Nu ești un membru încă? Înregistrează-te acum!
Creează un cont nou  

Viata unei adolescente

#2
Helloh, vad ca esti noua..ei bine iti urez bun venit pe forum, si sper sa te distrezi. Dar hai sa vedem noi ce ai gresit tu :D

Greselute
Mama m-a dus cu masina la aeroport , desi am rugat-o sa ma lase sa merg pe jos , vroiam macar inainte de plecare sa ma lase sa ma bucur de aglomeratia si haosul din LA.Asa ca in timp ce conducea pe strada princiala, stateam pe bancheta din spate a masini cu capul lipit de geam incercand sa nu pierd nici o secunda din timpul ramas pentru a-mi lua ramas bun de la orasul meu natal.
Eram condamnata sa-mi petrec vacanta de vara impreuna cu bunici in cel mai plictisitor oras din lume: New Hampshire unde media de varsta era de vreau 60 de ani. Mama ma mai trimitea aici in vacante cand isi gasea un nou iubit insa asta pana am inplinit 14 ani si am inceput sai amintesc cum era si ea adolescenta si se simtea inchisa in acest loc si a renuntat , asta pana acum.[ nu crezi ca suna mai bine asa? :Mama ma mai trimitea in vacanta la bunici atunci cand isi gasea cate un nou iubit, pana pe la paistrezece ani dandu-si seama cum ma simt eu acolo, pana acum. [Cred ca suna mai corect asa :-|]
Am urcat in avion fara sa o imbratisez macar Suna mai bine fara "macar"ala de ramas bun strambandu-ma la Jin , noul sot al mamei care e de-a dreptul scarbos! Bleah! si din cauza caruia sunt condamnata pentru a-si salva mama casnicia.
M-am asezat pe scaunul meu laga un tip blond cu ochii negri care se crede mare gentalman dar nu m-am obosit nici macar sa il bag in seama , mi-am proptit picioarele in scaunul din fata si mi-am scos ,,carnetul vietii’’ din rucsac . ,,Carnetul vietii’’ denumit de mine contine cele mai importante lucruri pe care vreau sa le fac inainte sa mor si cele mai bune moduri de a muri. Fara suparate..dar fraza asta suna cam sec :-|
LUCRURI DE FACUT:
1.Sa invat sa pictez;
2.Sa petrec o noapte pe plaja si sa imi trec viata-n revista;
3.Sa-mi decorez camera exact asa cum am visat mereu folosind toti bani de buzunar daca e nevoie;
4.Sa absolv liceul;
5.Sa bat o proesoara/profesor;
6.Sa invat sa cant la chitara;
7.Sa ma imbat;
8.Sa impusc pe cineva care merita;
9.Sa gasesc o poza cu tata;
10.SA-MI PIERD VIRGINITATEA;

