Nu ești un membru încă? Înregistrează-te acum!
Creează un cont nou  

Evaluare nationala (cls. a 8-a) - Limba si Literatura Romana

#11
Părerea mea este că limba română chiar pe asta ar trebui să se bazeze. Adică pe imaginaţie. Pentru că nu este chiar atât de mult un talent, mai mult depinde cât de mult exersează fiecare. O persoană nu îşi poate dezvolta imaginaţia dacă nu scrie şi citeşte.
La fel este şi la matematică. Nu ştii să faci anumite exerciţii dacă nu ai antrenament. Mi se pare corect.
Şi imaginaţia este foarte importantă. Cum rezolvi o problemă cu un cub dacă nu îţi imaginezi cum arată cubul ? Matematica se bazează pe română, iar româna pe matematică.
Deci este normal să fie amândouă la testarea naţională.

Testarea este foarte simplă, într-o oră să spunem rezolvi exerciţiile, compunerea de la partea I în 15 minute şi mai rămân 45 pentru cea de la sfârşit. 10-15 rânduri nici nu înseamnă compunere. Numai introducerea şi încheierea sunt 7 rânduri. Ce părere aveaţi dacă ne dădeau compunerea de 20-25 rânduri ?
Din cauza asta spun că nu ar trebui să ne mai plângem atât.

Xoxo, AlerimxD.
[Imagine: 73m8sj.png]




Răspunsuri în acest subiect
RE: Evaluare nationala (cls. a 8-a) - Limba si Literatura Romana - de AlerimxD - 19-12-2010, 09:24 AM
RE: Evaluare nationala (cls. a 8-a) - Limba si Literatura Romana - de anime_addicted - 22-06-2011, 07:29 PM

Subiecte de discuție similare...
Subiect: Autor Răspunsuri: Vizite: Ultimul răspuns
  Evaluare nationala (cls. a 8-a) - Matematica Ke$ha 32 19.454 30-07-2011, 02:43 PM
Ultimul răspuns: mellolo
  Bacalaureat - Limba & Literatura Romana Ke$ha 0 3.673 11-11-2010, 05:12 PM
Ultimul răspuns: Ke$ha


Utilizatori care citesc acest subiect:
2 Vizitator(i)