Nu ești un membru încă? Înregistrează-te acum!
Creează un cont nou  

Vot - luna iunie

#3
As vrea sa ma fi abtinut sa nu fi trecut pe aici, dar cum tentatia e prea mare, ma depaseste si pe mine.

Desenul numarul unu: arata ca o reprezentare feminista a lui Anubis. Neh, nu e de rau, imi place,ma face sa ma simt mandra, doar ca desi nu vad extrem de multe greseli tehnice [desigur sunt chestii minuscule de care nu o sa ma iau], ceva ma deranjeaza, oare pentru ca e prea simplist? Ideea generala e redata intr-un mod prea direct, fara nici o meticulozitate care sa o scoata in evidenta. Tehnic, well e aproape flawless, si probabil de aceea sare si mai tare in ochi lipsa oricarui alt detaliu. Reprezinta tema, insa ii fura din farmec...
[Ca nota i-as da un 9/10, ca detalii tehnice, ca desen in sine.]

Desenul numarul doi din cate observ e singurul care a abordat o alta dimensiune a zeitatilor, si imi place, e indraznet. Ma intriga, ma face sa gandesc, imi place partea de constelatie [daca asta e, sau sunt singura care vede asa ceva- aici referindu-ma strict la gemenii aia.] In schimb, si din pacate, observ in partea dreapta jos un detaliu care nu stiu daca sa imi placa sau nu; nestiind cat de relevant e pentru lucrare ca un tot. Eu il vad ca un detaliu care [my pov ]nu isi are rostul.
[Ca nota 8/10, tot ca realizare tehnica.]

Desenul numarul trei. Nu stiu daca sa fiu stupefiata sau nu. De ce? Pai tema mi se pare cel mai bine redata aici desi tehnic...ma frapeaza anumite detalii [mai mult sau mai putin din perspectiva tehnica] intr-un mod cat se poate de negativ. Nu intelegeam ideea apei, asta inainte sa il vad pe Ra si sarpele...dar partea de respectare a legendei nu schimba cu nimic faptul ca nu imi place sarpele. Dar -si aici e un mare dar- imi place ideea de invaluire, e absolut o eclipsare totala a fiecarui detaliu tehnic, pentru ca modul in care e simbolizata noaptea e izbitor.Tipa, again, imi place, e elementul cel mai sesizabil din intregul desen, si de asemenea si pasiunea pe care o pune in ceea ce face- desi intr-o oarecare masura poate parea lipsita de expresivitate, o papusa a noptii invaluita in mantia intunericului. Sarpele totusi, imi aduce a un ananas, iar luna a banana. Ciudat, si poate chiar abstract.
[Ca nota 8/10, mai mult pentru modul de reprezentare al ideii decat pentru realizare tehnica.]

Desenul numarul patru: in general nu critic chestii pe care nu le disting dar ceva aici mi se pare strigator la cer. Incerc sa imi dau seama cine e cel din stanga Memphian Ptah sau Throth, dar cred ca asta depaseste pana si cunostiintele mele in materie de zeitati. No intention of being mean, dar la primul contact vizual cu desenul creierul meu incepuse sa zbiere "aia e reproducere in masa? ", iar animalutele alea de pe fundal? Sunt dragute, absolut adorabile, dar cel din dreapta arata ca Rudolf, renul Mosului. So, desenul da, respecta tema in intregime, oarecum, insa ca detalii tehnice, e extrem de mult de munca la "tremuratul" ala, lipsa de precizie in folosirea creionului, and so on.
[Sunt indecisa in acordarea unei note aici. O sa zic un 7/10, dar e unul extrem de chinuit.]

Hm in final, desi ochiul imi spune ceva creierul imi spune altceva, votul meu merge catre desenul numarul trei.

Ma opresc aici...I might have been a little mean but criticism may not be agreeable, but it is necessary. It fulfills the same function as pain in the human body. It calls attention to an unhealthy state of things.
Strangers have the best candies
[Imagine: 9B19F2F8D024899728F06BF94F09CF3B.gif]
Out of my mind...back in 5 minutes.




Răspunsuri în acest subiect
Vot - luna iunie - de candy_cane - 18-06-2011, 09:44 PM
RE: Vot - luna iunie - de Allison - 19-06-2011, 02:42 AM
RE: Vot - luna iunie - de Chlo - 19-06-2011, 11:43 AM
RE: Vot - luna iunie - de candy_cane - 19-06-2011, 11:52 AM
RE: Vot - luna iunie - de yaoi maniac - 19-06-2011, 12:51 PM
RE: Vot - luna iunie - de Casandra - 21-06-2011, 06:41 PM
RE: Vot - luna iunie - de Mel.C - 21-06-2011, 07:01 PM
RE: Vot - luna iunie - de Candy_Girl_Love. - 21-06-2011, 07:37 PM
RE: Vot - luna iunie - de candy_cane - 21-06-2011, 10:26 PM
RE: Vot - luna iunie - de candy_cane - 04-07-2011, 04:29 PM

Subiecte de discuție similare...
Subiect: Autor Răspunsuri: Vizite: Ultimul răspuns
  DOTM - IUNIE - VOT Daria v2 5 5.502 30-06-2012, 02:40 PM
Ultimul răspuns: Daria v2
  Concurs - luna iunie candy_cane 11 6.919 18-06-2011, 09:30 PM
Ultimul răspuns: candy_cane


Utilizatori care citesc acest subiect:
1 Vizitator(i)