Nu ești un membru încă? Înregistrează-te acum!
Creează un cont nou  

[+18] Moving "yzily" through life

#1
Stiu ca am zis ca nu am deloc talent la scris,dar mai fac o incercare :P
Este o poveste in stilul meu,putina fictiune,putina realitate,fiecare capitol va fi facut dupa evenimentele care le-oi trai in ziua respectiva. Sooo.... da,povestea nu e scrisa toata,nici macar nu am o idee prea clara cum sa fie,dar nu ma omorati,promit ca-mi dau silinta:P.
Atrag atentia de la inceput ca va contine limbaj dur si obscen,asa ca sa nu aud plangeri ulterioare. Acestea fiind spuse iata primul capitol(sper sa intelegeti ceva din ce e acolo :P)


*** Capitolul 1. Intalnirea versus Mandria ***


Can`t stay in one place /
Keep moving like a bullet train....
Refrenul imi suna in cap si ma mai calma un pic. O sa intarzii! Nu pot sa cred! Iar! Fir-ar... aceasi problema in fiecare dimineata.
Si masina asta nenorocita nu mai vine.Pff,am si eu limita mea la nervi.
-Ce faci papusica,pe aici,asa devreme?aud un glas infect in spatele meu.
-In primul rand,papusica-i ma-ta si in al doilea rand cine mortii tai si de ce p*la mea te freaca pe tine grija de ce fac eu p-aici?
-Auzi fa,cine te-a-nvatat sa vorbesti asa? Stai ca-ti arat eu...
Il vad cum se repede spre mine si ma pregatesc psihic pentru lovitura.Stiu sigur ca o s-o incasez,da` nici el nu scapa! Jur!
In secunda urmatoare,totul a luat-o razna-n jurul meu. Aud un scrasnet de roti,vad o umbra neagra,alunecand prin stanga mea si simt o aroma care ma ameteste pe loc. Si toate astea intr-o singura clipa. Pfoai!!
Imi scutur capul si incerc sa ies din starea de gurka fioros,in care eram si...si ma bufneste un ras isteric,cand vad ce se-ntampla in fata mea.
-Te amuzi?
-Yeah! Cum dracu sa n-o fac? Stai asa! Sa-i fac o poza scarbei. Haha,ce fata ai paduchiosule,iti sta bine atarnat de stalp.
-Daca ai terminat,eu zic sa mergem. Unii mai trebuie sa si munceasca.
-Ha?!..aaa... Tu esti soferul. Mda,ai dreptate, hai s-om mere,da` poate esti dragut sa-mi deschizi si mie o usa...?
-Poti sa stai in fata cu mine.
-Sau lasa! Imi deschizi? Te rog?!
-Oh~ cata politete! Cum as putea sa refuz asa o cerere politicoasa?! Dar inca n-am auzit nici un "merci" amarat.
-Pentru?!
-Tocmai ti-am salvat,aaaa, ziua,sa-i zicem.
-Asta s-o crezi tu! N-ai facut nimic altceva decat ai reparat o situatie!
-??...Adica?
-Daca nu intarziai ca un nesimtit,nu trebuia sa ma uite Dumnezeu in statia asta nenorocita si nici n-aveam parte de javra aia,de care ma puteam ocupa si singura,apropo de asta. So... mai usor cu multumirile.
-Esti fantastica!
-Mersi,da` stiam. Acu` misca-ti curu`,ca am intarziat infiorator.
Ma urc in autobuz fara sa-i mai arunc nici o privire,desii ii simt clocoteala din suflet si dezamagirea din ochi.
Acum ca m-am mai linistit un pic,incep sa-l studiez usurel,sa nu se prinda.
Oglinda imi intoarce o imagine de vis.Pe moment sunt putin derutata si nu reusesc sa-mi dau seama daca e adevarat ce vad sau iar confund visul cu realitatea?Oare de ce nu am observat asta cand eram jos,langa el?
Are o fata atat de frumoasa,un ten curat,doar o umbra de barba,trasaturi bine definite,un par scurt si intunecat iar ochii...ochii nici nu pot sa-i descriu prea bine,un gri deschis sau un cristal fumuriu sau ceva din ambele. Abia acum ii observ cercelul din urechea dreapta si tatuajele de pe brate. Isi arunca o privire obosita in oglinda, si-si aprinde o tigara, iar eu stau si ma gandesc de ce dracu am golul asta in stomac si gargauni-n cap.
M-am inrosit. Sigur am facut-o,cand m-am uitat la el cum trage adanc din tigara. Ah,nemernicul m-a vazut si se amuza copios. Javra! Javra el,proasta eu! Facem pereche buna.
Fac eforturi sa ma concentrez pe vocea lui Bocelli si sa-l ignor. Reusesc. Cred. Sper.
In fine,cobor,dau sa plec,dar ceva ma intoarce din drum,constiinta mea afurisita!!
-Hey printule,merci ca m-ai salvat. Totusi,data viitoare ia-ti calul alb si mantia cu tine,sa fie treaba ca la carte.
-Mai rar scorpie ca tine! exclama el,cu putina admiratie in glas.
-Da,si asta stiam. Cam duci lipsa de idei originale,mister tatoo.
-Hm...poate...
-Poate ce? Poate data viitoare? Nu prea cred! Orasul e destul de mare,suficient pentru a ne pazii unu de altu. Sayonara,my dear.
-Poate data viitoare gasesti un leac pentru limba ta veninoasa!
Plec nepasatoare,facand un gest de lehamite,dar in mod ciudat,in loc sa ma simt relaxata,asa cum vroiam sa par,eu... de fapt sunt dezamagita si golul din suflet s-a marit iar singuratatea si regretul aproape ca ma doboara. Ce dracu am? Doar nu ma asteptam sa se intample altceva,nu? N-avea rost. Nu cu cineva ca el. La pariu ca n-are nici opt clase,degeaba e frumos daca e gaunos,nu?
Pffff,ce rau am ajuns.Sa vorbesc singura pe drum. Am clatinat din cap si m-am afundat si mai mult in ceata calda.
Moving like the speed of sound
      Feet can`t keep on the ground
                        Can`t stay in one place
                              Keep moving like a bullet train...



Răspunsuri în acest subiect
Moving "yzily" through life - de yzyy - 19-08-2014, 05:34 PM
RE: Moving "yzily" through life - de ohaio_angel - 21-08-2014, 02:27 PM
RE: Moving "yzily" through life - de yzyy - 23-08-2014, 11:01 AM
RE: Moving "yzily" through life - de yzyy - 18-09-2014, 07:42 PM
RE: Moving "yzily" through life - de yzyy - 28-09-2014, 12:42 AM
RE: Moving "yzily" through life - de ohaio_angel - 15-11-2014, 11:44 PM
RE: Moving "yzily" through life - de yzyy - 28-12-2014, 12:41 PM
RE: Moving "yzily" through life - de Erina Ozaki - 01-10-2020, 07:21 PM


Utilizatori care citesc acest subiect:
2 Vizitator(i)