Nu ești un membru încă? Înregistrează-te acum!
Creează un cont nou  

Shipboard life

#1
Um, daca tot am fost in vreo cel putin 10 tari in ultimile 2 luni si din moment ce sunt persoana care a initiat aceasta sectiune ma gandeam ca e timpul sa imi deschid propriul thread unde o sa scriu diverse lucruri despre locurile in care am fost. Si o sa incerc sa ma tin de update-uri de fiecare data cand imi permit sa frec menta la net.

Sa o luam cu inceputul:

Lucrez pe Equinox, un vas de croaziera apartinand de Celebrity Cruises, in caz ca va ntrebati de numarul tarilor. La fiecare doua saptamani avem acelasi itinerariu asa ca in functie de program am timp liber in porturi. Cunostiintele mele sunt mai mult sau mai putin extensive, dar pot oferi locuri interesante de vazut, localuri ieftine si bune pentru luat pranzul, locuri de distractie, chestii de evitat (nu cumparati nimic de pe strada in Napoli!, v-ati putea alege cu niste caramizi super scumpe) etc.

De Miami nu pot spune prea multe ca nu am avut timp sa ma plimb; don't expect sky scrapers, only the Sunny Isles part of it has them, and generally it's not much to fuss about. Can't say much about Orlando either. Mai incolo cand o sa ma intorc ca lumea vom vorbi despre atat de faimoasa SUA.

Cozumel, Mexico, a fost prima oprire, iar primul lucru observat e ca in general plajele lor au un nisip fin si feeling-ul generale e diferit de cel mediteranean. Pe aceeasi nota e un loc genial de mers la scufundari sau de vizitat, avand in vedere templele azteci. In rest, bere ieftina si daca mi-as fi adus aminte localul unde am fost, puteam sa va zic si de unde puteti pisca net gratis.

Costa Maya, Mexico, daca nu ma insel e mai mult o chestie de genul iesi din port si localurile amenajate pe propriul risc, asa ca am stat la plaja si am urmarit oamenii inotand cu delfinii, chestie care te cam costa in jur la 200 de dolari. Bere, soare, suveniruri, daca vrei mai mult faci un booking cu shore excursions sau te duci la diving.

Costa Rica, suveniruri scumpe pentru cei ce nu se risca sa iasa din port si in general desi un loc pictoresque (cum naiba se traduce), e destul de periculos. A se observa gardienii de la iesirea din port, toti au arme de asalt. O sa incerc sa iau un tur data viitoare.

Barbados. Un singur cuvant: Boat Yard! E cam localul si plaja unde toata lumea se duce si in general nu prea ai ce face deca sta la soare si freca menta, alternand cu bere/tequila/cocktailuri, inot, scufundari si in general mai mult frecat menta cu prietenii.

Cred ca astea ar fi primele destinatii unde am avut timp sa cobor, and whatnot. As fi spus mai multe despre oameni si locuri in sine, dar las asta pe alt data.

O sa vorbesc mai incolo de Dominica (insula caraibiana, nu tara), St. Thomas, St. Marteen si trec apoi la obisnuita, dar familiara Europa.
[Imagine: sigforme.png]


probabil n-ai primit niciodata
telegramele mele sau poate
nu credeai ca e vital cand
lumea mea se descompunea
in ceasuri si goluri
de mine

au imbatranit in cadente
si sentimentele mele
sub greutatea
atator vieti netraite...


Clicky



Răspunsuri în acest subiect
Shipboard life - de Lia - 29-05-2013, 05:48 PM
RE: Shipboard life - de kalona - 29-08-2013, 10:47 AM
RE: Shipboard life - de Lia - 29-08-2013, 08:07 PM
RE: Shipboard life - de kalona - 03-09-2013, 11:36 AM
RE: Shipboard life - de Lia - 03-09-2013, 02:19 PM
RE: Shipboard life - de Lia - 03-09-2013, 02:54 PM
RE: Shipboard life - de kalona - 04-09-2013, 07:43 PM
RE: Shipboard life - de Lia - 21-09-2013, 12:30 PM
RE: Shipboard life - de kalona - 30-09-2013, 09:08 PM
RE: Shipboard life - de Lia - 30-10-2013, 07:35 PM
RE: Shipboard life - de kalona - 19-12-2013, 11:24 PM


Utilizatori care citesc acest subiect:
2 Vizitator(i)