Nu ești un membru încă? Înregistrează-te acum!
Creează un cont nou  

Full Metal Panic!

#13
Sa zicem ca o iau pe intrebari, creierul meu isi face shutdown pe bucati la ora asta si putine procese revin in operare dupa reboot.

1. Ce parere ai despre FMP?

Este unul din anime-urile canonice, cele pe care le urmaresti exact la inceputul calatoriei, pentru a prinde gustul. Si nu, nu scriu asta cu vreo conotatie negativa, chiar contrariul, cred ca daca mai multi tineri ar incepe cu ceva light, cu o doza de umor destul de inteligent si un concept desprins de constantele clisee, am avea mai multi fani.

Un mercenar serios, destul de constipat si clar crescut sub influente militare, este desemnat sa protejeze o eleva de liceu de teroristi si in general oameni rai. Se adevereste ca tipa este mai mult decat pare, si apoi toata povestea incepe sa se rostogoleasca asemeni unui covor impins din varful unui deal, descoperindu-se implicarea organizatiei Mithril, a celorlaltor personaje si e piesei de rezistenta: roboti gigantici si scene de lupta care merita toti banii dati pe CGI. Pe langa asta se serveste o salata de romantism tipic de liceu si ai reteta ideala.

Mai ai nevoie de popcorn si ceva de baut si totul e bine.

Inca nu am apucat sa vizionez The Second Raid, pentru ca am uitat de fiecare data cand mi-am propus. In schimb am trecut prin Fumoffu, care e un fel de poveste alternativa ce include doar acele parti ale scenariului care te fac sa-ti doresti sa fi avut o vezica de fier, ca untul fierbinte prin cutit (sau era invers?). Sper ca imi prindeti aluzia. Adica zau, intalnesti orice in acest sezon incepand de la arme bacteriologice pana la concursuri de flirt, sa nu mai mentionez incapabilitatea lui Sousuke de a se integra in lumea normala, chestie care face tot hazul.
In rest, grafica la fel de buna ca in seria anterioara si aceleasi personaje pe care le iubim.
Mi-au placut mult opening-urile si mi s-au parut hilare si personajele secundare nou introduse. A fost un sezon, desi cam scurt, genial, fabulos, mirobolant. Ati prins idea.

2. Kaname VS Tessa

Desi ii ador numele lui Tessa, o prefer mai mult pe Kaname, pentru ca de fire sunt mai tomboy, chiar daca am momentele mele de feminitate. Are o personalitate care te loveste in fata, atat la propriu cat si la figurat, are incredere in sine, creeaza situatii amuzante, dar in acelasi timp e serioasa, hotarata si iubitoare.

3. Tessa VS Mao

Mao, pentru atitudinea pe care o are, prezenta putin aburita de alcool, farmecul ei, umorul si faptul ca simti ca e o tipa deja matura si experimentata. Tessa e mult prea copilaroasa si timida, e prea perfecta in stereotipul asiatic de tipa cuminte, clonata din Einstein, care detine si un corp de invidiat. Pe deasupra mai e si comandant al intregului submarin.

4. Care este personajul preferat?

Kurtz, Weber! Tipul blond, atractiv, air-headed si mai goofy, care mereu incearca sa le spioneze pe fete in situatii mai... excitante. Even though when s**t gets serious, you can count on him to headshot the mofo'.
[Imagine: sigforme.png]


probabil n-ai primit niciodata
telegramele mele sau poate
nu credeai ca e vital cand
lumea mea se descompunea
in ceasuri si goluri
de mine

au imbatranit in cadente
si sentimentele mele
sub greutatea
atator vieti netraite...


Clicky



Răspunsuri în acest subiect
Full Metal Panic! - de hikari marina - 13-11-2007, 10:28 PM
RE: Full Metal Panic! - de ShyLie - 14-04-2008, 10:23 PM
RE: Full Metal Panic! - de DarK - 03-08-2008, 12:31 PM
RE: Full Metal Panic! - de Sadic_Soul - 03-08-2008, 12:46 PM
RE: Full Metal Panic! - de Maria Kurenai - 03-09-2008, 09:22 AM
RE: Full Metal Panic! - de Lye - 03-10-2008, 12:50 AM
RE: Full Metal Panic! - de Topaz - 02-12-2008, 10:56 AM
RE: Full Metal Panic! - de Crazy~Tenshi - 22-06-2010, 10:06 PM
RE: Full Metal Panic! - de Kashim - 24-08-2010, 03:46 PM
RE: Full Metal Panic! - de Kurinkita - 29-01-2011, 07:25 PM
RE: Full Metal Panic! - de Liar - 29-12-2011, 02:20 PM
RE: Full Metal Panic! - de Lia - 25-01-2012, 07:14 AM
RE: Full Metal Panic! - de MajinCloud - 25-04-2012, 02:09 PM
RE: Full Metal Panic! - de Michee - 29-12-2012, 07:58 PM
RE: Full Metal Panic! - de hiimera - 05-01-2014, 03:15 PM
RE: Full Metal Panic! - de DeDal N. - 09-07-2014, 02:49 PM
RE: Full Metal Panic! - de wolfie - 20-03-2016, 02:29 AM


Utilizatori care citesc acest subiect:
1 Vizitator(i)