Nu ești un membru încă? Înregistrează-te acum!
Creează un cont nou  

Bacalaureat

#2
Meh, BAC-ul e un mare fas, multa agitatie pentru nimic. Singurul sau merit este ca iti ofera acces la studii universitate, dar in rest este egal cu zero. Niciun angajator nu ii va pasa ca ai fost un tocilar notoriu pentru a te pregati pentru aceste examene si ca ai avut 10 pe linie...voi si parintii veti fi singurii mandri de acest lucru, restul nici nu vor baga de seama....daca vei face facultate si o vei termina angajatorul se va uita numai la foaia matricola a acesteia si la media de absolvire, cateodata nici atat.....diploma de BAC e umplutura.

Desigur, poate ca vor fi unii care vor spune ca media conteaza pentru admiterea la facultate in tara sau in strainatate, dar facultatiile serioase de la noi recurg la un examen separat ce conteaza 100% pentru nota de la admitere, putine mai ofera si o pondere de maxim 25% a mediei de la BAC. Cele care sunt pe dosar sunt in genul Spiru Haret si sunt sigur ca poti intra acolo cu orice nota de promovare a "examenului de maturitate" cum mai este el numit. La cele din strainatate, intr-adevar unele tin destul de mult la aceasta nota, dar de exemplu universitatile din tarile nordice sunt destul de tolerante si te primesc chiar cu 7.

So, nota nu conteaza prea mult din punctul meu de vedere, important este sa-l promovezi cum poti si dupa la facultate sa te tii ca lumea de treaba, deoarece acolo chiar va trebui sa te remarci si sa te implici in cat mai multe activitati pentru a prinde experienta pentru viitorul tau job, nu sa freci menta ca in liceu. Iar pentru asta zic eu ca nu este deloc greu sa iei un 5, indiferent cat de greu ar da, oricine il poate lua cu un minim de efort, deoarece Partea I la toate probele este de cultura generala aproape, iar din Partea II si III, daca faci macar primul subpunct (care de cele mai multe ori consta in a utiliza o formula direct sau a spune in ce gen se incadreaza un text) esti deja trecut.

Prin urmare, relaxati-va si nu dramatizati inutil, ci bucurati-va inca de adoloscenta, deoarece dupa acest hop lucrurile vor deveni extrem de serioase, acesta va fi cel mai usor examen pe care il veti mai da.
[Imagine: tumblr_static_tumblr_static_dilvsoojho0sgwoc0s4s.png]

"What's wrong isn't me, what's wrong is the world!"



Răspunsuri în acest subiect
Bacalaureat - de DreamGirl - 27-03-2014, 09:45 PM
RE: Bacalaureat - de Romania - 28-03-2014, 07:38 PM
RE: Bacalaureat - de DreamGirl - 29-03-2014, 10:50 PM
RE: Bacalaureat - de Romania - 30-03-2014, 03:46 AM
RE: Bacalaureat - de Persephone - 07-02-2015, 05:38 PM
RE: Bacalaureat - de TLDR - 12-02-2016, 08:35 AM

Subiecte de discuție similare...
Subiect: Autor Răspunsuri: Vizite: Ultimul răspuns
  Bacalaureat 2011 Miss Serenity 1 2.976 02-07-2011, 07:44 PM
Ultimul răspuns: Tan
  Bacalaureat - Limba & Literatura Romana Ke$ha 0 3.660 11-11-2010, 05:12 PM
Ultimul răspuns: Ke$ha


Utilizatori care citesc acest subiect:
1 Vizitator(i)