Nu ești un membru încă? Înregistrează-te acum!
Creează un cont nou  

Howl's Moving Castle

#4
Ar trebui sa-mi fie rusine ca nu am vazut filmul decat vara asta, cand el a aparut in 2004. Rusine! Si-ar trebui sa-mi mai fie rusine si pentru ca de asta vara de cand l-am vazut nu am binevoit sa trec pe la topic sa-mi las si eu umila parere. De doua ori rusine!

Auzisem de mult de el, de pe la prieteni sau citisem pe vreun forum dar daca as fi intrebare de ce mi-a luat atata timp sa-l vad nu as sti ce sa raspund. Mereu promit ca ma apuc de cate-un anime sau ca vad nu stiu ce film, dar ajung sa le vizionez muuuult timp dupa. It seems like old habits die hard...

Ce mi-a sarit in ochi prima data cand am vazut afisul a fost, inevitabil, grafica. Atat de multe culori vii, personaje incredibil de bine conturate si peisaje realiste care m-au facut sa ma intreb daca ma uit cu adevarat la un film animat sau nu. Apoi, cand am auzit coloana sonora, m-am simtit ca si cand as fi avut miere in urechi. <3 Sa nu mai vorbim de poveste care, desi nu e neaparat originala, fiind vorba de o poveste de dragoste dintre o fiinta umana si o creatura magica, a reusit sa ma tina cu servetelele in mana si cu plapuma in gura in cele doua ore de vizionat. Si da, si eu am inceput sa plang la final.

Personajele au toate povestile lor, pasiunile, temerile si frustrarile lor si am ajuns sa ma indragostesc imediat de ele (pana si de Witch of the Waste, in mod surprinzator); au ceva ce le face sa para placute si dragalase (in special Howl si Calcifer).

Miyazaki are un talent in a nascoci scenarii captivante si interesante si in a induce privitorului sentimentele personajelor lui. Reuseste cumva sa te faca sa tii la personajele lui si sa traiesti aceleasi drame sau aceleasi clipe fericite ca si ele. El creeaza lumi de basm care te incurajeaza sa-ti lasi imaginatia sa zboare, indiferent de varsta, si asta place tuturor.

Recomaaaaand cu toata caldura de care sunt capabila How's Moving Castle, ca si celelalte filme pe care si-a pus Miyazaki amprenta. 4
[Imagine: sdfbnm.png]

Despite your best efforts, people are going to be hurt when it's time for them to be hurt.
~ Haruki Murakami~



Răspunsuri în acest subiect
Howl's Moving Castle - de MajinCloud - 04-08-2012, 06:07 PM
RE: Howl's Moving Castle - de yuehan - 04-08-2012, 09:39 PM
RE: Howl's Moving Castle - de Niska - 05-08-2012, 11:10 PM
RE: Howl's Moving Castle - de Agrona - 14-10-2012, 04:15 PM
RE: Howl's Moving Castle - de DeDal N. - 28-01-2014, 09:52 PM
RE: Howl's Moving Castle - de Syryus - 29-05-2014, 08:39 PM
RE: Howl's Moving Castle - de Romania - 29-05-2014, 10:15 PM


Utilizatori care citesc acest subiect:
2 Vizitator(i)