Nu ești un membru încă? Înregistrează-te acum!
Creează un cont nou  

NAMBRI: Big bang [privat]

#1
ooc: NAMBRI este acronimul pentru North American Molecular Biochemistry Research Institute, locul unde Solaine isi petrece majoritatea timpul scufundata in cercetari.

bic: Noptile nedormite petrecute in incercarea de a secventia un segment problematic al genomului demonic incepeau sa-si arate consecintele pe fata lui Solaine, in cearcanele adanci si ochii impaienjeniti asortati cu cocul pe jumatate prins din care ieseau fire de par salbatice. Notitele holografice stateau suspendate in fata ei de ore intregi fara sa ii ofere o lumina in misterul pe care incerca sa il rezolve. Descoperise de curand o legatura genetica intre ADN-ul uman si cel demonic, rezultate din niste teste produse cu ajutorul colaborarii cu specimene preluate chiar din corpul ei, fapt ce a dus la excluzia personala din orice alt proiect ce se desfasura simultan, desi la discretie, avand in vedere ca se folosea de resursele Institutului fara aprobare.

Dupa cateva minute bune petrecute in continuare in fata proiectorului, decise ca e timpul sa ia o pauza. Ofta gandindu-se la vacanta pe care o avusese in urma cu mult timp impreuna cu Meissa, osciland intre episoadele in care isi petreceau serile discutand pe terasa unei cafenele, de virusologie si genetica, si diminetile in care ea pleca de nebuna la scufundari, in cautarea unei lumi subacvatice care sa ii satisfaca apetitul de cunoastere.

Iesi din transa in momentul in care pe ecranul proiectorului observa o luminita rosie ce stralucea intermitent. Atinse panoul platformei usor si raspunse la videocall. Zambi autentic in momentul in care realiza cine o putea contacta la ora aceea dubioasa a noptii.

'Buna, Dr. Thabit, cu ce prilej am onoarea unei convorbiri la patru dimineata?' mormai ea obosita, dar pe un ton cald si primitor.

ooc: Niska, you're next. /hug Scuze ca nu am scris asa de mult, inca ma chinui sa ma obisnuiesc cu scrisul in romana.
[Imagine: sigforme.png]


probabil n-ai primit niciodata
telegramele mele sau poate
nu credeai ca e vital cand
lumea mea se descompunea
in ceasuri si goluri
de mine

au imbatranit in cadente
si sentimentele mele
sub greutatea
atator vieti netraite...


Clicky



Răspunsuri în acest subiect
NAMBRI: Big bang [privat] - de Lia - 08-08-2012, 01:30 AM
RE: NAMBRI: Big bang [privat] - de Niska - 08-08-2012, 08:58 PM
RE: NAMBRI: Big bang [privat] - de Lia - 10-08-2012, 01:54 AM
RE: NAMBRI: Big bang [privat] - de Lia - 08-09-2012, 02:31 AM

Subiecte de discuție similare...
Subiect: Autor Răspunsuri: Vizite: Ultimul răspuns
  II. Curtea Consiliului: Probleme. [privat]. Niska 0 1.923 03-08-2012, 11:15 PM
Ultimul răspuns: Niska
  I. Parcul vechi: Jocul. [privat]. Niska 8 5.100 03-08-2012, 06:12 PM
Ultimul răspuns: Niska


Utilizatori care citesc acest subiect:
2 Vizitator(i)