CELE MAI BUNE MODURI DE A MURI:
1.Infigandu-mi o sabie in inima pentru a muri cu onoare;
2.Incendiind casa;
3.Electrocutata;
4.Spanzurata
5.Aruncata de pe bloc;
Lista mea e completa si nu stiu daca mai am ce sa adaug la ea, insa, daca tot sunt captiva vacanta asta,macar poate am ocazia sa fac cateva dintre aceste lucruri si daca o sa fie ca la inchisoare poate o sa renunt la una din dorinte si nu o sa mai termin liceul si o sa si mor inecata pe micuta lor plaja din New Hampshire sau de ce nu in alt mod , am auzit , totusi , ca inecul este unul dintre cele mai bune moduri de a muri.
Mi-am bagat carnetelul in buzunarul din spate al blugilor si am incercat sa adorm si sa visez la minenunatul meu LA de care o sa imi fie atat de dor… Si la prieteni mei , chiar daca falsi , totusi prieteni… ce mi-as dori sa hoinaresc pe strazile Los Angelsului doar ca sa scap de acasa.
Dupa ceva timp m-am trezit buimacita si mi-am dat seama ca adormisem din pacate avand un cosmar , eu si bunica avand grija de gradina? In visele ei si cosmarurile mele. Corectare:Dupa ceva timp, m-am trezit buimacita, dandu-mi seama ca am avut un cosmar: Eu si bunica avand grija de gradina. Visul bunici si cosmarul meu! Restul rumului l-am petrecut uitandu-ma pe fereastra la nori pufosi ce se destramau si ramaneau in urma avionului.
Cand am ajuns bunici ma asteptau , hmmm parca erau mai tineri ultima data cand i-am vazut. Totusi..corectare: Cand am ajuns, i-am vazut pe bunicii mei asteptandu-ma. Stiu sigur ca ultima data cand i-am vazut erau mai tineri.
-Jessie, draga mea ce mai faci?striga bunicul in timp ce ma imbratisa , bleah! mirosea a tranpiratie! [Mai pune si tu cate un semn al exclamarii xD]
-Hey! Bunici … huh bine
-Hai de Jess... spuse bunica nu cu foarte mult entuziasm , niciodata nu ia placut caracterul meu , o sa ne distram si o sa inveti sa te comporti mai frumos.
-Da, cu siguranta , am spus eu nu foarte convingator luand-o inainte spre masina antica a bunicilor , sa mergem!
Cand am ajuns acasa am crezut ca o sa fie mai bine cand am vazut casa alba cu doua etaje , veranda cu o masuta de suc si doua sezlonguri destul de moderna , dar speranta mi-a fost naruita imediat ce am intrat inauntru si am vazut canapeaua de uncafeniu decolorat si cele doua fotolii in fata televizorului antic si fiecare colt al camerei care era plin de scoici sau lucruri din scoici: pasiunea bunici. [Fara suparare..dar si propozitia asta suna putin cam sec -_-"]
-OK! Am spus eu oftand , unde e camera mea?
-Sus , camera mamei tale , cum de nu mai ti minte , draga mea, veneai aici in fiecare vacanta inainte[Corectare: inainte veneai aici in fiecare vacanta] , spuse bunicul uimit.
-Da… pai, nu prea imi face placere sa imi amintesc lucruri neplacute , si neavand chef de o cearta , am fugit repede pe scari.
Camera era vopsita in culoarea mov , de fapt era praspat vopsita,bunicul incerca sa imi face sederea aici cat mai frumoasa , movul era una din culorile mele favorite. In camera erau de asemenea scoici lipite pe fiecare piesa de mobilier, chiar si lenjeria de par avea un imprimeu cu scoici , baba asta e chiar obsedata!Asa ca inca din prima zi aveam planuri marete.
Dupa cateva minute bunicul a urcat sa-mi aduca valizele, asa ca l-am rugat sa-mi aduca o lenjerie fara tema maritima , iar dupa ce am primit ce am cerut m-am apucat de redecorat.
Mi-a luat ceva timp dar la sfarsitul zilei camera mea arata chiar cool as putea spune: in locul lenjeriei maritime se afla o lenjerie rosie cu inimi negrea [negre...e la plural :-" ] pe care bunicul mi-a cumparat-o , mobila a fost mutata asfel incat patul se afla pe peretele nordic acelasi pe care se afla si usa acum [vopsita in negru..suna mai bine -_-"] neagra , masuta de machiat intr-un colt pe peretele sudic cu cele mai intime lucruri ale mele in sertar [Nu stiam ca peretele are un sertar O.o..ai grija te rog la exprimare -_-"] , pe peretele vestic era asezat dulapul pe care am lipit cateva bucati de material , iar peretele vestic [ai repetat "peretele vestic"..de si cred ca vroiai sa spui peretele estic XD]care avea iesire spre balcon se aflau niste posere personalizate si o rama goala ca astepta sa inrameze o fotografie cu tata.Camera mea fiind personalizata, mi-am bagat carnetul sub saltea si m-am asezat in pat asteptand sa adorm. [Ce repede si-a redecorat camera :)) ]


