Nu ești un membru încă? Înregistrează-te acum!
Creează un cont nou  

Ce parere aveti despre cosplay?

#16
Mi se pare un hobby interesant, insa in care trebuie sa depui ceva efort atat pe plan financiar, cat si creativ pentru a putea avea succes si a culege ceva satisfactie de pe urma acestuia, asta daca nu doresti sa dai o gramada de bani pe costume gata facute cumparate de pe diverse magazine online. Desigur, poti sa nu iti bati capul atat de mult si sa pui doar un forehead protector si sa zici ca esti un ninja din Konoha, dar unde ar mai fi distractia sau satisfactia personala, daca ai alege sa faci un cosplay mediocru pe care cei implicati in fenomen il vor ignora si trece cu vederea, iar cei care habar nu au ce este acela un cosplay il vor lua in deradere ?

Eu sunt de parere ca daca chiar vrei sa intri in lumea aceasta trebuie sa iti dai toata silinta sa iti iasa imitatia cat mai bine, altfel vei risca nu numai sa atragi prejudecatile celor din afara, ceea ce oricum o vei face indiferent de calitatea cosplay-ului, ci sa si devii penibil si nu cred ca cineva ar dori sa faca asta cu hobby-ul lor. Din pacate aceasta arta este menita sa fie una vizuala si in care trebuie sa faci contact cu parerile oamenilor, deoarece altfel nu as putea intelege de ce cineva s-ar costuma numai sa se vada singur in oglinda, poate doar daca este extrem de timid sau e narcisist, dar deja nu s-ar mai numi hobby, ci mai mult un fetis personal.

Eu unul as fi interesat sa fac un cosplay intr-o buna zi, in acest moment Ulquiorra fiind personajul pe care l-as dori sa il intruchipez, insa nu sunt tocmai sigur daca fizicul meu s-ar potrivi cu imaginea acestuia, deoarece asa cum a zis si @dracusor, daca nu semeni si un pic cu personajul, oricat de bine ti-ar iesi costumul sau make-up-ul, tot va iesi out of place. Voi vedea eu pana atunci ce si cum, mai am timp sa ma documentez si sa ma gandesc.
[Imagine: tumblr_static_tumblr_static_dilvsoojho0sgwoc0s4s.png]

"What's wrong isn't me, what's wrong is the world!"



Răspunsuri în acest subiect
Ce parere aveti despre cosplay? - de Flaw - 25-06-2010, 10:37 PM
RE: Ce parere aveti despre cosplay? - de Aira - 03-07-2010, 02:34 PM
RE: Ce parere aveti despre cosplay? - de Topaz - 09-07-2010, 06:09 PM
RE: Ce parere aveti despre cosplay? - de Sibel. - 06-09-2010, 11:46 AM
RE: Ce parere aveti despre cosplay? - de Tsuki - 07-09-2010, 11:01 AM
RE: Ce parere aveti despre cosplay? - de Makii - 29-10-2010, 11:54 PM
RE: Ce parere aveti despre cosplay? - de Makii - 30-10-2010, 12:47 AM
RE: Ce parere aveti despre cosplay? - de JavaLeen - 05-11-2010, 02:07 PM
RE: Ce parere aveti despre cosplay? - de Jbelux - 17-06-2011, 04:43 PM
RE: Ce parere aveti despre cosplay? - de Aerith - 26-07-2011, 03:43 PM
RE: Ce parere aveti despre cosplay? - de dracusor - 23-08-2014, 11:47 PM
RE: Ce parere aveti despre cosplay? - de Romania - 24-08-2014, 12:25 AM


Utilizatori care citesc acest subiect:
1 Vizitator(i)