Nu ești un membru încă? Înregistrează-te acum!
Creează un cont nou  

Garda de Corp a Superstarului [ +18,comedie, romance, actiune]

#22
Helău, mi – am făcut şi eu apariţia pe aici. O să menţionez greşelile pe care le-am sesizat pe parcursul celor zece capitole
O să încep prin a-ţi spune că ai probleme grave cu folosirea virgulelor şi a cratimelor. Nu ştii unde se pun, când se pun şi la ce folosesc. Îţi recomand să dai un Search pe google să te mai documentezi.
Apropo, sau se scrie legat atunci cand are sensul de ori sau si .
Forma corectă de scriere a lui dute este du – te şi cuvintele nebun – o, nenorocit – o sunt scrise greşit deoarece nu primesc cratimă [Cratima înlocuieşte o anumită literă] şi aşadar se scriu nebuno, nenorocito. Verbele primesc cratimă. De exemplu am trântit – o , am aruncat – o , etc. Mai lucrează la capitolul semne de punctuaţie că ai probleme cu ele
Am sesizat o greşeală:
Uşe -> uşă şi tind să cred că nu este de tastare că am văzut-o în mai multe capitole.
GreÅŸeli de tastare:

Ne mai putând -> nemaiputând
uităte -> uită-te
plângânduse -> plângăndu-se
îngeraşi -> îngeraş
cât -> gât
carda -> garda
deobicei -> de obicei
balanxuare -> balasuare
dupăamiază -> după-amiază =>format prin compunere, alăturare cu cratimă
trecu-se -> trecuse. Este verb, deci se scrie legat.
s-a -> sa am văzut contextul şi este un atribut pronominal posesiv. În concluzie, se scrie legat.

După substantivul în cazul vocativ se pune virgulă. De asemenea şi în cazul conjuncţiilor adversative dar, iar, însă, ci se pune virgulă înaintea lor şi nu e convenabil să începi o propoziţie cu ele.
Ştii, câteodată mă supără că le schimbi atitudinea radical de la un capitol la altul. C'mon, în capitolul nouă le-ai schimbat atitudinile f mult.
Ai câteva greşeli de exprimare şi nu ştii să delimitezi propoziţiile. Nu pui punctul unde trebuie.
Hmm. acum o să încep cu greşelile din ultimul capitol postat.

(12-11-2010, 12:55 AM)♫Running●Wild●Neko♫ A scris: Dupa o noapte plina de ganduri, si griji, Vixy nu mai putea dormi absolut de loc, statea la locul ei cu mainile pe genungi, incrucisate tinandu-le la gura. Se uita pe geam, se uita in prejur, gandul ca mama ei era bolnava o ingrijora, ea stia foarte bina ca fiinta care i-a dat viata era o persoana puternica, blanda si sanatoasa. Cum de s-a intamplat un asemenea lucru, nu-si putea da seama ce ar fi avut dansa de a ajuns la spital, adrenalina crestea si crestea, nu mai putea rabda, dorea sa ajunga cat mai repede in tara ei, doar pentru a avea grije de mama ei, care zacea la pat. Soarele incepea sa se faca vazut, cerul era luminat de razele puternice, printre nori se vedea tara, inca nu ajunsesera in New York, dar nici ca mai aveau mult de zburat. Deodata telefonul care era in rucsacul acesteia a inceput sa sune,

Nu înţeleg de ce ai pus virgulă înainte de şi. Nu îşi are rostul pentru că nu se pune virgulă înainte de şi.
De loc -> deloc.
Virgulă după încrucişate.
în prejur -> împrejur. Înainte de p sau b se pune m.
Punct înainte de ea. Ţi-am mai zis, nu ştii să delimitezi propoziţiile.. Nu arată mai bine aşa:
"După o noapte plină de gânduri şi griji, Vixy nu mai putea dormi absolut deloc. Stătea la locul ei cu mâinile pe genunchi, încrucişate, ţinându-le la gură. Se uita pe geam, se uita împrejur. Gândul că mama ei era bolnavă o îngrijora. Ea ştia foarte bine că fiinţa care i-a dat viaţă era o persoană puternică, blândă şi sănătoasă. Cum de s-a întâmplat un asemenea lucru? Nu-şi putea da seama ce ar fi avut dânsa de a ajuns la spital. Adrenalina creştea şi creştea şi aceasta nu mai putea să rabdă Îşi dorea să ajungă mai repede în ţara ei doar pentru a putea avea grijă de mama sa care zăcea în pat.Soarele începea să se facă văzut, cerul era luminat de razele puternice, iar printre nori se vedea tara, dar încă nu ajunsese în New York, dar nu mai avea nici prea mult de zburat. Deodată, telefonul care se afla în rucsacul acesteia a început să sune. " ?

nebun-o -> nebuno. Exact ce spuneam mai sus. Şi mai departe nu mai continui că mi-e lene.
Oricum, aştept o îmbunătăţire din partea ta.
Spor la scris.

P.S. Ar fi mai bine dacă ai scrie cu diacritice deoarece ne ajută să înţelegem mai bine. Rămâne la alegerea ta.
Un băiat şi o fată se întâlnesc,
se iubesc ÅŸi se iau.
- Mihail DrumeÅŸ

[Imagine: tumblr_l62y3awKTQ1qbcrgio1_500.png]

Cortina a căzut pe ultimul act al tragediei.
Dar noi, care am rămas după el, ce vom face? -
Mihail DrumeÅŸ


Claustrofobie



Răspunsuri în acest subiect
RE: Garda de Corp a Superstarului [ +18,comedie, romance, actiune] - de Bad Blood. - 14-11-2010, 10:02 PM

Subiecte de discuție similare...
Subiect: Autor Răspunsuri: Vizite: Ultimul răspuns
  Wild Soul [Romance, Fantasy] Sako-chan 32 17.624 26-02-2012, 06:44 PM
Ultimul răspuns: Sako-chan
  Femeia Perfectă [Hentai. Romance] hiimera 15 5.611 27-06-2011, 04:21 PM
Ultimul răspuns: Kitsu
  Pure Blood [Mistery, Romance] wonderCaT 25 15.961 20-04-2011, 01:56 PM
Ultimul răspuns: Nixu
  Fake love [Romance] Sako-chan 46 23.625 02-04-2011, 07:17 PM
Ultimul răspuns: hiimera
  Fatal.Love [Romance,Yaoi,+18] hiimera 28 22.315 28-03-2011, 05:49 PM
Ultimul răspuns: angel cat
  My heart is like a BOMB [Comedy, Romance, Actiune,+18] hiimera 14 10.386 26-03-2011, 11:05 PM
Ultimul răspuns: ~Ioana*Yoanna~
  Vise spulberate[drama,romance,actiune. *titlu nedefinit*] Ichigo. 8 5.944 05-03-2011, 11:02 PM
Ultimul răspuns: Icsdeee.
  Liceul Andreez [Comedie, Romance] Icsdeee. 31 15.192 21-02-2011, 12:02 AM
Ultimul răspuns: Moon princess
  Secret Love! [yaoi 16+ (romance)] Aliss_anime 3 3.495 29-11-2010, 07:39 PM
Ultimul răspuns: yaoi maniac
  Bad Romance Mishelle 5 5.032 20-12-2009, 04:46 PM
Ultimul răspuns: Onna


Utilizatori care citesc acest subiect:
1 Vizitator(i)