Nu ești un membru încă? Înregistrează-te acum!
Creează un cont nou  

Duel Celeste vs Larisa :x

#5
[b][i]

Lucrarea 1

Dorinta razbunarii

Capitolul I
Intr-un oras vechi venise o fata cu gandul la razbunare . Ea era bruneta cu parul drept si suvite rosii , ochii ii avea asemenea safirelor , cu privirea scanteietoare ii privea pe aproape toti cu dusmanie , numele ei era Julieta . Dorinta de razbunarea o avea de la 9 ani cand toata familia ei a ars sub privirile ei , dar nu mai putea face nimic deoarece a incremenit vazand focul . De 7 ani are in minte infatisarea criminalului , incearca sa il gaseasca si sa il faca sa plateasca pentru crima facuta . A cautat ani intregi , si nu se va opri din cautari pana cand infractolul o sa plateasca pentru pentru moartea familiei sale .
A facut cativa pasi pana in clasa ei dar se opri brusc . A auzit un zgomot puternic care venea din directi opuse . A iesit din liceu cu ghiozdanul in mana si imediat a vazut pe o gladire o persoana care striga dupa ajutor . Fugi sa o ajute , a aruncat din mana ghiozdanul si urca rapid scarile . Ochii i se facura rosii ca rubinele . Se uita in jur dar nu era nimeni , era o ceata deasa pe cladire .
-Cine e acolo ? Am auzit pe cineva aici ! Arata-te !
Strigase in continu dar nimic , nimeni nu ii raspundea . Ce a vazut ea nu era in imaginatia ei , era realitatea . Nu stie ce a fost acolo , dar avea incredere in ce vazuse si asta o facea sa fie o fata admirabila .
- Ahh... Ce pierdere de timp !
Furioasa a sarit de pe bloc , chiar daca era ceata si nu se vedea nimic . Cadea repede , nu putea sa se prinda de ceva , dar cand cazuse ajunse in bratele unui baiat .
-Esti bine ?
Julieta se uita in jur si vedea ca toti radeau de ea . Lacrimile ii curgeau rapid pe obrajii reci . Vroia sa plece de parca nu se intamplase nimic , dar ceva o oprea . Auzea rasate peste tot .
-Ajunge ! Lasati-o in pace ! Haide , plecati !
Dupa ce au plecat toti fata isi facu curaji si spuse :
-Multumes ! Numele meu este Julieta . Al tau este ?
-Juan . Hei , nu ai pentru ce sa imi multumesti , ei rad pentru orice .
Pentru prima data a simtit o emotie deosebita . Iubirea aparea o data cu timpul .
-Eu trebuie sa ...
-Sa mergi acasa ?
-Da asta voiam sa spun . Pa !
-Pa!
Fata mergea pe drumul spre casa incet gandinduse la ''salvatorul ei'' . Voia sa ii vorbeasca dar cand e langa el toata increderea ei dispare . Dar nici iubire si nici fericirea nu ii putea sterge din minte dorinta de a se razbuna .
Cand a ajuns acasa a loat un creion si o foaia si i-a desenat chipul baiatului . Dar nu o sa aiba niciodata curajul sa ii arate . In fiecare seara mergea pe casa si se uita la stele imaginandusi ca parinti ei sunt undeva pe cer zambindu-i de bucurie ca o vad . Dupa ceva timp adormise pe acoperis . Dar dimineata se trezise in pat . Se intreba cum a ajuns in camera . Nu avea timp de gandire pentru ca o sa intarzie . Se prgatise repede si plecase la liceu . Se uita pe drum si se intreba ''De ce nu se indreapta nimeni spre liceu?'' . Insfarsit a ajuns , intra in clasacu zambetul pe buze .
-Domnisoara Ecatelina Julieta Night , ai intarziat ! Crezi ca aici poti veni cand vrei ?
-Imi pare rau , doamna ! Nu o sa se mai intample !
-Sa speram . Dute la locul tau .
Cand a ajuns in banca a deschis ghiozdanul . Acolo era ursul ei alb primit de la sora ei Natasa .
-Domnisoara Ecatelina Julieta Night , vrei sa arati intregi ce ascunzi in ghiozdan ?
-Nu ascund nimic doamna , spuse cu frica sa nu afle nimeni ca inca avea un ursulet .
-Adu-ti ghiozdanul aici ! E un ordin , nu o sugestie !
Cand voia sa mearga sa il dea a fost salvata de clopotel . Prima ora s-a terminat .
In curte Juan a mers spre Julieta si i-a pus mainile la ochi .
-Ghici cine e !
-Juan?
-E o intrebare sau un raspuns ?
-Deci esti tu ! Stiam eu !
