Nu ești un membru încă? Înregistrează-te acum!
Creează un cont nou  

Team Medical Dragon

#1
[Imagine: 30027l.jpg]

Am decis sa va mai donez un articol....

Aceasta manga este cu dedicatie... spun asta pentru ca nu am mai vazut asa ceva, si o recomand cu toata inima unor oameni.

Dar, inainte de a merge pe burta asupra revizuirii, cred ca voi da un ... uh ... "usor" introducere alungita despre aceasta manga Echipa Medicala Dragon.

Cei care spun "Vreau sa fiu doctor, ca sa salvez vieti" se vor insela amarnic si mai ales vor da cu capul in sistemul politic medical.

"Team Medical Dragon" este un seinen japoneze despre ingrijiri medicale, coruptie, faima, si chesti politice. Ea a fost scris de Akira Nagai si apoi tras de Taro Nogizaka, sub supraveghere medicala de catre Mie Yoshinuma. Acesta a fost adaptat in doua filme dramatice Iryu, Iryu 2, si Iryu 3.


Team Medical Dragon a fost o experienta foarte diferit pentru mine, mai ales ca mereu imi parea a fi un bun job (nu vorbesc de salariu) daca erai medic. Am folosit acest manga pentru a fi un observator bun cand va fi vorba despre sistemul nostru medical.

Si, oh, ho ho, a venit aici Echipa Medicala Dragon, o experienta de relansare care m-am decis sa fac cel mai mare sacrificiu (4L pepsi T, 2 shaorme, 5 batoane ciocolata, 1kg cirese + banane, si desigur 1 ora pe buda) toate astea doar intr-o singura noapte... READ MORE[posturi unite]
Povestea ar fi cam asa ceva... Dr. Katou este o femeie ambitioasa, care urmareste sa revolutioneze sistemul medicale corupt si ineficient japonez, de a deveni un profesor intr-un spital de predare. Ea recurge la un chirurg rebel, dr. Asada Ryuutarou, sa o ajute cu activitate de cercetare pe care o va catapulta la un profesor (care doreste faima). Cu toate acestea, refuzul de a se conforma la acelasi sistem, Asada va face un plan unde doreste sa distruga acea coruptie, pe langa faptul ca el va sacrifica toata echipa.
Katou este pregatita sa faca orice, inclusiv merge impreuna cu sistemul, in scopul de a-si atinge obiectivul final, dar ea incepe sa se intrebe daca nu cumva a mers prea departe in actiunile sale.



Răspunsuri în acest subiect
Team Medical Dragon - de Miauti - 07-05-2012, 12:19 AM
RE: Team Medical Dragon - de Cristina_ - 07-05-2012, 09:05 PM
RE: Team Medical Dragon - de Miauti - 12-05-2012, 09:33 AM


Utilizatori care citesc acest subiect:
1 Vizitator(i)