Nu ești un membru încă? Înregistrează-te acum!
Creează un cont nou  

Pink Floyd

#1
[Imagine: pinkfloydpic.gif]
Pink Floyd
Format în 1964 de către Roger Waters, Nick Mason și Richard Wright, pianist, grupul Pink Floyd are inițial diverse nume (Sigma 6, The Meggadeaths, The Screaming Abdabs, The Abdabs, T-Set)avându-l în componență într-o fază anterioară a grupului pe Juliette Gale la voce și pe chitaristul de jazz Bob Klose, însă își definitivează numele la venirea lui Syd Barret în 1966 prin combinația prenumelor a doi interpreți de blues: Pink Anderson și Floyd Council.
Desigur, detaliile istorice sunt plictisitoare, așa că o să încerc să trec cât mai succint prin ele:
Primul disc apărut, "The Piper At The Gates Of Dawn" (1968), ocupă locul 3 în topul britanic. Pe acest album Barrett își pune amprenta și astfel stilul muzical adoptat de Pink Floyd în perioada în care Syd Barret încă făcea parte din trupă este catalogat ca "Psihedelic". Din cauza problemelor cu drogurilor, Barrett pleacă în 1969 din trupă, în locul său rămânând David Gilmour (care în 1968 intrase în trupă alături de Barret).
Din 1969 până în 1994 Pink Floyd produce mai multe albume studio("A Saucerful Of Secrets", "Atom Heart Mother", "Meddle", "The Dark Side of the Moon", "Wish You Were Here", "Animals", "The Wall", "The Final Cut", "The Division Bell") cât și live ("Ummagumma", "Delicate Sound of Thunder", "Pulse", "Is There Anybody Out There? The Wall Live"). Tot în această perioadă, o parte din membri părăresc trupa - Richard Wright în 1979, Roger Waters în 1985.

Pe 2 iulie 2005, Roger Waters, David Gilmour, Nick Mason, și Rick Wright se reunesc pentru un spectacol în cadrul concertelor Live 8. Cu toate acestea, zvonul unei posibile reuniuni este dezmințit.

Mi s-a părut foarte ciudat că nu era niciun thread deschis cu Pink Floyd.
Cine i-a ascultat ? Cui i-a plăcut ? Cui nu i-a plăcut ? Albumul favorit ? Melodia favorită ? Membrul favorit, poate?

Și, ca o curiozitate personală, a văzut cineva The Wall (filmul) și dacă da, cum i-a plăcut? Personal, The Wall este unul din filmele mele preferate.

(Voi răspunde întrebărilor cu altă ocazie. De altfel, o să revin cu edituri când îmi voi aminti detalii mai interesante).
[Imagine: sig3a.jpg]





Răspunsuri în acest subiect
Pink Floyd - de Utlaning - 01-02-2012, 06:42 PM
RE: Pink Floyd - de andraportocala - 01-02-2012, 09:33 PM
RE: Pink Floyd - de Schimodie - 02-02-2012, 01:06 AM
RE: Pink Floyd - de Utlaning - 02-02-2012, 06:31 PM
RE: Pink Floyd - de gabijhabi - 03-08-2012, 10:21 PM
RE: Pink Floyd - de Peppers - 04-11-2012, 06:11 PM


Utilizatori care citesc acest subiect:
1 Vizitator(i)