Nu ești un membru încă? Înregistrează-te acum!
Creează un cont nou  

[+18] I don't give a f*ck

#3
God a trecut mult de cand nu am mai postat ceva, fie el si un comentariu. Bun, mi s-a trezit spiritul critic acum la ora asta asa ca o sa spun fix ce gandesc. Te rog sa nu mi-o iei in nume de rau, sau personal....intentia mea nu e de a te jigni pe tine sau lucrarea ta, ci pur si simplu imi exprim o parere, dupa care te-ai putea ghida pe viitor...bineinteles, daca consideri ca e cazul.
Asaaa....ei nu stiu de ce, dar am impresia ca e primul tau fic....sau in orice caz, ca esti relativ noua in acest domeniu. O sa incep deci pe puncte.
*Titlul nu ma deranjeaza neaparat, dar nici prea multe nu-mi spune. In momentul in care te apuci sa scri, incerca sa nu pui un titlu imediat....scrie mai intai cateva capitole...incearca sa-ti faci o imagine generica a tot ceea ce vrei sa exprimi in scris. Ai sa vezi ca dupa ceva timp ideile o sa ti se schimbe, iar titlul nu va mai fi chiar potrivit. In fine, daca vei decide totusi sa pastrezi titlul asta, te rog, te implor....scrie tot cuvatul, sau un sinonim mai "cuminte".... Steluta aia ma enerveaza.. Si nici nu da bine. :)
* Actunea... e grabita, rau. In timp ce citeam aveam impresia ca alerg....atat de tare, incat nici nu mai stiam prin ce oras am ajuns. Uite, cand scrii un fic...o nuvela , un roman, orice la persoana intai e foarte greu pentru ca intotdeauna trebuie sa dai o mie de detalii, trebuie sa exprimi starile personajului tau, si lumea asa cum se reflecta in ochii lui. Ideea capitolului nu era plecarea ei din Dubai, ci faptul ca ea a ajuns la Londra . Tocmai de aceea tot acest capitol mi s-a parut oarecum de umplutura , desi daca l-ai fi studiat putin, daca ai fi pus accentul pe trairile personajului tau, pe relatiile ei cu iubitul, respectiv prietena, am fi discutat despre o cu totul alta chestie. Nu cred ca e necesar sa-ti mai spun ca e si foarte scurt. Stiu ca atunci cand scri ti se pare colosal, dar asta e doar din cauza ca te concentrezi sa-ti exprimi ideile in scris asa cum apar in capul tau. Totusi, daca ai fi detaliat tot ce ti-am spus eu mai sus...ai fi avut un capitol de o lungime acceptabila.
* Ideea...din punctul meu de vedere e un usor cliseu. Nu stiu de ce, dar am impresia ca mai intalnit-o de cateva ori. Si culmea era tot cu Sakurica....asa ca ma astept ca in viitorul apropiat sa apara si un Sasukel, ca atia se tin unul dupa altul ca si Cl de Na. In fine, nu asta ma intereseaza....ador ideile cliseice, care pot fi transformate in povesti originale...totul depinde de cum ai sa continui, asa ca ai grija putin aici.
Acestea fiind spuse, realizez ca esti inca la inceput si mai ai multe lucruri de descoperit. Sfatul meu e sa nu ai retineri... Citeste cat de mult poti, joaca-te cu imaginatia ta, cu realitatea ta si gaseste-ti inspiraia. Iti urez mult succes :*.
P.S. Sper ca nu te-ai suparat.... E critica constructiva
P.S.2. Eu nu comentez des, dar si cand o fac nu ma mai opresc.
[Imagine: geishao.jpg]

O.o'Destinul lucreaza prin amanunte'o.O





Răspunsuri în acest subiect
I don't give a f*ck - de Super S - 21-07-2015, 11:36 PM
RE: I don't give a f*ck - de TLDR - 25-07-2015, 02:29 PM
RE: I don't give a f*ck - de mady - 18-01-2016, 04:03 AM


Utilizatori care citesc acest subiect:
1 Vizitator(i)