Nu ești un membru încă? Înregistrează-te acum!
Creează un cont nou  

Au ajuns americanii in '69 pe Luna?

#18
Am facut rost de o idee si mai interesanta cu privire la unul dintre oamenii ce sustin ca au fost intr-adevar pe luna. Conform ''Astronauts Gone Wild'' incepand de la altitudinea de 1500 de kilometri si ajungad pana la 40000 de kilometri deasupra Pamantului, exista o zona plina de radiatii puternice sub numele de centura ``Van Allen``. Misiunile spatiale cu oameni din 1961 pana in prezent au avut loc sub acest camp de care am amintit. Mercury, Gemini, Soiuz, Skylab si Space Shuttle, toate s-au mentinut sub cei 1500 de kilometri, mai putin ``Apollo``, care se presupune ca ar fi ajuns pe Luna.
In 98', Space Shuttle a zburat pana la o altitudine de aproximativ 500 de kilometri, una dintre cele mai inalte altitudini atinse vreodata, dar cu 1000 de km sub zona impanzita de centura de radiatii van Allen. Nu stiu cat de bine ar putea fi inteleasa ideea cum ca radiatiile le-ar fi provocat flash-uri de lumina sub forma stelelor cazatoare chiar si avand ochii inchisi, fiindca ar fi patruns invelisul navei, invelisul costumului protector, ca mai apoi sa ajunga pana la retina... dar ideea generala este aceea ca radiatiile sunt suficient de puternice incat sa ucida astronautii care incearca sa treaca de aceasta centura,actualele invelisuri protectoare fiind absolut inutile.

O s???? mai cercetez, dar sunt sigur c???? ????eful NASA a m????rturisit f????r???? s????-????i dea seam???? c???? omenirea nu se poate ????i implicit nu s-a putut aventura ?????? spa????iu la mai mult de 400 de kilometri, p????????? ce nu se va g????si o modalitate optim???? de a traversa centura de radia????ii mortale. Ironia face ca ?????? urm???? cu vreo 25 de ani s???? se fi trimis cu succes 27 de astronau????i cu mult dincolo de centura fatal????, ajung?????d p????????? pe Lun????(care se afl???? la c?????eva sute de mii de km distan????????).
Dac???? g????sesc materialul video cu acest ????ef, ?????? cazul ?????? care exist????... s-ar putea ca majoritatea s???? ????????i ??????toarc???? punctul de vedere la cel ?????? care oamenii nu au p????????it absolut NICIODAT???? pe suprafa????a Lunii?



Răspunsuri în acest subiect
RE: Au ajuns americanii in '69 pe Luna? - de Teki - 10-08-2010, 03:50 PM
RE: Au ajuns americanii in '69 pe Luna? - de Shinigami - 25-07-2014, 12:03 PM
RE: Au ajuns americanii in '69 pe Luna? - de TLDR - 09-05-2015, 10:13 PM
RE: Au ajuns americanii in '69 pe Luna? - de TLDR - 10-05-2015, 09:03 AM
RE: Au ajuns americanii in '69 pe Luna? - de TLDR - 10-05-2015, 06:49 PM
RE: Au ajuns americanii in '69 pe Luna? - de TLDR - 15-05-2015, 05:22 PM


Utilizatori care citesc acest subiect:
1 Vizitator(i)