rimeaza ,ci transmit o poveste.
Melodii preferate : Aint your fairytale,Black Oceans ,White Pearls,Wolf and Raven
"I'm selfish, impatient and a little insecure. I make mistakes, I am out of control and at times hard to handle. But if you can't handle me at my worst, then you sure as hell don't deserve me at my best." Marylin Monroe

#4
Sonata Arctica e printre primele formaţii de power metal pe care le-am ascultat - dacă nu chiar prima - care mi-au deschis apetitul pentru alte genuri de metal în afară de heavy sau thrash.
Păi, ce pot spune, finlandezii au în general un stil de a cânta total captivant, dacă vorbim de genurile de metal, însă doar câteva formaţii sunt date spre cunoaştere unui public mai larg, din păcate [deşi, dacă nu ar fi fost aşa, nu le-aş mai fi dat de gust xDD].

Au un stil uşor de cunoscut, fie că-i vorba de instrumental sau de vocal [Tony Kakko cu siguranţă este unul din cei mai tari vocalişti evăr], însă dacă e ceva cu adevărat de remarcat la ei, acelea sunt baladele.
Albumele mele preferate sunt Ecliptica şi Winterheart's Guild, deşi nici ultimul album nu-mi displace [că doar nu l-aş purta la mare cinste pe un tricou lălâi - şi da, poate intra în calcul că celelalte tricouri erau şi mai lălâi, but nvm :'D], iar ca melodii le am pe Shy, Letter to Dana, Broken, Replica, Shamandalie, Black File, Victoria's Secret, I Want Out, FullMoon şi Kingdom for a Heart.

Btw, ILoveYuki, SA n-au fost like nevăr hard rock, mai degrabă speed metal sau progressive.

#5
Mă bucur că mai există fani Sonata pe forum. Chiar mă întrebam dacă nimeni nu prea ştie de ei.
Shuu, păăi... ascult SA de un an şi ceva, aproape doi şi de atunci au devenit formaţia mea preferată.
Prima dată, parcă, am ascultat Flag in the ground şi, ţin minte, că eram obsedat de ea. De la pasiunea pentru melodia aia am ajuns să ascult din ce în ce mai multe câtece.
Tony Kakko are o voce extraordinară şi nu cred că am mai ascultat un câtăreţ cu o voce aşa de faină. Sau poate că au fost câţiva, dar nu foarte mulţi.
Metal was here.

[Imagine: metalsig.png]


I\'ll start to worry when I\'m dead.



#6
Mă plimbam prin forumu ăsta, gândindu-mă la ce topic să mai postez 24 și acum mi-am adus aminte de Sonata Arctica.
Acum un an și ceva, poate chiar mai mult, am descoperit trupa. În perioada aceea am ascultat-o destul de mult și o adoram, dar la un moment dat, nu știu de ce, m-am cam oprit s-o ascult. Oricum, pot spune că e o trupă foarte bună și melodia mea favorită este Shy... ce n-aș da să învăț s-o cânt la chitară 21 am încercat odată, dar nu mi-a ieșit mare lucru xD. Îmi mai plac foarte mult Tallulah, Broken, Replica... și nu știu, mai au multe melodii foarte bune!

Mie îmi plac la nebunie baladele și trupa asta are cateva foarte grozave. Dacă dau drumu la Ipod ( dar care săracu e mort xD ), cred că am să găsesc că voi găsi niște melodii de-ale lor pe acolo. Nu le-am șters, fiindcă mai ascultam uneori o melodie-doua de la Sonata Arctica. Și de ce să le fi șters? Doar sunt minunate ~<3 plus că ador vocea lui Tony Kakko. Trupa e genială, reușește cu ușurință să transmită un mesaj, i-am văzut cântând live pe internet ( ce n-aș da să merg la un concert de-al lor! ) și sunt foarte buni pe scenă. ^^
Don't deny our r2Ï€.
[Imagine: ri935j.png]




#7
Sonata Arctica fans? La asta nu ma asteptam. E o surpriza placuta. Pai eu am inceput sa ascult Sonata Arctica iarna asta. Stiam de dueturile lui Tony Kakko cu Nightwish (Beauty and the beast si Astral romance) si mi-a placut destul de mult vocea lui, asa ca am inceput sa ascult melodii ale trupei sale. Cred ca prima de care am dat a fost "Paid in full" or something, iar apoi au urmat altele si altele si asa am devenit fan. Melodiile mele preferate sunt : For the sake of revenge, Shy, Letter to dana, Full moon si Last drop falls.
Tenderest touch leaves the darkest of marks,
And the kindest of kisses break the hardest of hearts
~Florence + The Machine


#8
Sonata Arctica a fost prima formaţie rock pe care am ascultat-o...Acum vreo 2 ani. De ce? Pentru că vărul meu era rocker...şi am auzit la el o melodie, de la Sonata Arctica...i-am zis că mi-a plăcut şi de ziua mea mi-a dat pe un DVD toată discografia lor. :X ... A, melodia care am auzit-o a fost San Sebastian...Acum imi place si Shy, Replica, Shamandalie, Wolf and Raven [cântă atât de repede! :O] etc...


#9
Omg, tipii astia sunt mai mult decat buni!!!

Desi sunt epici, profunzimea cu care se implica e uimitoare. Atunci cand ii ascult ma opresc din respirat, savurand versurile, lasand muzica sa-mi curga prin vene.

Fara indoiala, e una din cele mai bune formatii ever!
*My favourite song is Misery. It's so damn perfect.
destiny is for losers. it's just a stupid excuse to wait for things to happen instead of making them happen.

#10
Sonata Artica.
Ză best band in ză world. Logic. Jesus, îi ascult de un an - sau doi - cu aproximaţie şi sincer să fiu, îi ador. Vocea solistului e epică, nici nu comentez la solo-urile de chitară, or smth. Şi trebuie să recunoaştem că au melodii foarte bune, aş minţi ca un fraaaier dacă aş zice că nu cântă bine.
Deci. Adevărul este că SA sunt o trupă epică, cu melodii epice şi voci epice. Totul la ei e epic. * ce ciudat a sunat asta ._.' *
Bun, trecând peste partea penibilă. Hm, cântecele preferate ar fi : Full Moon, Shy , Still Loving You; Paid in Full ş.a.
[Imagine: Skate_Signatur_by_nineeO.png]

Skate or die.




Utilizatori care citesc acest subiect:
1 Vizitator(i)