Nu ești un membru încă? Înregistrează-te acum!
Creează un cont nou  

Bacalaureat

#6
La ce materii dati si, in special in cazul materiei la alegere, de ce ati ales sau doriti sa alegeti respectiva materie?

Pai, pe vremea mea se dadeau 6 materii in sesiune... nu doar 3 cum e acum.
Au fost: romana - scris si oral; mate - scris; info - scris; geogravarza - scris. De ce am ales asa? Fiind profil mate-info... mi se pare decent ce am ales. As fi putut sa dau fizica in loc de info (avand in vedere ca am avut cate un prof/profa aproape in fiecare an si ca am inceput cu Pascal in a noua ca asa erau oamenii destepti atunci si am continuat cu C++ urmatorii ani deci o varza totala), dar am vazut ca problemele de fizica erau mult peste nivelul obisnuit la clasa asa ca... am zis pas. Puteam alege sport sau istorie parca in loc de geogravarza, dar... mai bine asa.

Ce parere aveti despre cum este organizat si structurat bacalaureatul si programa sa? Ce ati face altfel sau ce alte probe ati dori sa fie posibile?

Mai, bacul a devenit un examen mult prea usor! Adica, iei o culegere de mate intr-o vara si te uiti la cum se rezolva problemele si daca ai inteles mecanismul poti face mii de probleme cu diverse variante. Si iei bacul simplu de tot. Apoi, iei o carte de comentarii... o tocesti si ai partea de eseu asigurata la lucrare. Si la geografie iei o culegere cu teste si daca ti le-ai insusit esti perfect! Eu dadusem geogra si la capacitate deci aveam o baza si doar mi-am reamintit chestii.

Din pacate, nici nu poti cere unui elev trecut prin sistemul de educatie romanesc sa fie altfel la bac. De fapt, noi ne cam strofocam sa bifam anumite chestii! Ca asa cere sistemul. Sa iei note mari la toate materiile... sa ai media mare la bac ca sa intri la facultate!

De exemplu, presa facea misto ca s-a introdus textul argumentativ la bac. Cum sa-i ceri unui copil sa stie sa argumenteze o chestie complicata? Adevarat, dar... totusi sa stie sa-si argumenteze o parere ar fi util. Din pacate si aici e o mare problema: am vazut niste ore de pregatire televizata pentru bac. Si cand am auzit ce-i indemna femeia aia pe elevi mi-a venit sa-mi dau pumni. Cica: bifati niste expresii... fiindca alea caracterizeza argumentatia.Poftim? Daca le-am folosit pe alea am o argumentatie? Chestia asta cu bifatul lucrurilor e o meteahna a sistemului. Baza unei argumentatii nu sunt expresiile alea pe care zicea distinsa doamna sa le bifam, ci o corelare a cunostintelor acumulate cu un sistem de gandire bazat pe logica invatata in clasa a noua. Degeaba se doreste o abordare interdisciplinara daca proful de romana e doar un ins care toceste comentarii si le expune elevilor aceleasi comentarii. Expresiile unei specifice vin cu de la sine putere, nu e nevoie sa le constientizezi daca tu chiar cunosti limba romana. Nu trebuie sa le bifezi. Le folosesti oricum daca tu chiar argumentezi ceva! Ca mersul pe bicicleta.

Pe de alta parte e greu sa evaluezi o argumentare bazata pe gusturi si nu pe fapte concrete. Judecatile de valoare pot diferi de la individ la individ. De asta, respingerea parintilor si elevilor fata de chestiile noi. Fiindca ele destabilizeaza ideea de bifat chestii cu care e obisnuit elevul. El stie ca face niste chestii simple si viitorul ii e asigurat!

Si de fapt, pana la urma asta e menirea scolii. Sa invete insul sa accepte ideea ca el nu trebuie decat sa bifeze niste chestii si o sa fie fericit. Nu-l invata sa fie om, ci ins integrat perfect in societate care munceste de la 9 la 23 doua zile pe saptamana cu o zi libera, ia salariul ala... fara sa se intrebe de productivitatea lui... de optiuni... de alte chestii. Sa accepte ca daca lumea e pe fb si el tre sa fie acolo... sa adere la o majoritate fiindca asa se face.

