Nu ești un membru încă? Înregistrează-te acum!
Creează un cont nou  

Steins;Gate

#2
Serios? Nimeni? Serios? That's sad, man.

Personal consider Steins;Gate unul dintre anime-urile cel mai bine realizate din ultimii ani. Da, seria a inceput lent si e posibil ca multi sa se fi plictisit din cauza asta, dar parerea mea e ca primele 12 episoade au fost bine gandite si lungite pe buna dreptate, mai ales pentru ca se dorea sublinierea ideii de cauza-efect; altfel totul s-ar fi intamplat mult prea repede si n-ar fi avut sens.

Ce mi-a placut cel mai mult la acest anime e faptul ca se baza pe idea de time machines si time travel; I'm a sucker for wibbly wobbly, timey wimey stuff. Also, evenimentele se succed logic si desi primul episod pare putin ambiguu, se revine la el si se eplica totul pe parcurs.

Ironia e alt element care face Steins;Gate interesant. Pe tot parcursul anime-ului Okabe si-a inventat un ater ego numit Hououin Kyouma, care se voia a fi un mad scientist urmarit de o organizatie secreta. Mai tarziu, SERN preia caracteristicile organizatiei fantoma de care se ascundea Kyouma, devenind principalul antagonist. Didn't expect that now did you, mr. mad scientist?

In ceea ce priveste relatiile dintre personaje, prefer modul in care Okabe interactioneaza cu Mayuri, cum isi face intotdeauna griji pentru ea si cum sufera atunci cand o pierde... de careva ori. They have a stronger bond since they're childhood friends. Melodrama? f**k it, so what? Totally worth it. 4

El Psy Congroo!
[Imagine: sdfbnm.png]

Despite your best efforts, people are going to be hurt when it's time for them to be hurt.
~ Haruki Murakami~



Răspunsuri în acest subiect
Steins;Gate - de Trix - 09-04-2013, 10:51 AM
RE: Steins;Gate - de Agrona - 13-08-2013, 05:42 PM


Utilizatori care citesc acest subiect:
1 Vizitator(i)