Nu ești un membru încă? Înregistrează-te acum!
Creează un cont nou  

Jocurile Olimpice

#14
Pai.....sa incepem cu inceputul...Ceremonia de deschidere a fost OK. Cam greu de comparat cu cea de la Beijing pt ca vorbim de doua culturi foarte diferite...A fost destul de interesanta. A avut la baza o mini istorie a Angliei (mai exact evolutia industriala). Momentul asta a fost chiar ca lumea facut...sincronizarea a fost perfecta, costumele ok. E greu sa pui in scena ceva asa mare.Dupa au fost prezentate mai multe personaje celebre din cultura engleza (such as Valdermort, Mary Poppins ,James Bond sarind din avion cu "regina", etc). Dupa a fost parca un moment cu o zi din viata unui londonez (so-so, nimic special).Personal cred ca cea mai tare faza a fost cea cu Mr. Bean. Chiar epic as putea spune. In rest...defilarea tarilor, artificiile au fost ok. In comparatie ceremonia de inchidere mi s-a parut lame sa fiu sincera..Nu mare lucru interesant interesant...
Altfel Romania se situa binisor in clasament in prima saptamna( locurile 10-14).Dupa am cazut rau 21
Pana la final am ramas cu 9 medalii am impresia..Aur la gimnastica(sarituri) si la tir, argit la haltere, scrima (echipa baieti),2 medalii la judo,gimnastica(sol) si bronz la gimnastica (echipe), haltere. Atat parca...
Gimnastica m-a cam dezamagit...alta treaba era in 2004. Au mers la siguranta anul asta.Americancele au fost bune, asta trebuie sa recunosc. Au avut exercitii mai dificile, lucru care le-a salvat in calificari cand au facut niste boacane...Si rusoaicele au fost bune. Pacat de China si Japonia. Mai ales de Japonia.
La scrima nici nu prea stiu ce sa zic. La fete individual pierdeau la o tusa dupa ce dadeau nu stiu cate duble...Finala de la echipe baieti a fost dezolanta. Coreenii au fost foarte buni si ne-ar fi batut oricum dar chiar si asa ai nostri puteau sa se mai zbata un pic...Parca nici n-au incercat. Sincer dintre toti cei de la scrima cel mai mult mi-a placut Simona Gherman...e o luptatoare..la o adica in ultimul meci de la echipe a bagat 12 tuse ceea ce nu-i de ici de colo...
Canotajul a fost dezamagire totala!
Judo so-so...brazilianca a fost inversunata.A luptat bine desi au fost momente in care ar fi putut fi penalizata. Reactia atrenoarei ei a fost un pic... un piculet cam exploziva. Si tipa din Japonia a fost buna, dar in momentul in care a castigat mi-a luat ceva sa ma dezmeticesc. A fost greseala romancei intradevar. In fine, pana la urma felicitari tuturor pentru participare in sine pentru ca asta nu e de ici de colo.
Memente epice...cum a cazut biata Maroney in poponet si reactia ei de pe podium, reactiile rusoaicelor de la gimnastica (pentru cei care nu stiu, fetele alea plangeau chiar daca luau argint sau bronz...si nu era de fericire =.=),reactia mamei lui Phelps and so on...
Epic fails...cum a pierdut biata Shin A Lang podiumul...
All in all ar fi multe de spus dar e greu sa cuprinzi asta intr-un singur post. Au fost multi sportivi buni, multe momente interesante. Felicitari tuturor indiferent de rezultat.
Si ... Olimpiadele se vor tine la Rio in 2016.
Edit: Cat pe ce sa uit. Another epic fail: Comentatoarea noastra de toate zilele. Deci a fost exasperanta fara sa exagerez! A spus o groaza de gogomanii fara a fi in cunostinta de cauza, a dramatizat peste limita, a incercat sa faca pe interesanta in fel si chip si sa fim sinceri, nu a reusit. La gimnastica (la barna) in loc sa zica de elemente in sine zicea "Vai, ce frumos strange cu degetele!"=.=. Sau la unele sportive spuneau ca sunt "topaite". A avut dreptate in destule situatii dar cred ca putea gasi o exprimare mai...nu stiu nici eu cum sa zic...In fine, cunosc unele persoane care au urmarit anumite competitii pe MUT ca sa nu-i auda bombanelile... Stiu ca e comentatoare dar erau momente in care mai bine ar fi tacut din gura.
Of course I'm weird.If I wasn't weird, you'd be weird and I'd be out of job:yes:



Răspunsuri în acest subiect
Jocurile Olimpice - de Lye - 21-08-2008, 04:16 AM
RE: Jocurile Olimpice - de Games Master - 21-08-2008, 11:17 PM
RE: Jocurile Olimpice - de Nidryne - 22-08-2008, 10:10 AM
RE: Jocurile Olimpice - de Games Master - 22-08-2008, 01:46 PM
RE: Jocurile Olimpice - de WhiteSnake - 22-08-2008, 04:23 PM
RE: Jocurile Olimpice - de Melyeter - 22-08-2008, 05:22 PM
RE: Jocurile Olimpice - de WhiteSnake - 22-08-2008, 06:37 PM
RE: Jocurile Olimpice - de Games Master - 24-08-2008, 07:36 PM
RE: Jocurile Olimpice - de Kitsune's Iris - 26-03-2009, 07:38 PM
RE: Jocurile Olimpice - de Lolli - 17-04-2009, 11:37 PM
RE: Jocurile Olimpice - de Crazy~Tenshi - 17-09-2010, 10:43 PM
RE: Jocurile Olimpice - de Lia - 08-05-2012, 12:24 PM
RE: Jocurile Olimpice - de Lia - 30-08-2012, 02:55 AM
RE: Jocurile Olimpice - de noname... - 30-08-2012, 06:46 PM
RE: Jocurile Olimpice - de Crazy~Tenshi - 30-08-2012, 08:51 PM


Utilizatori care citesc acest subiect:
1 Vizitator(i)