Nu ești un membru încă? Înregistrează-te acum!
Creează un cont nou  

Seeds of anxiety

#1
Pentru cine vrea sa citeasca o manga horror buna, recomand Seeds of anxiety. E practic o colectie de mai multe micropovesti cu... fantome. Spun micropovesti pentru ca sunt unele care au doar 2 pagini si general sunt extrem de scurte. Nu au cine stie ce povesti fascinante, cine stie ce grafica ce sa iti ia ochii, dar iti induc cu siguranta o atmosfera speciala.
Le-am citit aseara, pe intuneric si cu un fundal sonor adecvat si m-au trecut niste fiori... mi se facuse pielea gaina si mi se ridicase tot parul de pe mana. Eu zic sa o incercati.. se citeste foarte usor. In jumatate de ora terminati cu ea!

#2
Teehi am citit-o si eu atunci *scratches chin* Well, cand mi-ai spus ca sunt scurte ma gandeam ca e o poveste de capitol, nu 4-5 xD, iar primul capitol mi s-a parut slab. BUUUUT it got better ^w^
M-a amuzat la culme aia cu knock knock, deschide tipul si la usa un zombie thing care zice: oops, wrong house. T'was goddamned hilarious xD
Cred ca cea mai marcanta povestioara a fost cea cu tipa calcata de masina. Desi nu avea nimic horror in sensul de ghosts n ghools in ea, totusi m-a lasat masca. Arata intr-o oarecare masura cat de scurta poate fi viata umana si cat de usor poate fi curmata. It's like dunno-intr-o clipa traversa, n she smiled to the camera, then she get's crushed by the car. Chiar si acum ma trec fiorii.
Last story was good too, cea spusa de mangaka, bout the pool ghost he couldn't see, i mean it looked cree~py
Bottom line-mangaul e bun. Chit ca nu are strop de gore in el, reuseste sa-ti dea fiori. Chiar daca la inceput nu pare cine stie ce, pe masura ce avansezi cu lectura incepe sa-ti dea fiori, mai ales ca trateaza frica din diferite puncte de vedere. I mean, sunt atatea aspecte ale paranormalului acolo, incat hell, macar unul tre' sa-ti dea fiori. Unele dintre ele nici macar nu pot fi numite paranormale-ca cea cu tipa calcata de masina sau cea cu semnul de circulatie. Sunt pur si simplu lucruri ce starnesc teama, fara a avea cine stie ce explicatie de genul vine moroiu' si te trage de picioare. Sunt lucruri ce isi au originea in subconstientul nostru
So yeah, if ure looking for a good scare, do read it. It's quite neat ^w^

#3
I second that! Nu m-as fi gandit niciodata ca o astfel de manga, practic fara violenta, poate fi atat de infricosatoare.
Dupa mine, se adreseaza mai mult imaginatiei decat simtului vizual. Ok, in alte manga-uri horror vezi monstrii terifianti, cadavre sfartecate si asa mai departe. Aici nu o sa vezi asa ceva. Te sperie insa straniul prezentat intre acele pagini.
Un chip bizar ce apare pe usa unei toalete, fantome care te privesc pe fereastra... sunt lucruri care fac oarecum parte din cotidian si care se pot intmpla oricand.
Ceea ce m-a impresionat insa cel mai tare e ca aproape nici un "monstru"/creatura/fantoma nu arata infricosator. No long and sharp fangs, no claws, no nothing. Just as a weird appearance.

#4
Aici nu o sa vezi asa ceva. Te sperie insa straniul prezentat intre acele pagini.
Un chip bizar ce apare pe usa unei toalete, fantome care te privesc pe fereastra... sunt lucruri care fac oarecum parte din cotidian si care se pot intmpla oricand.

ryuu:Editeaza postul, ca este spam. Asta cred ca e a doua avertizare la sectiunea asta...



Subiecte de discuție similare...
Subiect: Autor Răspunsuri: Vizite: Ultimul răspuns
  7 Seeds Cristina_ 0 2.366 17-05-2012, 05:56 PM
Ultimul răspuns: Cristina_


Utilizatori care citesc acest subiect:
1 Vizitator(i)