-Hei , ce se intamplase in clasa ? De ce nu voiai sa ii dai rucsacul ?
-O poveste lunga , dar nu conteaza . Ce ore mai avem ?
-Azi ? Doar o ora avem . Peste cinci minute o sa, plecam cu toti la cascada . Vii si tu ?
-Da , o sa fiu acolo . Dar unde e?
-Hehehe , haide sa merge !
-Ok.
Tot drumul se gandea daca ar fi fost mai bine sa ii fi spus ca nu putea sa mearga . Dar avea si doua avantaje . Primul este ca putea sa stea cu baiatul de care se indragostise fara sa stie nici macar ea . Iar al doilea este ca putea sa verifice daca criminalul era la cascada .
-Am ajuns . Welocome !
-Mersi ca mai adus aici . Trebuia sa mai ies si eu din casa .
-Nu ai pentru ce . Hai , inveseleste-te si dute sa te distrezi !
A privit in stanga si a vazut chipul persoanei care i-a omorat familia . Nu a stat pe ganduri si a plecat sa vada daca e chiar el . Cand a ajuns in apa , acea persoana nu mai era acolo .
-Era aici ! Nu din nou , era aici l-am vazut !
-Julieta , ce s-a intamplat ? Cine e aici ? Despre cine vorbesti ?
-El era aici , l-am vazut .
-Cine , cine era aici ?
-Criminalul ...
Julieta a lesinat . Juan o loase in brate si a adus-o acasa la el . Era ingrijorat , chiar o place , dar si lui ii era frica sa recunoasca . Toata ziua a veghiat asupra ei . Dupa ceva vreme a deschis ochii .
-Ce s-a intamplat ? Unde sunt ? Cum am ajuns aici ?
-Esti la mine acasa .Te-am adus la cascada , ai vazut pe cineva , ai intrat in apa si ai lesinat . Acum trebuie sa imi da-i o explicatie . Cine era el si de ce ai spus ca e criminal?
-Imi pare rau , dar nu iti pot spune . Este o parte intunecata din trecutul meu .
-De ce ? Nu ai incredere in mine?
-Nu e ca nu am . Dar...e prea periculos . Nu iti pot spune .
-Julieta ... eu te .... .
-Ce ar trebuii sa urmeaza dupa aceste cuvinte ?
-Nimic , eu o sa t conduc acasa . E seara si e periculos pentru tine .
-Aha...
Adevarul este ca el urma sa spuna ''Julieta , eute iubesc ! '' dar nu a avut curajul sa ii spuna . Si cu cata dragoste avea de gand sa ii spuna . Singurul lucru care iar da puterea sa ii spuna ar fi gelozia .
Mergeau amandoi pe cararea intunecata . Incercau sa se tina de mana dar cu cat se apropiau cu atat le era mai multa frica . Baiatul isi puse mana in par si spuse :
-Julieta , maine e vineri si urmeaza o luna devacanta . Si vreau sa stiu daca vrei sa vii cu mine pe o insula din Holliwood . Vrei ?
-Ma invinti ? Este o intalnire ?
-Ceva de genul . Vrei sa vii ?
-Da , da vreau . Stai putin , as vrea sa iti dau ceva .
-Ce anume?
-Est e ceva ce am facut pentru tine . Te-am desenat , dar nu e cine stie ce .
-Imi place . Am ajuns . Nu uita sa iti faci bagajele . Maine ne lom temele de vacanta si plecam.Pa!
-Pa!
In timp ce isi facea bagajele isi arunca privirea la fereastra.A mers langa ea si atunci a vazut bratara de argint care i-a dat-o sora ei cand a implinit 9 ani . Amintirile o facea sa isi doreasca si mai mult razbunarea . Ea l-a vazut , este sigura ca el este .
:bye:
Viata e prea scurta ca s-o traiesti trista . 21

Moartea nu vine la usa si te intreaba daca vrei , ea doar vine si te ia cu ea :die: .

Increderea se castiga greu si se pierde repede . :=)

Bye !!! :pls:



Răspunsuri în acest subiect
Duel Celeste vs Larisa :x - de Celeste Blood - 08-02-2011, 01:45 PM
RE: Duel! - de Turta Dulce - 09-02-2011, 09:36 PM
RE: Duel Celeste vs Larisa :x - de Celeste Blood - 10-02-2011, 01:22 PM
RE: Duel Celeste vs Larisa :x - de Celeste Blood - 10-02-2011, 03:41 PM
RE: Duel Celeste vs Larisa :x - de Celeste Blood - 11-02-2011, 10:07 PM
RE: Duel Celeste vs Larisa :x - de Mariah . - 14-02-2011, 12:08 AM
RE: Duel Celeste vs Larisa :x - de Daria - 14-02-2011, 12:18 AM
RE: Duel Celeste vs Larisa :x - de Turta Dulce - 15-02-2011, 06:37 PM
RE: Duel Celeste vs Larisa :x - de Ana - 14-12-2011, 09:03 PM


Utilizatori care citesc acest subiect:
1 Vizitator(i)