Nu ești un membru încă? Înregistrează-te acum!
Creează un cont nou  

Generatia cu cheia la gat | Generatia actuala

#31
Totusi nu e un subiect de cearta. Haideti sa nu ne suparam unii pe altii ca nu are rost, nu putem schimba faptul ca generatia asta e asa cum e. Si propriile exemple ale fiecaruia, cel putin in fata pustanilor despre care e vorba, ar fi mult mai putin interesante ca... nu stiu, ce a mai facut X (,,vedeta'' din Cancan). Inca de la inceput am mers pe principiul pe care a mers si Trix. Niciun copil nu se naste invatat si nu isi poate forma o perspectiva mai ampla daca e tinut de catre parinti intr-un mediu inchis ermetic si nu se discuta cu el, nu i se explica ce e bine si ce e rau; si stim foarte bine ca unii, daca nu chiar multi parinti din vremurile astea prefera sa-si ,,arunce'' copilul in fata unui ecran, sa se uite sau sa joace toate prostiile, fiindca e mai comod si mai sigur asa decat sa il lase pe afara sa se joace si sa capete putina experienta in a socializa, in a face fata anumitor situatii si asa mai departe. Ca deh, pericole, tentatii, decat sa il educam sa le tina piept, mai bine il ferim cum e mai comfortabil.

Arya, e foarte bine ca ai fost un copil norocos si ai capatat pana la acea varsta istetimea necesara sa distingi intre ceea ce vroia mama ta si cum era mai bine pentru tine. Dar nu toti copiii au norocul asta. Daca iei o fetita de 3 ani, o tii toata ziua in hainute frumoase, o inveti la calculator sa se joace sau sa stea pe mess si nu stai de vorba cu ea, nu are cum sa priveasca in afara cutiei in care se afla decat foarte greu, poate chiar printr-un miracol.

Daca nu dau vina pe copii, ci mai mult pe parinti, nu inseamna ca ii si sustin. Si pe mine ma enerveaza sa vad pustoaice de 13 ani cu poze cu decoltee, tigari si statusuri gen ,,fac ce vreau, nu dau nimanui socoteala'' (da, chiar am un specimen de genul, pe facebook), dar si mai nervoasa sunt pe mama ei - fiindca am cunoscut-o personal - care efectiv isi lasa fetitele sa ii vorbeasca cum doresc (uneori si urat), le da bani daca ii cer, etc. Ea e mult mai vinovata, cel putin asa consider.

Chiar daca e cam devreme sa ma gandesc la asta, am stat si eu si m-am gandit ca ma voi teme sa fac copii in 8-10 ani, pentru ca tehnologia va fi foarte avansata, copiii vor fi probabil mai rau decat sunt acum, si nu am cum sa le interzic eu sa nu foloseasca PC-ul sau sa nu le dau macar un telefon. Alea vor fi vremurile, si stiti cum e cu tinerii si interzisul, fac tocmai ce nu vrea parintele sa faca. Dar m-am gandit si la o solutie, asa cum ziceai si tu, voi vedea ce inclinatii au inca de mici si ii voi indruma in acel domeniu (poate le va placea muzica, poate sportul, poate miscarea in aer liber, drumetiile). Daca fac ceea ce isi doresc si sunt sustinuti moral, nu numai financiar, vor fi prea ocupati pentru a-si mai petrece ore in sir pe site-uri de socializare sau jocuri inutile, si vor avea o gandire mai de ansamblu. Pana sa stau minute, ore, zile sa le dezvolt gandirea si sa le explic ce e bine si ce e rau, mai intai voi avea grija sa ii tin ocupati in mod util ca sa nu apuce sa prinda acest ,,virus''.
Asta sperand ca va fi si o situatie materiala adecvata.
[Imagine: ls.jpg]



Răspunsuri în acest subiect
RE: Generatia cu cheia la gat | Generatia actuala - de Fata cu par de foc - 06-09-2012, 01:07 AM


Utilizatori care citesc acest subiect:
1 Vizitator(i)