In caz de nu ti-ai dat seama, scrisul ingrosat sunt greselile pe care le-am gasit eu pe acolo :D. Desigur..unele fraze din cauza lenei..nu le-am corectat -_-"
In mare e destul de bine :]..asa ca nu te speria :P. Se vede ca esti incepatoare, si ma bucur ca nu ai facut ceva gen: scary movie 10 XD. Vad ca ai probleme cu virgulele..si cam uiti sa pui semnul excalarii [sa exprimi o stare:D ]
Un alt lucru care l-am observat a fost: Ti-e cam foame XD..mananci cratima si litere..reciteste inainte de a posta!
Well...unele fraze dupa cum ai vazut..sunau cam sec :D. Incearca sa faci in asa fel incat sa te unga pe suflet, sa se inteleaga...
Capitolul a fost cam scurt, dar din pacate nu pot cere prea multe avand in vedere ca esti la inceput :D
Mai baga nitel descriere, exprima ce simte personajul in acel moment, ai la dispozitie "n" cuvite cu care sa te joci. Ar mai trebui sa lucrezi la dialog, unele replici nu-si gasesc locul XD.
Ce sa mai spun.... :-?... Cred ca am terminat cu greselile intr-un final:))..mi-e teama ca am mai pierdut si eu cateva, sunt foarte obosita din cauza scl -_-"


Ce mi-a placut?
Sa nu crezi ca aveam de gand sa te las cu ochii in Soare...nah, nu ai numai greseli, sunt si parti bune ale fan ficului care trebuie sa le amintesc XD
In primul rand te felicit pentru curajul dobandit. Vad ca abia ai un post, si ai decis ca primul post sa fie la fan fiction original ^_^, si cel mai minunat: nu e un fan fic Naruto! 8D. Chiar e original..felicitari!
Pentru o incepatoare, te descurci destul de bine :], sunt doar cateva greseli din neatentie..si pe care le mai scapam si noi, dar cel mai bine e ca se pot corecta :D.
Sper sa nu renunti la poveste, cu putina munca, sunt sigura ca o sa ajungi departe [bine, nici chiar asa departe..pe Marte XD ]
Povestea e interesanta, oarecum..adica nu stiu la ce sa ma astept in urmatorul capitol, poate doar la un razboi: bunici contra nepoti! XD
Iti urez spor la scris si astept urmatorul capitol. Sper sa nu renunti. O sa fiu cu ochii pe tine! Asa ca...

Sper ca nu te-am speriat..si sper sa te simti bine alaturi de noi, si sa te cunosc mai bine pe durata sederi tale pe acest forum. Daca te-am suparat cu sinceritatea mea [care sper sa te ajute sa evoluezi] ..te rog sa sa scuzi, imi trimiti un PM..si-mi sterg postul :P.

with.much.love.kagome!
[Imagine: tumblr_mfikklIRTU1rwyn4so1_250.gif][Imagine: tumblr_mfikklIRTU1rwyn4so6_250.gif][Imagine: tumblr_mfikklIRTU1rwyn4so9_250.gif]



Răspunsuri în acest subiect
Viata unei adolescente - de Summer's - 09-03-2010, 11:07 PM
RE: Viata unei adolescente - de Sushiiushii - 11-03-2010, 05:42 PM
RE: Viata unei adolescente - de Summer's - 14-03-2010, 09:29 PM
RE: Viata unei adolescente - de Rosse - 18-03-2010, 07:49 PM
RE: Viata unei adolescente - de Denny - 18-03-2010, 09:19 PM

Subiecte de discuție similare...
Subiect: Autor Răspunsuri: Vizite: Ultimul răspuns
  Viata unei fete ninja ~~~KiOko kimy~~~ 15 9.106 23-10-2011, 07:45 PM
Ultimul răspuns: FuckEverything
  Viata unei preotese Nixu 72 37.446 11-09-2011, 07:36 PM
Ultimul răspuns: MaDy^^
  Viata grea a unei fete ghinioniste Yoko-sama 14 8.566 11-02-2011, 11:59 PM
Ultimul răspuns: Nixu
  viata unei printese mady_saku 8 6.928 22-04-2010, 01:10 PM
Ultimul răspuns: Aly
  Jurnalul unei adolescente imature Little Star 4 3.387 16-12-2009, 08:41 PM
Ultimul răspuns: Sushiiushii
  Aventurile unei adolescente.. [+16 / +18] [hentai] ~ Oxy by ZiZuLiCi ~ 6 6.791 11-07-2009, 03:48 PM
Ultimul răspuns: Bad Blood.
  Povestea unei adolescente... Hana-chan 9 11.941 10-12-2008, 07:49 PM
Ultimul răspuns: Hana-chan


Utilizatori care citesc acest subiect:
1 Vizitator(i)