De asta, bacul cu jdemiile de noutati aduse nu e nici foarte drept. Pe de o parte elevul invata sa spunem vreo 2 ani cu sistemul de bifat niste chestii. Apoi, in al treilea vine un ministru si spune... hai sa bifam de fapt altceva... sa para ca facem o program interdisciplinara. Apoi, vine in anul de bac si... i se spune ca de fapt chestiile pe care le stie el sunt cam depasite. Deci ce facem? Hai la toceala! La invatat sa bifam alte chestii ca vine bacul! Nu poti sa-i ceri unui elev sa faca masina, daca l-ai invatat 4 ani sa faca biciclete. LOL.

Pe de alta parte, exista o alta problema. Ajung la liceu tot felul de semi-analfabeti. Care la examenul de capacitate au luat 2. Astia n-or sa inteleaga in veci ce e aia o primitiva de gradul 3. Eu am avut o problema cu modul in care mi s-a explicat in liceu criteriul de convergenta cu epsilon. Cand auzeam expresia de indata ce... ce rahat inseamna asta? De indata ce?!!! M-am uitat pe net si... am vazut o explicatie in engleza si atunci mi-a picat fisa. Intelegeam eu ideea, dar... de indata ce aparea expresia asta ma seca si nu puteam sa inteleg de ce sa zic asa de fiecare data cand ma refer la epsilon ala. La bac problemele de vin din ce in ce mai simple. Un singur set de probleme. La baza. Si nici pe alea nu le pot rezolva unii. Desi ar trebui sa fie simplu. Fiindca ei nu gandesc logic exercitiul. Nu aplica o metoda. Nici macar atat nu inteleg. Sa aplice o metoda!!!! Ei doar tocesc. Bifeaza lucruri. Asta fiindca nu au tinut pasul cu noile cunostinte. Daca ai toate metodele cunoscute in clasele anterioare... e usor sa-ti insusesti noi idei. Dar daca nu stii impartirea... e greu sa extragi radical.

Si uite asa o materie care ar fi trebuit sa fie simpla se complica. Mai vine si ridicarea standardului excesiv cateodata: din ce auzisem eu la fizica in anul meu de bac... in legatura cu precedentul: la fizica problemele erau deosebit de grele. De nivel olipmic. Sau ceva. Or, nu ai cum sa faci asta!... decat daca vrei doar olimpici la fizica. Care or sa fie foarte putini. OK. Deci m-am dus pe info. LOL. Care era un fel de mate... doar ca pe computer.

Credeti ca este atat de greu pe cat vor sa il faca sa para titlurile pompoase de la stiri si panica generala cu privire la, sa zicem, rezultatele dezastruoase ale simularilor?

Pai, mie mi se pare ca bacul devine din ce in ce mai simplu. Si mai standard. Accesibil unei minti capabile sa asimileze fara discernamant. Nu inteleg de ce simularile si chiar bacul din ultimii ani... au fost... examene ratate de multi.

Cat despre cei care dati anul asta la fel ca mine... Cum stati cu pregatirea? Cum vi s-au parut simularile si de care proba va e mai tare teama?

Eu bacul nu l-am pregatit in niciun fel. Adica, doar venind la scoala in timpul liceului si invatand lucrurile ce mi se predau. Cel mai tare mi-era teama de franceza, dar au fost de treaba profele de la bac. LOL. N-au vrut sa-mi strice zecele luat cu o zi in urma la limba romana oral.
[Imagine: F3GHuiy.png]
You Know Nothing
I'm such a LESBIAN! LOL
#seeuspacecowboys #seeuspacecowgirls #2071



Răspunsuri în acest subiect
Bacalaureat - de DreamGirl - 27-03-2014, 09:45 PM
RE: Bacalaureat - de Romania - 28-03-2014, 07:38 PM
RE: Bacalaureat - de DreamGirl - 29-03-2014, 10:50 PM
RE: Bacalaureat - de Romania - 30-03-2014, 03:46 AM
RE: Bacalaureat - de Persephone - 07-02-2015, 05:38 PM
RE: Bacalaureat - de TLDR - 12-02-2016, 08:35 AM

Subiecte de discuție similare...
Subiect: Autor Răspunsuri: Vizite: Ultimul răspuns
  Bacalaureat 2011 Miss Serenity 1 2.964 02-07-2011, 07:44 PM
Ultimul răspuns: Tan
  Bacalaureat - Limba & Literatura Romana Ke$ha 0 3.651 11-11-2010, 05:12 PM
Ultimul răspuns: Ke$ha


Utilizatori care citesc acest subiect:
1 Vizitator(i)