Nu ești un membru încă? Înregistrează-te acum!
Creează un cont nou  

On Vision!

#4
Salut, asa ca am ajuns acasa si am si eu timp de internet, sa pun poze, sa postez... si alte chesti 4

In primul rand, multumesc ohaio, ma bucur ca iti plac pozele, fiecare om are un alt gust in poze, dar cu toti stim in mare parte ce arata bine, asa ca ma bucur de complimente dar si de critici.

A 2-a poza a fost facuta de pe munte, de asa pare ca e din elicopter.
Iar cea u cuplul care se saruta am facuto noaptea, ca sa faci efectul ala trebuie doar sa ai o lumina in spate (aici lumina de la vitrinele magazinelor) care sa dea contur la personaje, ajuta si faptul ca ploua, iar asfaltul stralucea putin, iar ca pare ca ceata ai avut dreptate
e din cauza ca e focalizat pe ei. Am folosit aici nikon 35mm f1.8, de care e nevoie sa captureze lumina ambientala.

o/ Lia!

Ca sa iti raspund... hmmm ... pai de incepator, un nikon d90 si obiectiv nikon 50mm f1.8. Depinde ce poze faci, dar daca faci portrete,
pentru inceput atat e mai mult decat ai nevoie. Daca faci macro iati obectiv macro, daca vrei landscape iati ceva wide (gen 17-70mm)
daca faci stockshot cred ca 35mm 1.8 ii bun. Nah depinde de nevoi. Eu am inceput cu un canon 450d si canon 50mm f.18 cu care
am facut poze uimitoare, care si acum sunt pe site la mine. Cred ca cel mai important lucru e sa inveti sa lucrezi pe manual... full manual
(nu si manual focus, doar single focus point), si sa tragin in raw, nu jpg. Si instaleaza lightroom 21

anyway daca vrei underwater,... iati camera underwater 21
[Imagine: demon-hunter2.gif]



Răspunsuri în acest subiect
On Vision! - de Ramoran - 30-07-2013, 02:04 PM
RE: On Vision! - de ohaio_angel - 21-08-2013, 06:46 PM
RE: On Vision! - de Lia - 25-08-2013, 08:30 PM
RE: On Vision! - de Ramoran - 16-09-2013, 10:30 PM


Utilizatori care citesc acest subiect:
1 Vizitator(i)