Nu ești un membru încă? Înregistrează-te acum!
Creează un cont nou  

Anime vs Realitate

#19
Prefer realitatea, pentru ca este cu mult mai intensa decat fictiunea, decat niste imagini sau niste cuvinte scrise. Realitatea este propria ta poveste, o poti schimba sau abandona, tu alegi firul actiunii, chiar daca nu a fost un drum inconjurat de iarba verde de la bun inceput, intr-un punct va trebui sa alegi calea ce urmeaza, bazandu-te pe experienta si cunostintele acumulate, capacitatea de a pune in balanta niste informatii, senzatii, perceptii. Viata reala e poate mai brutala (ok, facem comparatie cu animurile normale nu Ghost in the Shell, Code Geass sau AoT 21 ) dar 4 ore de plimbare zilnica te improspateaza intr-un mod mult mai placut decat 4 ore zilnice de calculator cu orice fel de manga sau anime in fata (ok, nu si daca esti in mijlocul desertului si supus regimului Talibanilor; sau in China intr-una din zilele cu smoguri; sau prin Japonia dupa un cutremur si un tsunami; sau dupa vreun bombardament; sau evreu in vremea lui Hitler; sau sclav in vremea lui... erm... oricand inainte de 1800... lols, well, damn xD ok, ok, fiction and reality are equally good. Daca oamenii care au ales sa actioneze si sa omoare mii de oameni ar fi ales sa citeasca ceva frumos si sa se gandeasca ce fain ar fi daca s-ar face ingineri la NASA sa ajungem prin alte locuri, it would have been friggin better maybe? no?). Realitatea e compusa si din nevoia de relaxare si visare, sa te gandesti si la alte posibilitati... (e necesar! cum altfel au ajuns pasarile sa zboare, daca nu dorindu-si sa faca asta, prin indivizii de acum milioane de ani ce au inceput procesul evolutiv in acesta directie? 10 ori noi suntem oameni, facem treburi dinastea mai rapid, nu? oh well, we sure wish).

Este bine de retinut totusi ca, uneori lucrurile pe care le consideram noi finctiune, unii oameni sunt perfect capabili sa le creeze sau manuiasca, si primprejur exista o groaza de oameni cu diverse daruri, nemediatizati bineinteles (poate doar ocazional de NatGeo : ))) din diverse motive care tin de ego-ul si gandurile mai putin pozitive de pe lume ^^

Eu zic ca sunt frumoase si idelurile reprezentate in manga si anime-uri si scrieri in general. Sunt tot produsul mintii oamenilor pana la urma, care reverbereaza si in sufletul nostru (si pe acestea le facem populare). Nu o sa devenim acum Air-benders si nici nu vom zbura pe dragoni prea curand si probabil ca nici cu baghete magice cu par de unicorn nu ne alegem, dar cu siguranta ca daca cineva isi doreste, poate sa transforme sa zicem o relatie in ceva super fain si lipsit de minciuni (fie si fiindca atunci cand era mic a fost supus unui material frumos scris/desenat/regizat care prezenta o relatie idealizata) in loc sa-si trateze partenerul ca pe o jucarie sau sa-si bata joc.


Ca in Japonia s-au legalizat casatoriile cu pesonaje anime, ei... I'm gonna have a moment of silence. Crazy-monkey-emoticon-215 (those ppl bring the question of this thread to a whole new level! dar sa fim seriosi, daca vi s-ar da ocazia, nu v-ati alege ca un personaj favorit de pe nicaieri sa devina realitate? And I mean, gratis, pentru ca in sfarsit karma s-a plictisit sa-ti tot poarte pica si sa vada cum te descurci cu ceva prea bune ca sa fie adevarat? : )) Sa mergeti cu el/ea pe strada si sa-l invatati aspecte ale societatii actuale, sau sa fie deja versat personajul in treaba asta, dupa preferinta? Can there possibly be anyone on this Planet who would say no? 71 ) Si asta spune mulre lucruri despre ceea ce suntem cu adevarat ca oameni: cu totii ne dorim ceva mai bun, deep there, nobody is born bad, and yet what's twisting us at some point?
[Imagine: tumblr_n2r6g6d0RN1qdpo2no1_500.gif]



Răspunsuri în acest subiect
Anime vs Realitate - de Eclair. - 17-04-2011, 01:14 PM
RE: Anime vs Realitate - de DeDal N. - 17-04-2011, 02:02 PM
RE: Anime vs Realitate - de Teh - 17-04-2011, 03:32 PM
RE: Anime vs Realitate - de Eclair. - 17-04-2011, 03:41 PM
RE: Anime vs Realitate - de Teh - 18-04-2011, 10:27 AM
RE: Anime vs Realitate - de History - 17-04-2011, 04:16 PM
RE: Anime vs Realitate - de Eclair. - 17-04-2011, 04:39 PM
RE: Anime vs Realitate - de Kiririn - 17-04-2011, 04:45 PM
RE: Anime vs Realitate - de Ichigo. - 17-04-2011, 05:35 PM
RE: Anime vs Realitate - de Kashim - 17-04-2011, 07:04 PM
RE: Anime vs Realitate - de Rose ^^ - 17-04-2011, 08:35 PM
RE: Anime vs Realitate - de Wunderbar - 18-04-2011, 07:09 AM
RE: Anime vs Realitate - de Ekkaterinna - 25-04-2011, 08:47 PM
RE: Anime vs Realitate - de Juneko - 04-05-2011, 11:54 AM
RE: Anime vs Realitate - de Aly - 05-10-2011, 04:40 PM
RE: Anime vs Realitate - de Wunderbar - 06-05-2012, 06:44 AM
RE: Anime vs Realitate - de yaoi maniac - 06-05-2012, 12:11 PM
RE: Anime vs Realitate - de Rain - 10-05-2012, 12:10 AM
RE: Anime vs Realitate - de Ki'rin - 23-02-2015, 02:28 AM


Utilizatori care citesc acest subiect:
2 Vizitator(i)