Nu ești un membru încă? Înregistrează-te acum!
Creează un cont nou  

Ce parere aveti despre cosplay?

#17
I for once love it. Mi se pare ocazia potrivita sa onorezi un personaj pe care il indragesti si e un hobby pe care il incurajez din toata inima. Desigur, nu le va iesi tuturor extraordinar de bine, poate nici macar bine. Nu le va iesi din prima, desi mai sunt si persoane talentate in cazul carora nu se aplica chestia asta. Totusi, why not try? Again and again and again. Personal, pun mare pret fix pe straduinta aceea in construirea unui costum care sa fie cat mai aproape de personajul ales. Zilele astea insa imi pare ca vad din ce in ce mai mult cosplay shaming si ma intristeaza. Oh, that person is too fat/too skinny. Oh, nu au respectat nu stiu ce detaliu sau peruca nu e nu stiu cum. Oh, nu l-au facut ei ci l-au cumparat de undeva sau au fost ajutati. Oh, too much skin, it's only to catch attention. Oh, too little skin. You know what. Stop. Cosplay is fun. That's what it's suppose to be: FUN. Oamenii o fac ca sa se simta bine, for the dress-up, for the getting into character part. E un hobby si ceva relaxant si placut totodata. Desigur ca cu totii vor o asemanare cat mai buna cu personajul si, credeti-ma, oricine face cosplay isi doreste acelasi lucru. Dar daca eu am cu 10 kg mai si 20 de cm mai mult decat mi-ar trebui, asta nu ma va opri sa incerc un cosplay dupa un personaj care chiar imi place, despite the judgement that's been going on lately.

In ceea ce priveste partea financiara necesara intretinerii unui asemenea hobby... intr-adevar, e un element care nu poate fi trecut cu vederea. Costa materialele, costa tot ceea folosesti pentru costumul propriu-zis si pentru props si costa cu atat mai mult cu cat vrei sa fii mai credincios modelului (take for example, contact lenses. un cosplay e genial si foarte accurate cu ele, dar arata foarte bine si fara, totul depinde de costurile pe care si le poate permite respectivul cosplayer). Si, sincer, costa cu atat mai mult cu cat esti la inceputul drumului si nu stii inca ce si cum se foloseste, de ce vei avea nevoie sau cate materiale vei strica pana sa iti iasa totul asa cum iti doresti. Nu cred ca pot spune daca merita sau nu. In principiu, tine de fiecare persoana in parte asa ca, desigur, pentru cei care sunt pasionati de asta, merita cu varf si indesat.

Eu una am facut cosplay cativa ani la rand, mai mult sau mai putin reusit, mereu in costume facute cu ajutorul unor rude mult mai pricepute ca mine in ale cusutului. And it's fun. And it's great. Si cred ca cea mai mare multumire care poate exista e sa fii oprit de cineva care sa vrea o poza cu tine. E un sentiment absolut genial cand simti ca esti recunoscut si cand vezi entuziasmul cuiva care indrageste acelasi personaj ca si tine. I wonder if that's how Disney face characters feel, hehe. Acum insa sunt in fata unei provocari mai mari pentru ca mi-am propus sa fac complet singura un costum de la zero. Si nu stiu daca imi va reusi sau cat timp si cate resurse imi va manca, dar sper sa imi ajunga economiile si sa imi iasa ceva cat de cat decent. I think I'm equally terrified and excited by the idea of it, cu accent pe excited, cuz I daydream about it with every occasion, making plans, drawing ideas in my mind. Cat despre viitor... sper mult de tot sa imi pot reface costumul de Claymore, pentru ca vreau sa invat sa lucrez cu Worbla, which I've heard is awesome for armor-making.

Asadar, yes yes yes. I love it. Il incurajez din tot sufletul si e o micuta pasiune in crestere pe care sper sa o mai am multa vreme de acum incolo, pentru ca idei sunt din plin.
[Imagine: 1CGzWYg.png?1]
Thank you, Geesushi! ^-^
"these are the days that must happen to you"



Răspunsuri în acest subiect
Ce parere aveti despre cosplay? - de Flaw - 25-06-2010, 10:37 PM
RE: Ce parere aveti despre cosplay? - de Aira - 03-07-2010, 02:34 PM
RE: Ce parere aveti despre cosplay? - de Topaz - 09-07-2010, 06:09 PM
RE: Ce parere aveti despre cosplay? - de Sibel. - 06-09-2010, 11:46 AM
RE: Ce parere aveti despre cosplay? - de Tsuki - 07-09-2010, 11:01 AM
RE: Ce parere aveti despre cosplay? - de Makii - 29-10-2010, 11:54 PM
RE: Ce parere aveti despre cosplay? - de Makii - 30-10-2010, 12:47 AM
RE: Ce parere aveti despre cosplay? - de JavaLeen - 05-11-2010, 02:07 PM
RE: Ce parere aveti despre cosplay? - de Jbelux - 17-06-2011, 04:43 PM
RE: Ce parere aveti despre cosplay? - de Aerith - 26-07-2011, 03:43 PM
RE: Ce parere aveti despre cosplay? - de dracusor - 23-08-2014, 11:47 PM
RE: Ce parere aveti despre cosplay? - de Romania - 24-08-2014, 12:25 AM
RE: Ce parere aveti despre cosplay? - de DreamGirl - 26-08-2014, 07:06 AM


Utilizatori care citesc acest subiect:
1 Vizitator(i)