Nu ești un membru încă? Înregistrează-te acum!
Creează un cont nou  

An American Crime [drama, +15]

#1
An American Crime

[Imagine: crime460.jpg]

Un film inspirat din realitate, o drama a unei fete care a suferit in tacere. In America, in statul Indiana, in anii '60, doua surori Sylvia si Jennie Fae Likens sunt lasate de catre parintii lor in grija unei casnice de la periferia orasului cu inca sase copii pe nume Gertrude. Ea fiind psihic instabila, creeaza o aura de teroare si groaza in aceea casa. Sylvia este tinta dezechilibrarilor ei mintale, facand-o sa sufere in cel mai crud mod.

Distrubutia :
Ellen Page (Sylvia Likens)
Catherine Keener (Gertrude Baniszewski)
Hayley McFarland (Jennifer Faye 'Jennie' Likens)
Ari Graynor (Paula Baniszewski)
Evan Peters (Ricky Hobbs)



Parere personala :

Bun, am vazut acest film aseara pe tvr1, si acum dimineata m-am gandit sa fac un topic despre el. Sincera sa fiu am plans la acest film mai rau ca la o poveste de dragoste imposibila. In timp ce-l vedeam groaza punea stapanire pe mine. Ellen Page a jucat extraordinar de bine, adica prezenta sentimentele bietei Sylvia intr-un mod foarte realistic de parca chiar ar fi fost real tot ce se intampla. Din cate am citit, povestea e reala, Sylvia Marie Likens, chiar a fost torturata in acel mod care este prezentat in film. Nu stiu daca e adevarata si partea cu fiica lui Gertrude, Paul,a care a provocat toate aceste lucruri datorita ividiei ei fata de biata Sylvia, dar pur si simplu a fost ingrozitor. Si ceilalti patru copii a lui Gertrude care nu faceau nimic sa o ajute, ba din contra ii provocau si mai mult rau, m-au lasat masca. A fost un film demn de Oscar. O drama adevarata. Aceasta poveste mi se pare foarte ... cruda, chiar si pentru un om, cred ca este cea mai ingrozitoare crima dintre toate comise de catre un ser uman. Si sincera sa fiu, mi-e rusine de ei.
Si o spun cu o siguranta acest film merita vazut, o sa va fie mila la greu de biata fata.



1.Ce parere aveti voi despre acest film ?
2.V-a placut cum a jucat Ellen ? 43
3.Dar Catherine ?
4.Ce impact a avut asupra voastra sa stiti ca defapt este o poveste inspirata din realitate ?
[Imagine: tumblr_ljy3o2Lf311qzf4bro1_500.gif]

Always keep the faith !



YunJae, YooSu, ChangSica, HunHan.



The pleasures of the mighty are the tears of the poor
A song will outlive all sermons in the memory
Always Keep The Faith
Deferto Neminem
Hope to the End















Răspunsuri în acest subiect
An American Crime [drama, +15] - de Denny - 06-02-2010, 01:14 PM
RE: An American Crime - O crima americana - de Aly - 24-05-2010, 05:45 PM

Subiecte de discuție similare...
Subiect: Autor Răspunsuri: Vizite: Ultimul răspuns
  American Psycho DeDal N. 0 1.735 05-03-2014, 07:21 PM
Ultimul răspuns: DeDal N.
  American Pie All kyokusanagi 2 3.663 28-07-2011, 10:44 PM
Ultimul răspuns: Crazy~Tenshi
  American Virgin (2009) ssakura3 0 2.296 15-07-2011, 11:46 PM
Ultimul răspuns: ssakura3


Utilizatori care citesc acest subiect:
1 Vizitator(i)